M├┤┼że umel├í inteligencia vytv├íra┼ą v├Ą─Ź┼íiu spravodlivos┼ą?

V s├║─Źasnosti technol├│gia zalo┼żen├í na umelej inteligencii pokr├Żva nepredstavite─żn├ę oblasti, od pr├şnosu medic├şny s v├Żskumom v oblasti v─Źasnej diagnostiky po volebn├Ż syst├ęm, kde AI pom├íha analyzova┼ą kandid├ítov a poskytuje voli─Źom presn├ę inform├ície.

V s├║vislosti s touto ot├ízkou v┼íak st├íle existuje ve─ża skeptikov, najm├Ą pokia─ż ide o pou┼ż├şvanie umelej inteligencie v justi─Źnom syst├ęme, ve─ża ved├║cich a in┼ítit├║ci├ş sa zauj├şma o v┼íetko, ─Źo m├┤┼że AI prispie┼ą k s├║dnemu syst├ęmu, ktor├Ż by v├ím mohol pom├┤c┼ą vytvori┼ą viac len?

Aktu├ílny preh─żad

Mnoh├ş hovoria, ┼że s├║dny syst├ęm Spojen├Żch ┼ít├ítov je jedn├Żm z najpevnej┼í├şch na svete: S├║dna komisia, ktor├í je zodpovedn├í za vyd├ívanie polit├şk in├Żm feder├ílnym s├║dom.

Tento org├ín sa sklad├í z predsedu najvy┼í┼íieho spolkov├ęho s├║du a 26 sudcov, ktor├ş zastupuj├║ s├║dnu pr├ívomoc, zodpovedaj├║cu s├║dom prv├ęho stup┼ła a feder├ílnym odvolac├şm s├║dom. Maj├║ tie┼ż ┼ít├ítny s├║dny syst├ęm, tak┼że ka┼żd├Ż ┼ít├ít m├í syst├ęm, ktor├Ż sa zameriava na svoje vlastn├ę s├║dne spory zalo┼żen├ę na ┼ít├ítnych predpisoch.

slabiny

Ka┼żd├í z t├Żchto ┼ítrukt├║r m├í svoju ├║lohu a vie, ─Źo m├í v syst├ęme robi┼ą, av┼íak vzh─żadom na ve─żk├║ rozmanitos┼ą t├Żchto syst├ęmov sa spr├íva inform├íci├ş st├íva problematickou pri rozhodovan├ş o tom, v ktor├Żch pr├şpadoch sa z├║─Źastni┼ą a v ktor├Żch aspektoch je potrebn├ę zv├í┼żi┼ą.

Pod─ża odborn├şkov na syst├ęmy sa s├║─Źasn├ę s├║dy sna┼żia spravova┼ą ve─żk├ę mno┼żstvo inform├íci├ş; Podobne aj exek├║tori a ├║radn├şci musia ─Źasto robi┼ą zlo┼żit├ę rozhodnutia s malou podporou.

Manipul├ícia s mno┼żstvom inform├íci├ş a ve─żk├ę mno┼żstvo pr├şpadov znamen├í, ┼że z├şskan├ę inform├ície nie s├║ v┼żdy pravdiv├ę.

Pr├şpady ch├Żb

Syst├ęm Americk├í spravodlivos┼ą m├í ve─ża vec├ş, na ktor├ę nem├┤┼żete by┼ą hrd├ş. Toto s├║ nedostatky, ktor├ę prakticky ods├║dili nevinn├Żch ─żud├ş za nedostatok presnosti v predlo┼żen├Żch inform├íci├ích a pre─Źo nie za ich mal├║ anal├Żzu.

Jedn├Żm z tak├Żchto pr├şpadov je mu┼ż, ktor├Ż je vidite─żn├Ż na vy┼í┼íie uvedenej fotografii, ktor├Ż s├şce na prv├Ż poh─żad vyzer├í ako rovnak├í osoba, ale nie je. Toto je Richard Anthony Jones, mu┼ż, ktor├Ż bol omylom uv├Ąznen├Ż na 17 rokov, jeho zlo─Źin: m├í vlastnosti podobn├ę zlo─Źincom.

Zm├Ątok identity

O 17 rokov nesk├┤r s├║dny syst├ęm Dok├ízal identifikova┼ą ÔÇ×dvakr├ít to─żkoÔÇť Anthonyho, mu┼ża, ktor├Ż sp├íchal ├║tok a utiekol.

Tento mu┼ż, pomenovan├Ż ÔÇ×RickyÔÇť, unikol, ale svedkovia uznali Anthony ako intelektu├ílneho p├íchate─ża trestn├ęho ─Źinu.

Nehodov├Ż s├║dny syst├ęm

Hoci vo svojej DNA nena┼íiel ┼żiadne d├┤kazy a n├íhody, ktor├ę by Anthonyho ozna─Źili za zodpovedn├ęho, ÔÇőÔÇőnieko─żko svedkov ho ozna─Źilo za vinn├Żch po s├ęrii fotografi├ş od pol├şcie.

A┼ż ke─Ć organiz├ícia zistila, ┼że to nebol Ricky, ale Anthony, mu┼ż nespravodlivo obvi┼łovan├Ż z jeho neuverite─żnej podoby.

Ke─Ć sa zistilo, ┼że nejde o t├║ ist├║ osobu, sudca potvrdil, ┼że sedemn├ís┼ąro─Źn├ę postupy neboli najlep┼íie. Anthony bol prepusten├Ż a pon├║kol mili├│n dol├írov ako ÔÇ×bezplatn├Ż n├ívratÔÇť

M├┤┼żete zaplati┼ą 17 rokov vo v├Ązen├ş?

Craig Coley, 71-ro─Źn├Ż rezident v Simi Valley v Kalifornii, sa tie┼ż stal obe┼ąou tejto nepresnosti a zostal vo v├Ązen├ş 38 rokov potom, ─Źo sa v roku 1978 pom├Żlil za vra┼żdu svojho b├Żval├ęho partnera a syna.

Napokon v novembri 2017 bol Coley prepusten├Ż po tom, ─Źo testy DNA uk├ízali, ┼że sa nez├║─Źastnil pr├şpadu. Teraz dostanete n├íhradu vo v├Ż┼íke 21 mili├│nov dol├írov.

─îo pre v├ís m├┤┼że AI urobi┼ą v s├║dnom syst├ęme?

Ako vid├şme, st├íle existuj├║ medzery v s├║dnych konaniach, ktor├ę m├┤┼żu ─Źloveka uv├Ązni┼ą omylom a pre mal├║ manipul├íciu s inform├íciami.

Umel├í inteligencia m├┤┼że ─żu─Ćom spr├şstupni┼ą ob─Źianske s├║dy, preto┼że algoritmy a n├ístroje zalo┼żen├ę na strojovom u─Źen├ş a ve─żk├Żch ├║dajoch m├┤┼żu analyzova┼ą a zhroma┼ż─Ćova┼ą ak├ęko─żvek mno┼żstvo inform├íci├ş a pom├íha┼ą pri ide├ílnej identifik├ícii a anal├Żze.

V─Ćaka tejto technol├│gii mo┼żno okrem klasifik├ície a p├şsania pr├şpadov identifikova┼ą aj niektor├ę anom├ílie, ako napr├şklad tieto nezrovnalosti v DNA Anthonyho a Coleighovej.

Big Data m├┤┼że tie┼ż pom├┤c┼ą pri anal├Żze trestnej ─Źinnosti, preto┼że nielen vyu┼ż├şva s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőzdroje, ako s├║ policajn├ę zdroje, ale aj in├ę ├║daje, ktor├ę sa daj├║ verejne n├íjs┼ą na internete, je pravdepodobnej┼íie, ┼że podrobn├ę inform├ície, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ spozna┼ą zlo─Źinca va┼íe zvyky. a mo┼żn├ę reakcie sk├┤r, ako sa objavia.

Umel├í inteligencia m├┤┼że by┼ą ve─żmi u┼żito─Źn├í pre Najvy┼í┼í├ş s├║d, ktor├Ż je zodpovedn├Ż za centraliz├íciu pr├şpadov, aby spomenul iba jeden zo svojich n├ístrojov, ale nie v┼íetko je ru┼żov├ę.

Chyby AI

Umel├í inteligencia m├┤┼że monitorova┼ą a uzn├íva┼ą ob┼żalovan├Żch prostredn├şctvom syst├ęmov na rozpozn├ívanie tv├íre, ktor├ę podporuj├║ ods├║denie a prepustenie v├Ązobn├Żch listov a v├Żcvik neur├│nov├Żch siet├ş, ktor├ę pom├íhaj├║ lep┼íie pos├║di┼ą d├┤kazy.

T├íto technol├│gia sa v┼íak neust├íle vyv├şja a vyv├şja; Vyskytli sa pr├şpady, ke─Ć pr├ívnick├ę osoby pou┼ż├şvaj├║ syst├ęmy rozpozn├ívania tv├íre, ktor├ę e┼íte st├íle nie s├║ tak├ę presn├ę pri ur─Źovan├ş vinn├şkov.

Podrobnosti ako farba pleti, rysy tv├íre ur─Źite identifikuj├║ nevinn├Żch ako vinn├Żch, ako v ned├ívnych testoch Rekognition, technol├│gie rozpozn├ívania tv├íre Amazon ktor├Ż pou┼ż├şvaj├║ ofici├ílne americk├ę subjekty

Bud├║cnos┼ą AI v s├║dnom syst├ęme

Hoci je toho ve─ża, ─Źo treba urobi┼ą Syst├ęm s├║dnictva a implement├ícia umelej inteligencie v ┼łom v s├║─Źasnosti existuj├║ aplik├ície, v─Ćaka ktor├Żm si mysl├şme, ┼że z├íujemcovia sa k cie─żu pribli┼żuj├║.

V Austr├ílii za─Źal t├şm expertov a pr├ívnikov v oblasti umelej inteligencie vyv├şja┼ą div├şzny syst├ęm, ktor├Ż vyu┼ż├şva neur├│nov├ę siete na z├íklade pravidiel, aby predpovedal v├Żsledky majetkov├Żch sporov pri rozvodoch a in├Żch z├íle┼żitostiach rodinn├ęho pr├íva.

V Marylande Matthew Stubenberg z Marylandskej dobrovo─żn├şckej advok├ítskej slu┼żby vytvoril s├║bor n├ístrojov na zis┼ąovanie probl├ęmov klientov svojej organiz├ície vr├ítane nedoplatkov a registrov trestov, ktor├ę je mo┼żn├ę odstr├íni┼ą.

Brit├ínia implementuje syst├ęm Tento syst├ęm sa naz├Żva ÔÇ×Predikt├şvna mapa zlo─ŹinuÔÇť, ktor├║ pou┼ż├şva spolo─Źnos┼ą Big Data na identifik├íciu oblast├ş, v ktor├Żch je s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou sp├íchan├Ż trestn├Ż ─Źin.

Spojen├ę ┼ít├íty vyu┼żili silu ve─żk├Żch ├║dajov v nieko─żk├Żch mest├ích v Los Angeles, ├║toky a n├ísiln├ę trestn├ę ─Źiny sa zn├ş┼żili o 30 a┼ż 10%.

Pre Est├│nsko je bud├║cnos┼ą dnes

V Est├│nsku umel├í inteligencia Je to viac ne┼ż len n├ístroj, ktor├Ż v├ím pom├┤┼że optimalizova┼ą a vylep┼íi┼ą s├║dny syst├ęm, preto┼że trv├í na tom, ┼że AI je sudca, nielen n├ístroj.

Pr├şpad Est├│nska vyvol├íva a rozv├şja my┼ílienku, ┼że roboti m├┤┼żu p├┤sobi┼ą ako virtu├ílni sudcovia na z├íklade umelej inteligencie.

Je potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że tento program umelej inteligencie je navrhnut├Ż robotick├Żm sudcom, ktor├ş m├┤┼żu robi┼ą rozhodnutia v men┼í├şch pr├şpadoch, ur─Źite by to pomohlo vybavi┼ą formality, robi┼ą rozhodnutia a v├Żrazne zlep┼íi┼ą justi─Źn├ę slu┼żby.

Ott Velsberg, hlavn├Ż est├│nsky ├║radn├şk pre ├║daje, bol najat├Ż, aby navrhol umel├║ inteligenciu zodpovedn├║ za rie┼íenie s├║dnych sporov. T├íto umel├í inteligencia by bola schopn├í analyzova┼ą dokument├íciu predlo┼żen├║ stranami a vynies┼ą rozsudok.

Est├│nsko sa preto sna┼ż├ş vyrie┼íi┼ą desiatky prebiehaj├║cich konan├ş, ktor├ę dnes sudcovia a s├║dni ├║radn├şci nem├┤┼żu vyrie┼íi┼ą.

28-ro─Źn├Ż Velsberg hovor├ş, ┼że implement├ícia umelej inteligencie je nevyhnutn├íÔÇ×Niektor├ş ─żudia sa ob├ívaj├║, ┼że ak zn├ş┼żime po─Źet ┼ít├ítnych zamestnancov, ovplyvn├ş to kvalitu slu┼żieb. Ale agent AI n├ím pom├┤┼że. “

Aj ke─Ć je to krajina 1,3 Mili├│ny obyvate─żov Est├│nska maj├║ ve─żk├ę ├║spechy a aplik├ície v oblasti umelej inteligencie, ─Źo pom├íha automatizova┼ą vl├ídne funkcie.

Pod─ża o─Źak├ívania sa t├Żm zn├ş┼żil po─Źet vl├ídnych pracovn├Żch miest, ale v tejto krajine tie┼ż vyvinuli aplik├íciu, ktor├í pren├í┼ía ┼żivotopisy prepusten├Żch zamestnancov do syst├ęmu strojov├ęho u─Źenia, ktor├Ż kombinuje ich zru─Źnosti so zamestn├ívate─żmi a pom├íha im n├íjs┼ą to spr├ívne zamestnanie. ,