Mobiln├ę spr├ívy: ─Źitatelia s├║ na vzostupe, ale kde s├║ pr├şjmy? | spr├ívy

Spravodajstvo pr├şli┼í ─Źasto pri┼ąahuje n├ídej na magick├ę rie┼íenie finan─Źn├Żch probl├ęmov internetu. V├Żplaty, aplik├ície pre iPad, nat├şvna reklama, mikroplatby, faktur├ícia spolo─Źnosti Google a s├║dne spory proti spolo─Źnosti Google – v posledn├Żch rokoch boli v┼íetky pova┼żovan├ę za bud├║cnos┼ą digit├ílnych spr├ív.

Predned├ívnom bol smartphone pomazan├Ż ako ─Ćal┼í├ş finan─Źn├Ż z├íchranca. Preto┼że ─żudia platia za to, ┼że maj├║ na svojich mobiln├Żch telef├│noch hry a hudbu, chceli by tie┼ż distribuova┼ą peniaze za mobiln├ę spr├ívy.

Telef├│ny v┼íak pre vydavate─żov spr├ív priniesli len viac ako kvapku pe┼łaz├ş. Platen├ę mobiln├ę aplik├ície a webov├ę str├ínky s├║ takmer v┼żdy bezplatne zahrnut├ę v tabletov├Żch aplik├íci├ích alebo in├Żch predplatn├Żch bal├şkoch a nikto by sa neodv├í┼żil ├║─Źtova┼ą poplatok za mobiln├Ż pr├şstup k bezplatnej webovej str├ínke v stoln├Żch preh─żad├íva─Źoch.

V skuto─Źnosti m├┤┼że by┼ą mobiln├Ż web hrozbou a nie pr├şle┼żitos┼ąou, prinajmen┼íom pre str├ínky podporovan├ę reklamou. Na obrazovk├ích smartphones, bannery s├║ tak├ę ve─żk├ę, ┼że ich ─Źitatelia nepodporuj├║ alebo s├║ tak├ę mal├ę, ┼że ich inzerenti nekupuj├║.

V├Ą─Ź┼íina mobiln├ęho webov├ęho prenosu pozost├íva z jedn├ęho zobrazenia str├ínky. ─îitatelia odch├ídzaj├║ Facebook alebo Twitter, pozrite sa, ─Źo vidia, a vr├í┼ąte sa priamo do svojej ob─ż├║benej soci├ílnej siete. Spravodajsk├ę weby sa odcudzia druh├Żm, tret├şm a ┼ítvrt├Żm kliknut├şm, ─Źo vedie k ─Ćal┼í├şm str├ínkam a pr├şjmom z reklamy.

S tak mal├Żm po─Źtom mobiln├Żch ─Źitate─żov, ktor├ş z├ípasia s navig├íciou alebo s├║visiacimi odkazmi na t├ęmy, mnoho mobiln├Żch spravodajsk├Żch serverov odstr├ínilo tieto prvky v prospech ─Źistej┼íej a jednoduch┼íej mobilnej str├ínky. BBC, The Guardian a New York Times s├║ dobr├Żmi pr├şkladmi. T├şto vydavatelia v podstate pripustili, ┼że iba jedno kliknutie na n├ív┼ítevu je to, ─Źo m├┤┼żu o─Źak├íva┼ą od svojich mobiln├Żch ─Źitate─żov.

V kombin├ícii s ni┼ż┼í├şm pr├şjmom z reklamy na str├ínku a posunom od stoln├Żch po─Ź├şta─Źov k mobiln├Żm ─Źitate─żom to znamen├í, ┼że vydavatelia musia pr├şs┼ą o ─Ćal┼íiu ─Źas┼ą svojho digit├ílneho pr├şjmu – ─Źo bolo spo─Źiatku ve─żmi zl├ę. Na udr┼żanie aktu├ílnych z├írobkov bud├║ va┼íe webov├ę str├ínky pre mobiln├ę zariadenia potrebova┼ą omnoho viac ─Źitate─żov.

Dobrou spr├ívou je, ┼że ju mohli z├şska┼ą. Analytik digit├ílnych m├ędi├ş Frederic Filloux tento t├Ż┼żde┼ł uviedol, ┼że mno┼żstvo ─Źasu, ktor├Ż ─żudia tr├ívia ─Ź├ştan├şm spr├ív na svojich telef├│noch, ohromne st├║pa: je to 64% nad predch├ídzaj├║ci rok v porovnan├ş s 28% n├írastom na soci├ílnych m├ędi├ích. Siete a dev├Ą┼ą percent hra┼ą.

Filloux prip├║┼í┼ąa, ┼że spr├ívy st├íle predstavuj├║ mal├Ż zlomok aktivity na mobilnom webe (pod─ża eMarketeru iba dve percent├í), ale predpoved├í, ┼że ÔÇ×sa zv├Ż┼íi, preto┼że vydavatelia urobia v┼íetko, ─Źo je v ich sil├ích, aby upravili obsah a zdroje. na mal├ę obrazovky ÔÇťaÔÇ× pou┼żitie na cest├ích ÔÇť.

Aby to bolo mo┼żn├ę urobi┼ą, je potrebn├ę migrova┼ą mobiln├ę spr├ívy z otvoren├ęho webu do aplik├íci├ş, aby sa mohli efekt├şvnej┼íie vyu┼ż├şva┼ą funkcie smartf├│nov a v├Żpo─Źtov├í sila.

To m├┤┼że by┼ą pr├ş┼ąa┼żliv├ę pre vydavate─żov, najm├Ą pre t├Żch, ktor├ş maj├║ zdroje na vytv├íranie a spr├ívu sady aplik├íci├ş. Najm├Ą novinov├ę spolo─Źnosti uprednost┼łuj├║ aplik├ície, ktor├ę maj├║ viac spolo─Źn├ęho s kon┼ítantn├Żm, ─Źiasto─Źne zachyten├Żm publikom tla─Źov├Żch m├ędi├ş, ako s fragmentovan├Żmi a putuj├║cimi ─Źitate─żmi na webe.

Je menej jasn├ę, ─Źi sa spravodajsk├ę aplik├ície ukazuj├║ ako atrakt├şvne pre ─Źitate─żov, ktor├ş st├íle viac a viac objavuj├║ spr├ívy na soci├ílnych sie┼ąach. V├Ą─Ź┼íina aplik├íci├ş je vzh─żadom na svoju povahu izolovan├í od zvy┼íku webu, tak┼że je ┼ąa┼żk├ę alebo nemo┼żn├ę zdie─ża┼ą odkazy na jednotliv├ę pr├şbehy. Vzh─żadom na rast├║ci v├Żznam soci├ílnych odpor├║─Źan├ş by bolo hl├║pe zni┼żova┼ą tento zdroj dopravy.

Niekedy sa zd├í, ┼że spravodajsk├ę aplik├ície s├║ menej popul├írne ako najmenej tolerovan├í mo┼żnos┼ą a ┼że ich ├║spech z├ívis├ş od mobiln├Żch str├ínok, ktor├ę ─Źitate─żom akt├şvne br├ínia. T├íto te├│ria je podporen├í sk├║senos┼ąami The Guardian, ktor├ę pri spusten├ş atrakt├şvneho a pohotov├ęho mobiln├ęho webu stratili takmer tretinu pou┼ż├şvate─żov aplik├íci├ş pre iPhone.

Guardian zd├┤raz┼łuje, ┼że mobiln├Ż prenos dosiahol rekord 22,8 Dosiahla mili├│ny jedine─Źn├Żch pou┼ż├şvate─żov mesa─Źne. Je to p├┤sobiv├ę ─Ź├şslo, ale e┼íte sa uvid├ş, ─Źi bude dos┼ą ve─żk├ę na to, aby vykompenzovalo pr├şpadn├║ stratu v├Żnosov zo stoln├ęho po─Ź├şta─Źa, nehovoriac o tlaku.

Holden Frithove tweety na twitter.com/holdenfrith