Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Marketingové KPI: kľúčové ukazovatele, ktoré treba sledovať

Adeline Lemercier, marketingová riaditeľka, a Benoît Collet, rastový marketingový pracovník v Plezi, usporiadali webinár o marketingových KPI počas Marketing Digital Days, podujatia organizovaného agentúrou CyberCité. Zistite, ktoré KPI monitorovať a ako ich sledovať bez straty času.

Čo sú KPI?

Pripomíname, že KPI (Key Performance Indicators) sú kľúčové ukazovatele výkonnosti, ktoré je dôležité pravidelne sledovať pri riadení stratégie, usmerňovaní akčného plánu, definovaní cieľov alebo dokonca varovaní.

Hrajú zásadnú úlohu vo webovom marketingu, pretože práve tieto ukazovatele umožňujú zaviesť stratégie na zvýšenie akvizície, konverzie a odhodlania. Môžete slobodne definovať KPI, ktoré chcete dodržiavať, ale buďte opatrní, musia nevyhnutne zostať v súlade s vašimi strategickými cieľmi.

Aké sú marketingové KPI na sledovanie?

Adeline Lemercier a Benoît Collet nám poskytli správne kľúčové ukazovatele, podľa ktorých by sme sa mali riadiť. Delia sa na 3 kategórie podľa rôznych štádií: akvizícia, konverzia a zapojenie.

Týmto údajom môžete dať väčší význam ich spresnením podľa kanála, ale aj porovnaním podľa období a prepojením s vykonanými akciami.

Akvizícia

Na získanie publika je hlavným KPI, ktorý treba monitorovať, generovaná návštevnosť. Umožňuje vám prístup k cenným informáciám o počte relácií (návštevníkov vašej stránky). Máte možnosť spresniť presnosť zhromaždených údajov, aby ste poznali návštevnosť na konkrétnej stránke na vami zvolené obdobie.

Benoît Collet tiež vysvetľuje, že „poklesy sú rovnako zaujímavé ako nárasty“. Určité výrazné poklesy návštevnosti vás skutočne môžu upozorniť na možný problém, ktorý je potrebné vyriešiť na vašom webe.

Konverzia

Na strane konverzie sa hlavné kľúčové ukazovatele výkonu budú týkať počtu potenciálnych zákazníkov a najmä miery konverzie potenciálnych zákazníkov/návštevnosti. Tieto indikátory vám majú povedať, či je konverzný pomer, ktorý získavate, dostatočný vo vzťahu k návštevnosti, ktorú generujete.

Pozor, na výpočet miery konverzie je nevyhnutné poznať počet potenciálnych zákazníkov a návštevnosť. Konverzný pomer od potenciálneho zákazníka k návštevnosti (v %) získate tak, že počet potenciálnych zákazníkov vydelíte návštevnosťou a potom všetko vynásobíte 100.

Viazanosť

Nakoniec, pre zapojenie sú kľúčové ukazovatele výkonu, ktoré sa majú monitorovať, počet kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov (MQL), ako aj konverzný pomer MQL/potenciálnych zákazníkov alebo MQL/prevádzka. Tieto pomery sú zaujímavé, pretože získanie veľkého množstva potenciálnych zákazníkov nemusí nevyhnutne znamenať získanie kvalitných potenciálnych zákazníkov.

Pozor, na výpočet miery konverzie je nevyhnutné poznať počet potenciálnych zákazníkov a MQL. Konverzný pomer MQL/potenciálnych zákazníkov (v %) získate tak, že MQL vydelíte počtom potenciálnych zákazníkov a potom všetko vynásobíte 100.

Ako sledovať kľúčové ukazovatele?

Existuje niekoľko typov nástrojov, ktoré uľahčujú a zefektívňujú sledovanie týchto KPI. Najznámejší zo všetkých je samozrejme Google Analytics. Tento nástroj na analýzu návštevnosti webových stránok umožňuje obchodníkom zbierať tisíce veľmi užitočných údajov súvisiacich s návštevami ich webových stránok. Vďaka mnohým filtrom máte možnosť zacieliť na KPI podľa vlastného výberu (návštevnosť, počet potenciálnych zákazníkov, MQL, konverzný pomer atď.). Zhromaždené údaje je možné exportovať a možno ich integrovať do informačných panelov, ktoré sa integrujú do tabuliek, ako sú Tabuľky Google alebo Excel.

Pre prehľad môžete použiť aj riešenia na automatizáciu marketingu (na sledovanie hornej časti akvizičného lievika a marketingových ukazovateľov) alebo CRM nástroje (na sledovanie spodnej časti akvizičného lievika a komerčných ukazovateľov).

Objavte najlepšie nástroje CRM

Chyby, ktoré sa nerobia

Adeline Lemercier a Benoît Collet nás predstavili 5 chybám, ktorým sa podľa nich vyhnúť (a ako ich opraviť), pri štúdiu kľúčových ukazovateľov:

Chcete všetko sledovať: existuje veľké množstvo zaujímavých KPI, ale majte na pamäti, že K v KPI znamená „kľúče“. Nerozhadzujte sa a riaďte sa len ukazovateľmi, ktoré potrebujete.
Nasledujte bez kontextu: všetky monitorované údaje musia byť prepojené s paralelne vykonávanými činnosťami (napríklad prostredníctvom grafov alebo tabuliek).
Zamieňať ciele a ukazovatele: každý KPI ​​slúži na konkrétny účel (alebo naopak).
Sledujte nespracované údaje: Tieto údaje, ktoré sa často navrhujú štandardne, môžu byť v určitých prípadoch zaujímavé, ale oveľa užitočnejšie budú, ak sa porovnajú a priradia k iným údajom napríklad prostredníctvom pomerov.
Vždy používajte rovnaké obdobia: nezabudnite zmeniť granularitu predĺžením období podľa vašich potrieb.