monitorCovid19.pt: Portugalsk├í aplik├ícia na sledovanie infek─Źn├ęho COVID-19

INESC TEC vyv├şja platformu pre dobrovo─żn├ę pou┼ż├şvanie, ktor├í umo┼ż┼łuje zainteresovan├Żm pou┼ż├şvate─żom objavi┼ą prostredn├şctvom verejn├Żch inform├íci├ş a certifikovan├Żch zdravotn├şckymi org├ínmi pr├şle┼żitos┼ą bl├şzkosti, ku ktorej do┼ílo za posledn├Żch 14 dn├ş, pri─Źom niekto bol potvrden├Ż ako infikovan├Ż nov├Żm koronav├şrusom.

T├íto aplik├ícia bude pou┼ż├şva┼ą technol├│giu Bluetooth iba na zabezpe─Źenie ├║pln├ęho s├║kromia pou┼ż├şvate─żov.

monitorCovid19.pt: Portugalsk├í aplik├ícia na sledovanie infek─Źn├ęho COVID-19

Dnes sa spr├ívy o sledovan├ş kontaktn├Żch platforiem zintenz├şvnili. Tieto rie┼íenia umo┼ż┼łuj├║, monitoruj├║ a sleduj├║ pohyb ob─Źanov, a teda ur─Źit├Żm sp├┤sobom spravuj├║ COVID-19. St├íle v┼íak existuje probl├ęm ochrany osobn├Żch ├║dajov av tomto zmysle je t├íto aplik├ícia od spolo─Źnosti INESC TEC jedn├Żm z najlep┼í├şch rie┼íen├ş.

Pod─ża inform├íci├ş bolo toto rie┼íenie vyvinut├ę od marca a jeho hlavnou funkciou je varova┼ą, pou┼ż├şva┼ą ho, ak som bol v kontakte s niek├Żm infikovan├Żm SARS-COV-2, Pod─ża Carlosa Oliveiry z INESC TecÔÇŽ

Ak je osoba potvrden├í ako infikovan├í, je ├║lohou N├írodnej zdravotn├şckej slu┼żby (SNS) vyh─żada┼ą jej najnov┼íie kontakty, preto┼że s├║ potenci├ílne infikovan├ę.

T├Żmto sp├┤sobom je mo┼żn├ę u┼íetri┼ą ─Źas NHS prostredn├şctvom aplik├ície a proces identifik├ície kontaktov bude navy┼íe ve─żmi r├Żchly. Je potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że pou┼ż├şvanie aplik├ície je ÔÇ×├║plne dobrovo─żn├ęÔÇť, sta─Ź├ş nain┼ítalova┼ą a pou┼ż├şva┼ą kohoko─żvek, koho chcete.

Po stiahnut├ş aplik├ície m├í dan├í osoba mo┼żnos┼ą aplik├íciu zapn├║┼ą a vypn├║┼ą. Po in┼ítal├ícii nevy┼żaduje od osoby ┼żiadne inform├ície ani povolenie na z├şskanie ├║dajov zo samotn├ęho mobiln├ęho telef├│nu. Jedin├Żm povolen├şm, ktor├ę po┼żadujete, je pou┼żitie technol├│gie Bluetooth telef├│nu

─îo rob├ş aplik├ícia, sa pravidelne vysiela v bl├şzkosti – 2, 5, 10 metrov – varovanie s absol├║tne anonymnou identifik├íciou tohto mobiln├ęho telef├│nu.

Aplik├ícia min├║t po min├║te vysiela sign├íl, ┼że je tu telef├│n XK2532. Neust├íle to rob├ş a aplik├ícia po─Ź├║va identifik├ítory, dokonca aj anonymn├ę, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą v bl├şzkosti. Ke─Ć budete po─Źu┼ą jeden z t├Żchto identifik├ítorov, ulo┼żia sa lok├ílne.

monitorCovid19.pt: Portugalsk├í aplik├ícia na sledovanie infek─Źn├ęho COVID-19

Ako vie aplik├ícia, ┼że osoba je infikovan├í v├şrusom COVID-19?

Pod─ża Carlosa Oliveira, ke─Ć je u┼ż├şvate─ż potvrden├Ż N├írodnou zdravotn├şckou slu┼żbou ako pozit├şvny pr├şpad, ÔÇ×je mu polo┼żen├í ot├ízka, ─Źi mu nevad├ş, ┼że anonymn├ę identifik├ítory, ktor├ę poslal, s├║ verejne dostupn├ęÔÇť. Ak povol├şte a ak u┼ż m├íte nain┼ítalovan├║ a akt├şvnu aplik├íciu, mobiln├Ż telef├│n vyd├í pr├şslu┼ín├ę varovania ka┼żd├ęmu, kto sa za posledn├Żch 14 dn├ş stretol s infikovan├Żm.

Ktoko─żvek dostane spr├ívu, nikdy nebude vedie┼ą, kto je, ale bude si vedom├Ż ak├Żchko─żvek pr├şznakov alebo sa m├┤┼że obr├íti┼ą na zdravotn├şcke org├íny, aby vykonal test.

Ak sa k tejto iniciat├şve nepripoj├ş najmenej polovica obyvate─żstva, je ohrozen├í spo─żahlivos┼ą aplik├ície, preto┼że v├Żsledky nemusia by┼ą najlep┼íie.

Pre─Ź├ştajte si tie┼ż …