MicroDroid, najmenšia verzia systému Android pre virtuálne počítače

V najzákladnejšej alebo najčistejšej verzii je Android založený výlučne na zdrojovom kóde AOSP (Android Open Source Project). Keď sa skomplikujete takto, dostanete súbor s názvom GSI (Generic System Image). Čo je to? Systém, ktorý nemá žiadny typ prispôsobenia treťou stranou. Google presne pracuje na obrázku GSI, aby vytvoril MicroDroid, novú verziu systému Android, ktorá sľubuje, že bude veľmi malá a zjednodušená.

Cieľom Google s MicroDroid je ponúknuť verziu systému Android, ktorá má minimum nevyhnutné na efektívnu prevádzku vo virtuálnych počítačoch. Aj keď to ešte nie je pripravené, MicroDroid už bol publikovaný spoločnosťou Jiyong Park (inžinier spoločnosti Google) v adresári vývoja systému Android, kde nájdete niekoľko indícií o tom, aké to bude. Každopádne vám hneď povieme, čo môžete od tejto novej minimálnej verzie systému Android očakávať.

MicroDroid uľahčí virtualizáciu systému Android a zvýši bezpečnosť

palmový telefón

Podľa toho, čo hovorí Google v dokumente o vývoji, sa vytvára MicroDroid, aby mohol spustite Android na virtuálnych počítačoch s čo najmenším počtom zdrojov. Stojí za zmienku, že Google v súčasnosti pracuje aj na virtualizácii jadra Linuxu (KVM) Linux pre zariadenia s procesormi ARM 64.

Čo Google pri tom všetkom hľadá? Podľa toho, čo vysvetľujú špecialisti na XDA, je kompatibilita spomínaná virtualizácia KVM znevýhodňuje kód tretej strany. MicroDroid by preto mohol byť použitý na vyriešenie narušenia bezpečnosti, ktoré by to vygenerovalo, pretože by umožnilo spustenie kódu tretej strany (napríklad kódov, ktoré zaručujú ochranu DRM alebo šifrovanie) na rovnakej úrovni oprávnení systému.

Na druhej strane je potrebné poznamenať, že Snapdragon 888, ktorý predstavila spoločnosť Qualcomm na konci minulého roka, je vybavený systémom Hypervisor. Táto funkcia je schopné izolovať údaje aplikácií a operačného systému na tom istom zariadení. Preto by bolo logické si myslieť, že MicroDroid využije výhody tejto technológie a ponúkne dve verzie systému Android na jednom tablete alebo mobile, a tak okamžite prejde z jednej na druhú.

V tejto chvíli samozrejme nie je nič isté. Čakáme čo uvidíme aké sú plány spoločnosti Google pre MicroDroid a či tento mini-Android budú používať tretie strany z bezpečnostných dôvodov alebo na ponúkanie dvoch zariadení s Androidom na rovnakom zariadení. Našťastie veľké G o tom čoskoro odhalí viac informácií, aby objasnil pochybnosti.