Mozilla predstavuje kontroverzn├Ż ┼ítandard ┼íifrovania Firefox

Mozilla ofici├ílne oznamuje DoH (DNS cez HTTPS, ktor├ęho skratka je v angli─Źtine), jedn├í sa o nov├Ż ┼íifrovac├ş ┼ítandard integrovan├Ż s prehliada─Źom Firefox pre pou┼ż├şvate─żov v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

DoH je ┼íifrovac├ş ┼ítandard vyvinut├Ż spolo─Źnos┼ąou Mozilla na ochranu integrity u┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov, preto┼że bez tohto ┼íifrovania by in├ę weby mohli pristupova┼ą k inform├íci├ím, ktor├ę sa zvy─Źajne odosielaj├║ neza┼íifrovan├ę, aby sa u─żah─Źilo pripojenie.

Vysoko kritizovan├Ż bezpe─Źnostn├Ż ┼ítandard

DNS ┼ítandardne ┼íifrovan├Ż prostredn├şctvom protokolu HTTPS, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti implementovan├Ż v Spojen├Żch ┼ít├ítoch, bol tento ┼ítandard vysoko kritizovan├Ż, preto┼że br├íni monitorovaniu inform├íci├ş o pripojen├ş poskytovate─żmi internetov├Żch slu┼żieb (Verizon) s cie─żom ur─Źi┼ą, ako pou┼ż├şvatelia pou┼ż├şvaj├║ sie┼ą, teda sledovanie sie┼ąov├Żch rekl├ím.

Mozilla predstavila DoH v roku 2019, z├íkonodarcovia odvtedy kritizovali ┼íifrovac├ş ┼ítandard, preto┼że tvrdia, ┼że neposkytuj├║ dokonal├║ ochranu s├║kromia.

Aj ke─Ć DoH ├║plne nezablokuje monitorovanie, ┼íifrovanie ho rob├ş ove─ża ┼ąa┼ż┼í├şm, preto┼że tieto str├ínky nebud├║ m├┤c┼ą zobrazi┼ą va┼íe vyh─żad├ívania DNS s povolen├Żm DoH.

Spolo─Źnos┼ą v┼íak poznamen├íva, ┼że Doh mo┼żno v re┼żimoch rodi─Źovskej kontroly vypn├║┼ą. Povedal tie┼ż, ┼że v podnikov├Żch nastaveniach ┼ítandardne zak├í┼że DoH.

Mozilla tvrd├ş, ┼że je prv├Ż prehliada─Ź, ktor├Ż ┼ítandardne podporuje nov├Ż ┼ítandard, a postupne ho v najbli┼ż┼í├şch t├Ż┼żd┼łoch zavedie, aby vyrie┼íil nepredv├şdan├ę probl├ęmy.

Spolo─Źnos┼ą tvrd├ş, ┼że Firefox bude ma┼ą dvoch d├┤veryhodn├Żch poskytovate─żov DNS, Cloudflare a NextDNS, z ktor├Żch bude Cloudflare predvolen├Żm prehliada─Źom.

Je potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że v┼íetci poskytovatelia, ktor├ş chc├║ z├şska┼ą certifik├ít d├┤veryhodnosti Mozilly, musia schv├íli┼ą nieko─żko po┼żiadaviek na ochranu osobn├Żch ├║dajov stanoven├Żch spolo─Źnos┼ąou.

ÔÇ×Pre v├Ą─Ź┼íinu pou┼ż├şvate─żov je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę ur─Źi┼ą, kam smeruj├║ ┼żiadosti DNS a ─Źo s nimi rie┼íite─ż rie┼íi.ÔÇť povedal Eric Rescorla, CTO Firefox. ÔÇ×D├┤veryhodn├Ż rekurz├şvny prehliada─Ź Firefox umo┼ż┼łuje Mozille vyjedn├íva┼ą s dod├ívate─żmi v jej mene a vy┼żadova┼ą pr├şsne z├ísady ochrany osobn├Żch ├║dajov proti spracovaniu ├║dajov DNS. Te┼í├ş n├ís, ┼że spolo─Źnos┼ą NextDNS s nami pracuje v na┼íej pr├íci, aby ─żudia mohli znova z├şska┼ą kontrolu nad svojimi ├║dajmi a s├║krom├şm na internete ÔÇť.

Vzh─żadom na tvrd├║ kritiku britskej spravodajskej slu┼żby GCHQ, skup├şn na podporu det├ş a poskytovate─żov internetov├Żch slu┼żieb nem├í Doh pr├şstup do Spojen├ęho kr├í─żovstva. Mozilla v┼íak na svojej webovej str├ínke uv├ídza, ┼że pou┼ż├şvatelia mimo USA s├║ UU. m├┤┼żu by┼ą aktivovan├ę ru─Źne v sekcii Nastavenia, V┼íeobecn├ę a potom prejs┼ą nadol na Nastavenia siete.