Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

MS Satoshi: 3 mu┼żi a 1 lo─Ć, alebo pl├ívaj├║ca ut├│pia v krajine kryptomien


Toto malo by┼ą miesto bud├║cnosti pre v┼íetk├Żch nasledovn├şkov kryptomeny a sloboda, ale ni─Ź ne┼ílo pod─ża pl├ínu…

Kto nikdy nesn├şval o tom, ┼że bude ┼żi┼ą uprostred oce├ínu, ─Ćaleko od v┼íetk├Żch pravidiel a vl├íd a vytvori┼ą si tam vlastn├║ krypto-priate─żsk├║ komunitu? Toto je bl├ízniv├í st├ívka, ktor├║ Grant Romundt, R├╝diger Koch a Chad Elwartowski uzavreli v roku 2020, in┼ípirovan├í v├şziou zakladate─ża Seasteading Institute, pre ktor├║ bud├║ mest├í bud├║cnosti vo─żn├ę a mimo oce├ínov.

Pre─Ź├ştajte si tie┼ż:
Je bitcoin ÔÇ×digit├ílne zlatoÔÇť?

Z krypto-raja do pekla na mori

Presved─Źen├ş t├Żmto konceptom a obohaten├ş svojimi osobn├Żmi ├║spechmi v podnikan├ş a kryptomen├ích spojili traja priatelia svoje sily, aby vytvorili Oceans Builders a vyu┼żili ├║─Źinky pand├ęmie na to, aby si mohli dovoli┼ą v├Żletn├║ lo─Ć za smie┼ínu cenu. 245 metrov dlh├í s n├ízvom ÔÇ× MS SatoshiÔÇť, v odkaze na prez├Żvku tvorcu bitcoinu Satoshi Nakamoto.

Po dokon─Źen├ş aukcie 777 kab├şn sa v┼íak bud├║ci cestuj├║ci za─Źali ob├íva┼ą, ke─Ć si uvedomili, ┼że niektor├ę slu┼żby nevyzeraj├║ tak luxusne, ako sa o─Źak├ívalo. T├ş naj┼í┼ąastnej┼í├ş z├íkazn├şci tak prinajlep┼íom profitovali z minichladni─Źky, zatia─ż ─Źo majitelia dom├ícich zvierat objavili dlh├Ż zoznam z├íkazov t├Żkaj├║cich sa ich mal├Żch spolo─Źn├şkov. Ako trochu vzduchu festivalu Fyre?

V rovnakom ─Źase, zatia─ż ─Źo nikto e┼íte nemohol nast├║pi┼ą, n├íklady na spr├ívu spolo─Źnosti Oceans Builders sa u┼ż formovali na fara├│nske. Traja partneri v skuto─Źnosti nepredpokladali, ┼że lo─Ć tejto ve─żkosti si bude vy┼żadova┼ą najmenej 40 zamestnancov, ─Źi u┼ż na mori alebo na n├íbre┼ż├ş. Taktie┼ż ┼żiadna pois┼ąov┼ła nebola ochotn├í podst├║pi┼ą riziko poistenia lode, ktor├í fungovala ako pl├ívaj├║ca kryptokomunita.

Ne┼í┼ąastie, ktor├ę podnikate─żov nedemotivovalo

Napokon, aj ke─Ć oce├íny p├┤sobia dojmom slobody a bez hran├şc, v skuto─Źnosti zost├ívaj├║ pr├şsne regulovan├Żmi miestami sveta ÔÇô a s nimi aj priemysel v├Żletn├Żch lod├ş. Aj ke─Ć bol MS Satoshi vybaven├Ż pokro─Źil├Żm syst├ęmom mana┼żmentu odpadov├Żch v├┤d, bol n├║ten├Ż pravidelne cestova┼ą do medzin├írodn├Żch v├┤d, aby vypr├ízdnil svoje n├ídr┼że.

Romundt, Koch a Elwartowski, unaven├ş zo v┼íetk├Żch t├Żchto n├ístrah, nakoniec po novej s├ęrii dobrodru┼żstiev za─Źiatkom roka 2021 ├║spe┼íne predali MS Satoshi. Napriek finan─Źnej strate (ktorej skuto─Źn├í v├Ż┼íka nie je zn├íma) sa to nepodarilo schladi┼ą troch krypto-sn├şlkov, ktor├ş sa odvtedy pustili do v├Żvoja ÔÇ×SeaPodsÔÇť, ak├Żchsi pl├ívaj├║cich bublinkov├Żch dom─Źekov zo sklenen├Żch vl├íkien.

zdroj: The Guardian.