Mili├│ny star┼í├şch ─żud├ş sa c├ştia ÔÇ×odrezan├şÔÇť z d├┤vodu nedostatku technick├Żch znalost├ş – a dokonca by zme┼íkali stretnutie s virtu├ílnym lek├írom

┼át├║dia zistila, ┼że mili├│ny star┼í├şch ─żud├ş sa c├ştia odrezan├ş kv├┤li nedostatku technick├Żch znalost├ş – a dokonca by sa vyhli vymenovaniu praktick├ęho lek├íra, keby to bolo cez videohovor.

Anketa o 1000 000 dospel├Żch s pr├şbuzn├Żm star┼í├şm ako 70 rokov zistilo, ┼że viac ako polovica ver├ş, ┼że ich milovan├Ż ─Źlovek by rad┼íej po─Źkal na stretnutie osobne, ne┼ż aby vysk├║┼íal alternat├şvu online.

A 53 percent uviedlo, ┼że ich vz┼ąah sa u┼ż sna┼ż├ş prisp├┤sobi┼ą sa zmenen├ęmu ┼żivotn├ęmu ┼ít├Żlu kv├┤li koronav├şrusu.

┼át├║dia, ktor├║ si objednala spolo─Źnos┼ą BT Skills for Tomorrow, tie┼ż zistila, ┼że ┼íes┼ą z desiatich uviedlo, ┼że ich star┼í├ş pr├şbuzn├ş sa v d├┤sledku glob├ílnej pand├ęmie c├ştia izolovanej┼íie ne┼ż kedyko─żvek predt├Żm.

A polovica si mysl├ş, ┼że by to pre ich zranite─żn├Żch pr├şbuzn├Żch zmenilo ┼żivot, keby si mohli objedna┼ą vlastn├Ż obchod s potravinami online.

Ale viac ako polovica sa ob├íva, ┼że nie s├║ schopn├ş z├şska┼ą nov├ę zru─Źnosti, pokia─ż ide o efekt├şvne vyu┼żitie technol├│gie.

Profesorka Kerensa Jenningsov├í, riadite─żka skupiny BT pre digit├ílny dopad, uviedla: ÔÇ×Technol├│gia sa v s├║─Źasnej dobe stala z├íkladnou ┼żivotnou linkou pre mili├│ny ─żud├ş.

ÔÇ×Aby sme v┼íak mohli bojova┼ą proti osamelosti, mus├şme zaisti┼ą, aby star┼í├ş ─żudia mohli vyu┼ż├şva┼ą v├Żhody, ktor├ę technol├│gie prin├í┼íaj├║, od pr├şstupu k ┼żivotne d├┤le┼żit├Żm slu┼żb├ím a┼ż po kontakt s rodinou a priate─żmi.

ÔÇ×Vieme, ┼że dokonca aj z├şskanie niektor├Żch relat├şvne jednoduch├Żch digit├ílnych zru─Źnost├ş m├┤┼że znamena┼ą obrovsk├Ż rozdiel v ┼żivote star┼í├şch ─żud├ş a t├Żch, ktor├ş sa o nich staraj├║ po─Źas zablokovania-─Źi u┼ż ide o vlastn├ę online n├íkupy, pr├şstup k zdravotn├Żm slu┼żb├ím alebo u┼ż├şvanie si tv├írou v tv├ír. hovory s bl├şzkymi.

“Preto ├║zko spolupracujeme s ved├║cou charitat├şvnou organiz├íciou pre soci├ílne zmeny, Nad├íciou dobr├Żch vec├ş, aby sme zaistili, ┼że ─żudia bud├║ po─Źas uzamknutia schopn├ş z├şska┼ą potrebn├ę zru─Źnosti, aby zostali v spojen├ş a zdrav├ş.”

┼át├║dia tie┼ż zistila, ┼że respondenti c├ştia, ┼że e -mail a WhatsApp s├║ digit├ílne platformy, ktor├ę by ich najvzdialenej┼íie vz┼ąahy mohli pou┼ż├şva┼ą, pri─Źom ka┼żd├Ż piaty ─Źlovek nad 70 rokov dok├í┼że streamova┼ą prostredn├şctvom Amazon Prime alebo Netflix.

Polovica sa v┼íak tie┼ż ob├íva, ┼że ich pr├şbuzn├ş sa zdr├íhaj├║ nau─Źi┼ą sa nov├ę z├ísadn├ę digit├ílne zru─Źnosti – pri─Źom tri ┼ítvrtiny z nich maj├║ podozrenie, ┼że by to pova┼żovali za ÔÇ×pr├şli┼í komplikovan├ęÔÇť.

┼átvrtina si mysl├ş, ┼że ich bl├şzki pova┼żuj├║ internet za nebezpe─Źn├Ż, zatia─ż ─Źo 29 percent uviedlo, ┼że ich nem├í kto u─Źi┼ą a 35 percent si nie je ist├Żch, kam by sa tieto zru─Źnosti chceli nau─Źi┼ą.

Tri ┼ítvrtiny dospel├Żch uviedli, ┼że ich rodinn├Ż pr├şslu┼ín├şk obvykle konzumuje inform├ície z telev├şzie, pri─Źom iba ka┼żd├Ż piaty sa pripoj├ş k internetu a tretina sa spolieha na to, ┼że ich ostatn├ş informuj├║ o aktu├ílnych udalostiach.

Je zauj├şmav├ę, ┼że 41 percent malo tie┼ż podozrenie, ┼że ich milovan├Ż nikdy nenak├║pil online.

Ale s obmedzeniami, ktor├ę m├┤┼żu v s├║─Źasnosti vidie┼ą ─żudia star┼í├ş ako 70 rokov, 57 percent uviedlo, ┼że ich pr├şbuzn├Żm ch├Żba osobn├Ż kontakt, pri─Źom 31 percent sa ob├íva, ┼że sa od zavedenia z├ímku st├íle viac nudia-polovica tvrd├ş, ┼że to m├í vplyv ich denn├Ż re┼żim.

Iba jeden z desiatich sa ich pok├║┼ía nau─Źi┼ą nov├ę digit├ílne zru─Źnosti, aj ke─Ć 39 percent z nich ├║spe┼íne zvl├ídlo videohovor so svojimi star┼í├şmi bl├şzkymi.

Tretina op├Żtan├Żch si tie┼ż mysl├ş, ┼że sa vyskytli pr├şpady, ke─Ć sa po─Źas obdobia uzamknutia vystavili riziku starostlivosti o svojich zranite─żn├Żch pr├şbuzn├Żch.

A 38 percent op├Żtan├Żch si prostredn├şctvom OnePoll mysl├ş, ┼że ich rodinn├ş pr├şslu┼ín├şci by boli v d├┤sledku ned├ívnych udalost├ş otvorenej┼í├ş zlep┼íova┼ą svoje digit├ílne schopnosti – ale nevedia, kde za─Źa┼ą.

Helen Milner, v├Żkonn├í riadite─żka nad├ície Good Things Foundation, dodala: ÔÇ×V├Żskum podporuje to, ─Źo po─Ź├║vame od na┼íich sie┼ąov├Żch partnerov, a na┼íe ┼íir┼íie zistenia v oblasti digit├ílnej izol├ície.

ÔÇ×─Żudia, ktor├ş tu zostali, s├║ nepomerne star┼í├ş, ─Źasto s existuj├║cimi zdravotn├Żmi probl├ęmami, ktor├ę s├║ zn├ísoben├ę nedostato─Źnou d├┤verou v digit├ílne technol├│gie.

ÔÇ×Toto je hlboko ┼íokuj├║ci spolo─Źensk├Ż probl├ęm, ktor├Ż mus├şme v┼íetci naliehavo rie┼íi┼ą.

“Vieme, ┼że kv├┤li pand├ęmii koronav├şrusu je viac ─żud├ş ochotn├Żch sk├║┼ía┼ą nov├ę veci online a zlep┼íova┼ą svoje digit├ílne schopnosti, tak┼że je to ide├ílny ─Źas poskytn├║┼ą im n├ístroje a pokyny, ako to urobi┼ą.”

Cie─żom BT Skills for Tomorrow je poskytn├║┼ą 10 mili├│nom ─żud├ş zru─Źnosti, ktor├ę potrebuj├║ na to, aby si v dne┼ínom digit├ílnom svete u┼żili maximum.

Spolo─Źnos┼ą BT spolupracuje s popredn├Żmi organiz├íciami zameran├Żmi na digit├ílne zru─Źnosti na zhroma┼ż─Ćovan├ş najlep┼í├şch kurzov, webin├írov a inform├íci├ş na jednom mieste, na ktorom sa d├í ─żahko orientova┼ą.

Ak sa chcete dozvedie┼ą viac, nav┼ít├şvte str├ínku bt.com/skillsfortomorrow

Vesel├Ż ┼żart Zoom umo┼ż┼łuje ─żu─Ćom presko─Źi┼ą virtu├ílne sch├┤dze t├Żm, ┼że o sebe vytvoria opakuj├║ce sa vide├í

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu