Mobiln├í komunik├ícia v budov├ích: Deutsche Telekom h─żad├í testerov pre zosil┼łova─Źe LTE a 5G

Mobiln├í komunik├ícia v budov├ích: Deutsche Telekom h─żad├í testerov pre zosil┼łova─Źe LTE a 5G Obr├ízok: Deutsche Telekom

Deutsche Telekom chce zlep┼íi┼ą mobiln├║ komunik├íciu vo vn├║tri budov. Na to sa spolieha na opakova─Ź, ktor├Ż zosil┼łuje mobiln├Ż r├ídiov├Ż sign├íl z LTE a nov├Ż ┼ítandard 5G. Z├íkazn├şci spolo─Źnosti Deutsche Telekom m├┤┼żu po┼żiada┼ą o sk├║┼íku pomocou zosil┼łova─Źa v r├ímci pilotn├ęho projektu napl├ínovan├ęho na druh├Ż ┼ítvr┼ąrok.

Mobiln├í komunik├ícia m├┤┼że by┼ą vo vn├║tri budov v├Żrazne hor┼íia ako na otvorenej ceste. Viacer├ę steny a┼ż k u┼ż├şvate─żovi ─Źasto br├ínia prenikaniu sign├ílu. S vy┼í┼í├şmi mobiln├Żmi frekvenciami, ako s├║ napr├şklad frekvencie pou┼ż├şvan├ę v novom ┼ítandarde 5G pre mobiln├ę komunik├ície, sa t├íto v├Żzva neust├íle zvy┼íuje.

Sign├íly s dlh├Żmi vlnami v takzvanom n├şzkom p├ísme, napr├şklad pri 800 MHz a 900 MHz, s├║ na to menej citliv├ę. Naproti tomu spolo─Źnos┼ą 5G pou┼ż├şva spolo─Źnos┼ą Deutsche Telekom v zlo┼żitej┼íom frekven─Źnom rozsahu medzi nimi 3.610 MHz a 30,700 MHz. Technol├│gia mmWave, ktor├í sa v s├║─Źasnosti pou┼ż├şva predov┼íetk├Żm v USA nad 26 GHz, je obzvl├í┼í┼ą n├íchyln├í na utajovanie a vy┼żaduje si mimoriadne hust├║ celul├írnu sie┼ą.

Repeater vyvinut├Ż spolo─Źnos┼ąou SK Telecom

Na prekonanie t├Żchto prek├í┼żok pou┼ż├şva Deutsche Telekom dvojp├ísmov├Ż zosil┼łova─Ź, ktor├Ż zosil┼łuje mobiln├ę r├ídiov├ę sign├íly LTE a 5G vo vn├║tri budov. Poskytovate─ż siete chce vysk├║┼ía┼ą svoju funkciu v r├ímci pilotn├ęho projektu s 200 testermi. Opakova─Ź bol vyvinut├Ż v spolupr├íci s juhok├│rejsk├Żm poskytovate─żom siete SK Telecom, ktor├Ż u┼ż z├şskal sk├║senosti v interi├ęri. Projekt je zameran├Ż predov┼íetk├Żm na spolo─Źnosti, ktor├ę chc├║ vybavi┼ą svoje obchody, bary alebo konferen─Źn├ę miestnosti. Ale aj s├║kromn├ş z├íkazn├şci sa m├┤┼żu uch├ídza┼ą o pilotn├Ż projekt.

Dvojp├ísmov├Ż zosil┼łova─Ź meria okolo 20 ├Ś 20 cm 5 cm h─║bky a zosil┼łuje sign├íl LTE na p├íske 3 s 10,800 MHz a sign├íl 5G v rozsahu 30,600 MHz.

Opakova─Ź pre LTE a 5G Opakova─Ź pre LTE a 5G (Obr├ízok: Deutsche Telekom)

"Najm├Ą pre na┼íich men┼í├şch obchodn├Żch z├íkazn├şkov je to vynikaj├║ca pr├şle┼żitos┼ą vybavi┼ą ich priestory r├Żchlou mobilnou komunik├íciou. T├Żmto sp├┤sobom m├┤┼żu oni a ich z├íkazn├şci profitova┼ą z nov├Żch pr├şle┼żitost├ş, ktor├ę pon├║ka 5GÔÇ×Said Hagen Rickmann, gener├ílny riadite─ż obchodn├Żch z├íkazn├şkov Deutsche Telekomu v Nemecku.

Pilotn├Ż projekt v ├┤smich mest├ích

Test je napl├ínovan├Ż na druh├Ż ┼ítvr┼ąrok tohto roku a je pre ├║─Źastn├şkov bezplatn├Ż. Testovac├ş z├íkazn├şci dostan├║ opakova─Ź vr├ítane in┼ítal├ície na testovacie obdobie zadarmo. Test je region├ílne obmedzen├Ż na osem roz┼íirovac├şch miest 5G v Berl├şne, Bonne, Darmstadte, Frankfurte, Hamburgu, Lipsku, Mn├şchove a Kol├şne nad R├Żnom. Z├íujemcovia m├┤┼żu po┼żiada┼ą o pilotn├Ż projekt tu.

Tento rok dostane 20 miest 5 miest

Pokia─ż ide o ─Ćal┼íie roz┼í├şrenie 5G, Deutsche Telekom dnes povedal, ┼że po─Źet 5G ant├ęn by sa mal v tomto roku sta┼ą ┼ítyrmi ─Ź├şslicami. Nov├Ż ┼ítandard mobilnej komunik├ície sa m├í pon├║ka┼ą v 20 mest├ích vr├ítane v┼íetk├Żch 16 hlavn├Żch miest ┼ít├ítu. V pr├şpade 5G sa v prvom kroku pou┼żij├║ existuj├║ce umiestnenia LTE, preto┼że nov├í technol├│gia bude synchronizovan├í prostredn├şctvom LTE. 5G v s├║─Źasnom ┼ít├ídiu je prev├ídzkovan├ę v nestabilnom re┼żime (NSA) a vy┼żaduje kotvu LTE. Toto sa u┼ż nevy┼żaduje iba pri samostatnom zariaden├ş 5G (SA). Tri ┼ítvrtiny pribli┼żne 30 000 umiestnen├ş mobiln├Żch telef├│nov spolo─Źnosti Telekom s├║ technologicky pripraven├ę na 5G.

5.000 miest LTE vo vidieckych oblastiach

V oblasti LTE sa v priebehu nasleduj├║cich ┼ítyroch rokov pl├ínuje a┼ż 10 000 nov├Żch mobiln├Żch r├ídiov├Żch umiestnen├ş LTE, z toho polovica vo vidieckych oblastiach. Pl├ínuj├║ sa aj tis├şce roz┼í├şren├ş pre LTE na existuj├║cich bunkov├Żch ve┼żiach. Pokrytie LTE v Nemecku je v s├║─Źasnosti 98,1 Percento popul├ície.