Mo┼żnosti ochrany osobn├Żch ├║dajov spolo─Źnosti Google Touts, ale st├íle sa spoliehaj├║ na va┼íe ├║daje

Najnov┼íie telef├│nne a inteligentn├ę dom├íce zariadenie od spolo─Źnosti Google bolo dodan├ę s nepresnou spr├ívou: Spolo─Źnos┼ą Google sa star├í o va┼íe s├║kromie. Je to?

V minulosti mala technologick├í spolo─Źnos┼ą komplexn├Ż vz┼ąah s inform├íciami pre pou┼ż├şvate─żov. Najnov┼íie kroky spolo─Źnosti Google pon├║kaj├║ spotrebite─żom ur─Źit├║ dodato─Źn├║ ochranu, hoci nie je jasn├ę, o ko─żko pou┼ż├şvate─żov bude bezpe─Źnej┼íie.

Google v utorok predstavil nov├Ż smartf├│n Pixel a ─Ćal┼íie zariadenia, ktor├Żch cie─żom je pril├íka┼ą viac ─żud├ş k slu┼żb├ím, ktor├ę spolo─Źnos┼ą podporuje. Google Assistant A ─Ćal┼íie techniky umelej inteligencie.

S t├Żmito produktmi sa v┼íak ochrana s├║kromia stala v├Ą─Ź┼í├şm probl├ęmom v─Ćaka neust├íle rast├║cej popularite ÔÇ×inteligentn├Żch sl├║chadielÔÇť, ktor├ę v┼żdy po─Ź├║vaj├║ a podobn├ę zariadenia. Google, Microsoft a Amazon Apple V┼íetci z nich ned├ívno povolili naj├şmanie ─żudsk├Żch dod├ívate─żov na po─Ź├║vanie niektor├Żch zvukov├Żch z├íznamov zachyten├Żch softv├ęrom AI.

V├Ą─Ź┼íina pr├íce umelej inteligencie, od tlmo─Źenia hlasov├Żch po┼żiadaviek po zodpovedanie ot├ízok a┼ż po rozsvietenie svetiel, sa vyskytuje v cloude, nie na va┼íom zariaden├ş. Pou┼ż├şvatelia maj├║ mal├║ kontrolu nad t├Żm, ─Źo sa stane s ich ├║dajmi v cloude.

V utorok v┼íak Google potvrdil, ┼że ve─ża z toho, ─Źo rob├ş na svojich nov├Żch telef├│noch, tam zostane. Nov├í funkcia odomknutia rozpoznania tv├íre napr├şklad neodo┼íle ├║daje serverom Google na spracovanie, napr├şklad a jeho asistent m├┤┼że spracov├íva┼ą aj viac ot├ízok priamo v telef├│ne. Nov├í funkcia sa tie┼ż pou┼ż├şva na kop├şrovanie technol├│gie nahr├ívania a radaru, ktor├ę rozpozn├ívaj├║ gest├í na zariaden├ş.

ÔÇ×Potrebujete vedie┼ą, ak├ę s├║ va┼íe zabezpe─Źen├ę ├║daje,ÔÇť uviedol Rick Austerloh, senior viceprezident zariaden├ş spolo─Źnosti Google, pri za─Źat├ş spolo─Źnosti v New Yorku v utorok. ÔÇ×Ak je pr├íca na po─Ź├şta─Źi v┼żdy k dispoz├şcii, je d├┤le┼żitej┼íie ako kedyko─żvek predt├Żm dizajn a ochrana osobn├Żch ├║dajov.ÔÇť

Apple a Amazon Zd├┤raznili tie┼ż svoje povinnosti t├Żkaj├║ce sa ochrany osobn├Żch ├║dajov pri uv├ídzan├ş nov├Żch produktov na trh.

Cie─żom je da┼ą ─żu─Ćom viac mo┼żnost├ş v nastaven├ş ochrany osobn├Żch ├║dajov, povedal Austerloo. Reproduktory a fotoapar├íty Nestu s├║ teraz dod├ívan├ę s fyzick├Żmi tla─Źidlami, ktor├ę napr├şklad vyp├şnaj├║ fotoapar├íty a mikrof├│ny.

Spolo─Źnos┼ą Google sa v┼íak vo ve─żkej miere spolieha na inform├ície o z├íkazn├şkoch, aby vytvorila profily ┼ípecifick├ę pre pou┼ż├şvate─ża, ktor├ę pou┼ż├şva na zacielenie digit├ílnych rekl├ím, ktor├ę produkuj├║ v├Ą─Ź┼íinu svojich pr├şjmov.

Asistent, ktor├Ż je v z├íkladnej funkcii podobn├Ż Siri od Apple a Amazonu Alexovi, sa jav├ş ako najnov┼í├ş zberate─ż digit├ílnych ├║dajov spolo─Źnosti Google. M├┤┼że sa o v├ís dozvedie┼ą viac z va┼íich ot├ízok a m├┤┼że v├ís nasmerova┼ą na ─Ćal┼íie slu┼żby Google, ako s├║ Mapy a vyh─żad├ívanie, ktor├ę tie┼ż podporuj├║ firemn├║ reklamu spolo─Źnosti Google v hodnote nieko─żk├Żch mili├írd dol├írov.

ÔÇ×Kone─Źn├í hra sa sna┼ż├ş zhroma┼żdi┼ą v┼íetky tieto ├║daje a zacie─żova┼ą na v├ís pomocou reklamy,ÔÇť uviedla Victoria Petrock, ved├║ca analyti─Źka v eMarketer. ÔÇ×Zvuk je ├║plne nov├Ż sp├┤sob, ako zachyti┼ą spr├ívanie ─żud├ş.ÔÇť

─î├şm u┼żito─Źnej┼í├ş je asistent, t├Żm je pravdepodobnej┼íie, ┼że ho pou┼żije.

Na hardv├ęrovom rozhran├ş je vybaven├Ż telef├│nom Pixel 4 Novinka od spolo─Źnosti Google pomocou luxusn├ęho fotoapar├ítu, spoznajte ─żud├ş, ktor├ş sa predt├Żm objavili na va┼íich fotografi├ích, aby sa na ne automaticky zamerali pomocou nov├Żch z├íberov.

Nov├Ż telef├│n je tie┼ż vybaven├Ż technol├│giou sn├şma─Źa pohybu, ktor├í umo┼ż┼łuje ─żu─Ćom presko─Źi┼ą piesne alebo prep├şna┼ą aplik├ície prik├Żvnut├şm pri telef├│ne.

Na─Ź├şta telef├│n Pixel 4 Vyvol├ívacia cena 799 USD (pribli┼żne 57 000 Rs) – o 100 USD viac ako nov├í─Źik pre iPhone 11 – sa za─Źne pred├íva┼ą 24. okt├│bra. V├Ą─Ź┼íia verzia XL bude st├í┼ą 899 dol├írov (pribli┼żne 64 000 rupi├ş) alebo pribli┼żne o 200 dol├írov menej ako v pr├şpade iPhone 11 Pro Max podobnej ve─żkosti.

Telef├│ny Google boli dobre presk├║man├ę, ale na trhu, na ktorom dominuj├║ spolo─Źnosti Apple, Huawei a Samsung, nedosiahli ve─ża prepadov. Hardv├ęrov├ę ÔÇőÔÇőprodukty spolo─Źnosti Google v skuto─Źnosti neboli ve─żk├Żm v├ş┼ąazom. Namiesto toho poskytuje spolo─Źnosti Google sp├┤sob, ako pon├║ka┼ą svoje slu┼żby, ako zarobi┼ą peniaze.

Spolo─Źnos┼ą tie┼ż predstavila skuto─Źn├ę bezdr├┤tov├ę sl├║chadl├í s n├ízvom Pixel Buds, na ktor├ę spolo─Źnos┼ą Google odpovedala spolo─Źnosti Apple AirPods. Nov├Ż model, ktor├Ż sa za─Źne pred├íva┼ą za─Źiatkom bud├║ceho roka za 179 dol├írov (asi 13 000 rupi├ş), zbavuje dr├┤ty sp├íjaj├║ce p├║─Źiky.

Predstavujeme Google Nest Mini, najmen┼íiu verziu inteligentn├Żch reproduktorov. Bude vydan├Ż bud├║ci utorok za 49 dol├írov (asi 3 500 rupi├ş). Aktualizovan├Ż Wi-Fi router od spolo─Źnosti Google, Nest Wifi, bude k dispoz├şcii v nasleduj├║cich t├Ż┼żd┼łoch za 269 USD (pribli┼żne 19 000 Rs). Nov├Ż laptop Pixelbook Go bude v predaji v janu├íri za 649 dol├írov (pribli┼żne 46 500 Rs).

T├şm Google Devices vr├ítane mnoh├Żch b├Żval├Żch technikov spolo─Źnosti Google Glass pracuje z ─żahko p├┤sobivej budovy architektonicky bl├şzko hlavn├ęho kampusu spolo─Źnosti v Mountain View v Kalifornii. Budova bola dokon─Źen├í ÔÇ×farebn├Żm laborat├│riomÔÇť na n├íjdenie dokonal├Żch tvarov hardv├ęru, kni┼żnicou materi├ílov pre v┼íetky druhy rasovej in┼ípir├ície a mal├Żm obchodom modelov na vytv├íranie prototypov zariaden├ş na mieste.

ÔÇ×Za─Ź├şname definova┼ą, ak├ę to je ma┼ą Google vo va┼íich ruk├ích,ÔÇť povedal Evi Ross, hlavn├Ż hardv├ęrov├Ż dizajn├ęr. ÔÇ×Dobr├í vec, ke─Ć pr├şde┼í trochu neskoro na hardv├ęrov├Ż dvor, je, ┼że sa m├┤┼żete postavi┼ą a pozrie┼ą sa na ka┼żd├ęho.ÔÇť

Jednou z v├Żziev, ktor├ę sa tentokr├ít vyskytli, bolo n├íjs┼ą sp├┤sob, ako zv├Ż┼íi┼ą udr┼żate─żnos┼ą v├Żrobkov, ─Źo je obzvl├í┼í┼ą pozoruhodn├Ż ├║spech v Nest Mini, ktor├Ż m├í ÔÇ×l├ítkov├ęÔÇť puzdro vyroben├ę z mot├║zov z plastov├Żch flia┼í na vodu.