Mueller spolo─Źnosti Google objas┼łuje algoritmus rozlo┼żenia str├ínky

John Mueller spolo─Źnosti Google v tweetu objasnil, ┼że algoritmus rozlo┼żenia str├ínky spolo─Źnosti Google sa vo v┼íeobecnosti nezmie┼łuje o po─Źte rekl├ím. Toto je podrobnej┼íie vysvetlenie, ktor├ę vylep┼íuje osem rokov poradenstva v oblasti SEO, o ─Źom bol algoritmus rozlo┼żenia str├ínky.

Algoritmus rozlo┼żenia str├ínky

Komunita SEO spr├ívne interpretovala algoritmus rozvrhnutia str├ínky tak, ┼że penalizovala webov├ę str├ínky, ktor├ę mali v hornej polovici str├ínky pr├şli┼í ve─ża rekl├ím. To bolo zameranie spolo─Źnosti Google.

Ozn├ímenie o algoritme rozlo┼żenia str├ínky spolo─Źnosti Google z janu├íra 2012 bolo pre─Ź├ştan├ę:

ÔÇ×Namiesto pos├║vania str├ínky okolo s├ęrie rekl├ím chc├║ pou┼ż├şvatelia vidie┼ą obsah ihne─Ć.

… Ak kliknete na webov├║ str├ínku a ─Źas┼ą webovej str├ínky, ktor├║ vid├şte ako prv├í, nem├í v hornej polovici str├ínky vidite─żn├Ż ve─ża obsahu alebo venujete ve─żk├║ ─Źas┼ą priestoru na ploche domovskej str├ínke reklam├ím, to nie je pr├şli┼í Dobr├í pou┼ż├şvate─żsk├í sk├║senos┼ą. Tak├ęto str├ínky nemusia by┼ą v bud├║cnosti vysoko hodnoten├ę. ÔÇťÔÇť

Toto vyhl├ísenie zd├┤raz┼łuje ozn├ímenia a predch├ídzalo mu toto:

ÔÇ×… po─Źuli sme s┼ąa┼żnosti pou┼ż├şvate─żov, ┼że ak klikn├║ na v├Żsledok a je ┼ąa┼żk├ę n├íjs┼ą skuto─Źn├Ż obsah, nie s├║ spokojn├ş so sk├║senos┼ąami.ÔÇť

Norm├ílne mno┼żstvo rekl├ím je v poriadku

Ihne─Ć potom spolo─Źnos┼ą Google uzn├íva, ┼że je prijate─żnou praxou zobrazova┼ą reklamy v hornej polovici str├ínky.

ÔÇ×Ch├ípeme, ┼że umiest┼łovanie rekl├ím do hornej polovice str├ínky je pre mnoh├ę webov├ę str├ínky be┼żn├ę. Tieto reklamy ─Źasto funguj├║ dobre a majite─żom str├ínok pom├íhaj├║ spe┼ła┼żi┼ą obsah online.

T├íto algoritmick├í zmena neovplyvn├ş str├ínky, ktor├ę umiest┼łuj├║ reklamy do hornej polovice str├ínky, do norm├ílneho stup┼ła, ale m├í vplyv aj na weby, ktor├ę zach├ídzaj├║ ove─ża ─Ćalej a nadmerne za┼ąa┼żuj├║ horn├║ ─Źas┼ą str├ínky reklamami alebo ich s┼ąa┼żuj├║. n├íjs┼ą skuto─Źn├Ż p├┤vodn├Ż obsah na str├ínke. ÔÇť

Toto vyhl├ísenie neposkytuje konkr├ętny po─Źet rekl├ím, ktor├ę m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą algoritmick├Ż probl├ęm. Jednoducho sa v ┼łom uv├ídza, ┼że ÔÇ×norm├ílna zn├ímkaÔÇť rekl├ím v hornej polovici str├ínky je v poriadku.

M├┤┼żu existova┼ą ─żudia, ktor├ş pre ne potrebuj├║ defin├şciu ÔÇ×norm├ílnehoÔÇť.

Mysl├şm si v┼íak, ┼że v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş m├┤┼że objavi┼ą rozdiel medzi t├Żm, ─Źo je norm├ílne a ─Źo je neprimeran├ę.

Mal├í spr├íva o po─Źas├ş: aktualiz├ícia z http://t.co/kcDiRUjc bude zverejnen├í e┼íte dnes. ~ 0,7% anglick├Żch ot├ízok, ktor├ę boli v├Żrazne ovplyvnen├ę.

– Matt Cutts (@mattcutts) 9 Okt├│ber 2012

Vidite─żnos┼ą obsahu nad z├íhybom str├ínky

Tweet od Johna Muellera bol vytvoren├Ż ako odpove─Ć na ot├ízku o skuto─Źnom po─Źte rekl├ím, ktor├ę boli prijate─żn├ę v hornej polovici str├ínky.

John Mueller tweetoval svoju odpove─Ć:

Chcete poveda┼ą toto: https://t.co/vGRABCojlI? Vo v┼íeobecnosti nejde o to, ko─żko rekl├ím ide o to, ako m├┤┼żu pou┼ż├şvatelia n├íjs┼ą pri vyh─żad├ívan├ş str├ínky h─żadan├Ż obsah (─Źo bolo pri vyh─żad├ívan├ş ÔÇ×pris─ż├║ben├ęÔÇť).

– ­čŹî John ­čŹî (@ Janohu) 12. marca 2020

Muellerova odpove─Ć prid├íva ─Ćal┼íiu nuanciu k n├í┼ímu porozumeniu algoritmu rozlo┼żenia str├ínky. Pod─ża Johna je algoritmus rozlo┼żenia str├ínok spolo─Źnosti Google vo v┼íeobecnosti men┼í├ş o po─Źte rekl├ím a o tom, ak├ę ┼ąa┼żk├ę je n├íjs┼ą obsah, ktor├Ż by pou┼ż├şvatelia o─Źak├ívali.

ÔÇ×Celkovo nejde o to, ko─żko rekl├ím ide o to, ako pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu n├íjs┼ą obsah, ktor├Ż h─żadaj├║ (─Źo bolo pri vyh─żad├ívan├ş pris─ż├║ben├ę), ke─Ć nav┼ít├şvia str├ínku.ÔÇť

Zd├í sa, ┼że Mueller hovor├ş, ┼że algoritmus nemus├ş spo─Ź├şta┼ą po─Źet rekl├ím, ale sk├┤r analyzuje, ak├ę ┼ąa┼żk├ę je n├íjs┼ą obsah, ktor├Ż pou┼ż├şvatelia o─Źak├ívaj├║.

Tento sp├┤sob vysvetlenia algoritmu rozlo┼żenia str├ínky sa dokonale hod├ş k cie─żu p├┤vodn├ęho ozn├ímenia spolo─Źnosti Google o tomto algoritme, najm├Ą ak vysvet─żuje:

ÔÇ×… po─Źuli sme s┼ąa┼żnosti pou┼ż├şvate─żov, ┼że ak klikn├║ na v├Żsledok a je ┼ąa┼żk├ę n├íjs┼ą skuto─Źn├Ż obsah, nie s├║ spokojn├ş so sk├║senos┼ąami.ÔÇť

V bud├║cnosti je pravdepodobne najlep┼íou praxou zamera┼ą sa menej na po─Źet rekl├ím v hornej ─Źasti webovej str├ínky a viac na to, ako ─żahk├ę je pre pou┼ż├şvate─żov pr├şstup k obsahu.

Je Google z├íhadn├Ż a nejednozna─Źn├Ż?

Som si ist├Ż, ┼że bud├║ aj niektor├ş, ktor├ş bud├║ ─Ćalej tvrdi┼ą, ┼że rady algoritmu rozlo┼żenia str├ínky s├║ kryptick├ę a nejednozna─Źn├ę. Existuje mnoho ─żud├ş, ktor├ş by uprednostnili priame tvrdenie, ┼że X, ktor├ę zaber├í X percent priestoru v pixeloch, je ─Źiara, ktor├í by sa nemala prekra─Źova┼ą.

O odpor├║─Źan├ş, ktor├ę nebr├ínia vyh─żad├ívaniu obsahu, nie je ni─Ź dvojzna─Źn├ę. Pod─ża m├┤jho n├ízoru je osoba, ktor├í sa domnieva, ┼że nejednozna─Źn├í, pravdepodobne pre t├║to osobu nie je vhodn├í marketingov├í inzercia.

SEO je zriedka ─Źiernobiely

Komunita SEO r├íd prid├íva do algoritmov tvrd├ę ─Ź├şsla. Z tohto d├┤vodu odpor├║─Źaj├║ strat├ęgie zalo┼żen├ę na percent├ích, ako je napr├şklad percentu├ílny podiel ukotvenia, ktor├Ż sa rovn├í prirodzenej distrib├║cii sp├Ątn├Żch odkazov alebo percentu├ílnemu podielu k─ż├║─Źov├Żch slov na webovej str├ínke, aby sa predi┼ílo nadmernej optimaliz├ícii.

Probl├ęm je v tom, ┼że to, ─Źo v jednom odvetv├ş nie je prirodzen├ę, je v druhom ├║plne prirodzen├ę. V ka┼żdom pr├şpade s├║ percent├í a ─Ź├şsla takmer v┼żdy odhadom alebo na z├íklade korela─Źn├Żch ┼ít├║di├ş, ktor├ę nie s├║ zo svojej podstaty spo─żahliv├ę.

SEO je ─Źasto o tom, ako vzia┼ą v┼íetky dostupn├ę inform├ície a ─Źo najlep┼íie odhadn├║┼ą.

Pokia─ż sa sna┼ż├şme vytv├íra┼ą osved─Źen├ę postupy, mus├şme si uvedomi┼ą, ┼że medzi ─Źiernou a bielou je ve─ża ┼íedej, ako vieme z algoritmov spolo─Źnosti Google. A to je v poriadku, preto┼że v├Ą─Ź┼íina vec├ş v ┼żivote je podobn├Żch.

datovania:
Ozn├ímenie o algoritme rozlo┼żenia str├ínky Google