Mobilné telefóny s procesormi Qualcomm mohli byť aktualizované počas 4 rokov

google qualcomm zlepšuje aktualizácie systému Android

Už vás nebaví dostávať dostatok aktualizácií? Hoci nedávno výrobcovia mobilných zariadení so systémom Android zlepšili frekvenciu, pre mnohých používateľov je to stále málo. Všeobecne, špičkový smartfón niekoľkokrát aktualizuje svoju verziu systému Android, pokiaľ nejde o Google Pixel alebo špičkový Samsung.

Stredné a nízke rozsahy sú však vo väčšine prípadov maximálne pre aktualizáciu, čo môže byť veľmi frustrujúce. Existujú na to dôvody, ako napríklad investície potrebné na udržiavanie toľkých zariadení v aktuálnom stave, ale jedna vec neznamená druhú. Napriek tomu sa zdá, že sa to všetko zmení, pretože Google a Qualcomm sa spojili váš mobil s čipom Snapdragon dostane až 4 Aktualizácie systému Android.

Project Treble bol polovičným riešením, ktoré prinieslo ďalšie problémy

originálna realizácia projektovej výšky

Ak budete sledovať systém Android, budete vedieť, že pred niekoľkými rokmi Google spustil Project Treble as dokonalé riešenie fragmentácie systému Android a rýchle aktualizácie. Čo robil? Urobte Android viac modulárny, aby bolo možné aktualizovať operačný systém bez toho, aby bolo potrebné upravovať implementačnú vrstvu každého výrobcu (OEM).

Výsledok nebol taký úspešný, ako Google očakával, ale rozhodne to pomohlo Androidu oveľa jednoduchšie a rýchlejšie aktualizovať. Navyše už nebolo potrebné upravovať nízkoúrovňový softvér každého mobilu pre Android, aby dostával novinky a bezpečnostné aktualizácie.

Projekt Treble však so sebou priniesol veľký problém, teraz boli výrobcov čipov, ktorí mali plnú zodpovednosť na ich pleciach. Aby sme si to lepšie vysvetlili, pre každý nový SoC, ktorý bol uvedený na trh, a pre každú rodinu mobilných telefónov s daným čipom, museli byť vytvorené implementácie OEM, ktoré pomáhajú udržiavať Android v aktuálnom stave.

Po troch rokoch by ich výrobca pokojne mohol mať 6 kombinácie rámca Android spolu s pôvodnými a aktualizovanými implementáciami každého vydaného čipu. Áno, Project Treble odľahčili bremeno mobilných OEM, ale celý ho odovzdal výrobcom čipov. Riešenie tohto problému? Ten, ktorý navrhujú Google a Qualcomm a ktorý čoskoro nadobudne účinnosť.

Google a Qualcomm vylepšia Project Treble, aby uľahčili aktualizáciu Androidu

nový upgrade systému Android čipy qualcomm

Po mesiacoch hlbokej spolupráce medzi spoločnosťami Google a Qualcomm spoločnosť Mountain View oznámila, že Project Treble bol zjednodušený. Odteraz budú môcť výrobcovia mobilných čipov podporovať Android vo vašich SoC pri zachovaní jedinej implementácie OEM pre každý čip. To znamená, že nebudú musieť aktualizovať implementačnú vrstvu pre každý nový mobil, ktorý je spustený s rovnakým procesorom.

Čo sa tým dosiahne? Výrobcovia sa musia starať iba o zavedenie implementácie OEM na čip a jej aktualizáciu iba v prípade, že to považujú za potrebné. Týmto spôsobom by to Qualcomm a Google dokázali dosiahnuť štyri roky aktualizácií Androidu a bezpečnostných opráv pre všetky mobily, ktoré používajú procesory Snapdragon, dokonca aj staršie čipy.

Tento nový režim aktualizácií vstúpi do platnosti budúci rok s mobilmi, ktoré nesú nový Snapdragon 888, aj keď dúfame, že sa neskôr rozšíri aj na ďalšie čipy. Rovnako tak bude Qualcomm zatiaľ jediným výrobcom schopným ponúknuť tento typ podpory iným spoločnostiam by to nemalo trvať príliš dlho pri prijímaní tohto nového spôsobu.

Android sa však aktualizuje podľa 4 rokov, ktoré Qualcomm a Google sľubujú, sú len teoretickým prísľubom. Prečo to hovoríme? Pretože zalezi od kazdeho vyrobcu od smartphones vykonať tieto aktualizácie, aj keď je to vždy možné.

Budú výrobcovia míňať viac peňazí, aby svoje zariadenia udržiavali aktuálne? Bude to ziskové pre Xiaomi, Realme, OPPO, Samsung, OnePlus a tak ďalej? Čas ukáže.

Android 11 je verzia Androidu, ktorú si výrobcovia a používatelia osvojili najrýchlejšie

adopcia androidu 11

Hoci sme poznamenali, že Project Treble nebol taký úspešný, ako sa očakávalo, pravdou je, že bol pre Android prínosný. Dôkazom toho je to Android 10 bol prijatý oveľa rýchlejšie ako Android 9 Noha, a to najmä po uplynutí prvých 100 dní od spustenia. V tom čase začala adopcia Androidu 10 exponenciálne rásť a odvtedy neprestáva rásť.

Teraz, od spustenia Androidu 11, začínajú nové preteky a najnovšia aktualizácia operačného systému láme rekordy. Ako môžete vidieť na grafe vyššie, Android 11 má rýchlejšiu mieru prijatia ako Android 10, čo je pre Google a jeho boj proti fragmentácii veľký úspech.

V posledných dňoch sa táto línia chystala pretnúť s líniou Androidu 10, ale sme si celkom istí, že každú chvíľu vzlietne s rovnakou silou ako jeho predchodca. Dôvod? Zoznam mobilných telefónov, ktoré očakávajú aktualizáciu na Android 11, je veľmi veľký, najmä ak hovoríme o Xiaomi.

Dočkáme sa konca fragmentácie Androidu? Bude sa Android čoskoro aktualizovať na všetkých zariadeniach toľkokrát ako iOS na iPhonoch? Dúfajme.

Fontána | Google