Mili├│ny videoz├íznamov so zoomom zostali odhalen├ę a umo┼żnili cudz├şm osob├ím sledova┼ą osobn├ę videorozhovory online

TIS├ŹCE vide├ş Zoom, vr├ítane d├┤vern├Żch terapeutick├Żch seden├ş, je mo┼żn├ę prezera┼ą online, ─Ź├şm sa odhal├ş hlavn├í bezpe─Źnostn├í chyba jeho softv├ęru.

T├íto aplik├ícia pre videohovory je st├íle ob─ż├║benej┼íia a teraz sa m├┤┼że pochv├íli┼ą 200 mili├│nmi pou┼ż├şvate─żov denne, a to predov┼íetk├Żm z d├┤vodu zablokovania koronav├şrusu na celom svete.

Ale hoci si ─żudia u┼ż├şvali jednoduchos┼ą platformy, ┼í├ęfovia Zoomu priznali, ┼że neboli pripraven├ş na bezprecedentn├Ż n├írast dopravy v d├┤sledku pand├ęmie.

A spr├íva denn├şka Washington Post uk├ízala, ┼że vide├í zaznamenan├ę prostredn├şctvom softv├ęru aplik├ície boli ulo┼żen├ę na samostatn├Ż ├║lo┼żn├Ż priestor bez hesla.

Klipy si v skuto─Źnosti m├┤┼że n├íjs┼ą a stiahnu┼ą ktoko─żvek pomocou jednoduch├ęho online vyh─żad├ívania.

Pod─ża The Post probl├ęm spo─Ź├şva v sp├┤sobe, ak├Żm Zoom pomenuje ka┼żd├Ż zaznamenan├Ż s├║bor identick├Żm sp├┤sobom – spravodajsk├Ż server sa v┼íak rozhodol konvenciu pomenovania neprezradi┼ą.

BEZPE─îNOSTN├Ł PORUCH vystaven├Ż

Vide├í sa v predvolenom nastaven├ş nezaznamen├ívaj├║, ale ostatn├ş pou┼ż├şvatelia nie s├║ po┼żiadan├ş o s├║hlas, ke─Ć hostite─ż rozhovorov stla─Ź├ş tla─Źidlo ulo┼żi┼ą.

Ka┼żd├Ż v skupine v┼íak dostane upozornenie po stla─Źen├ş tla─Źidla z├íznamu.

Ve─ża vide├ş je mo┼żn├ę ─żahko n├íjs┼ą na popul├írnych Amazon ├║lo┼żn├Ż priestor, zn├ímy ako vedr├í.

Mnoho pou┼ż├şvate─żov spr├şstup┼łuje ├║lo┼żn├Ż priestor, ─Źo znamen├í, ┼że ich m├┤┼żu ostatn├ş sledova┼ą a s┼ąahova┼ą.

Z├íbery, ktor├ę si prezer├í denn├şk The Post, zah┼Ľ┼łaj├║ s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőterapeutick├ę sedenia, pracovn├ę stretnutia diskutuj├║ce o financi├ích spolo─Źnosti a ┼íkolsk├ę triedy zah┼Ľ┼łaj├║ce mal├ę deti.

Jedno video zah┼Ľ┼łalo n├ívod, ako da┼ą braz├şlsky bikini vosk, a predstavovalo nahotu.

K─ż├║─Źovou chybou softv├ęru je, ┼że pou┼ż├şvatelia si pri ukladan├ş vlastn├Żch vide├ş nevytvoria vlastn├Ż jedine─Źn├Ż n├ízov s├║boru, uv├ídza sa v spr├íve.

Gener├ílny riadite─ż Zoom Eric Yuan v tomto pr├şspevku na blogu priznal, ┼że spolo─Źnos┼ą zalo┼żen├í v roku 2011 ne─Źakala, ┼że sa v priebehu nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łov stane najob─ż├║benej┼íou aplik├íciou svojho druhu v USA.

Nap├şsal: ÔÇ×Nenavrhli sme produkt s nadh─żadom, ┼że v priebehu nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łov bude ka┼żd├Ż ─Źlovek na svete zrazu pracova┼ą, ┼ítudova┼ą a stret├íva┼ą sa z domu.ÔÇŁ

P├ín Yuan povedal, ┼że nov├í u┼ż├şvate─żsk├í z├íklad┼ła pou┼ż├şva Zoom nieko─żk├Żmi ÔÇ×neo─Źak├ívan├Żmi sp├┤sobmi, ktor├ę n├ím stavaj├║ v├Żzvy, s ktor├Żmi sme pri koncepcii platformy nepo─Ź├ştaliÔÇť.

Ospravedlnil sa za nedodr┼żanie ÔÇ×o─Źak├ívan├ş v oblasti ochrany osobn├Żch ├║dajov a zabezpe─ŹeniaÔÇť a uviedol, ┼że spolo─Źnos┼ą tri mesiace zmraz├ş nov├ę funkcie a d├í pokyn svojim technikom, aby odstr├ínili bezpe─Źnostn├ę chyby. ÔÇť

Spolo─Źnos┼ą vo vyhl├ísen├ş uviedla, ┼że ÔÇ×poskytuje hostite─żom bezpe─Źn├Ż a zabezpe─Źen├Ż sp├┤sob ukladania z├íznamovÔÇť a poskytuje n├ívody, ako m├┤┼żu pou┼ż├şvatelia zv├Ż┼íi┼ą bezpe─Źnos┼ą svojich hovorov.

“Ak by sa hostitelia nesk├┤r rozhodli nahra┼ą svoje z├íznamy o sch├┤dzach kdeko─żvek inde, vyz├Żvame ich, aby boli ve─żmi opatrn├ş a transparentn├ş vo─Źi ├║─Źastn├şkom sch├┤dze, pri─Źom starostlivo zv├í┼żia, ─Źi stretnutie obsahuje citliv├ę inform├ície a primeran├ę o─Źak├ívania ├║─Źastn├şkov.”