Mapy koronav├şrusu vytvoren├ę spolo─Źnos┼ąou Google, Facebook a Apple odhali┼ą pohyby ─żud├ş pri uzamknut├ş

Technick├ş giganti sleduj├║ pohyby ─żud├ş po─Źas pand├ęmie koronav├şrusu s cie─żom zastavi┼ą ┼í├şrenie COVID-19.

├Üdaje od mili├│nov ─żud├ş smartphones v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch zozbieral pou┼ż├şvate─ż Apple, Google a Facebook a zostaven├ę do u┼żito─Źn├Żch m├íp a tabuliek, ktor├ę si m├┤┼że ka┼żd├Ż pozrie┼ą.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si na┼íe ┼żiv├Ż blog o koronav├şruse pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

Apple a Google vydali n├ístroje na sledovanie mobility, ktor├ę ukazuj├║, ako ve─żmi sa pohyby ─żud├ş od zavedenia glob├ílnych blok├íci├ş zn├ş┼żili.

Google dokonca zobrazuje, ko─żko n├ív┼ítevnosti v puboch, ako s├║ parky, re┼ítaur├ície a kancel├írie, kleslo.

Facebook pon├║ka podobn├Ż n├ístroj, ale tie┼ż porovn├íva, ako dobre ka┼żd├Ż americk├Ż ┼ít├ít dodr┼żiava pravidl├í pobytu doma.

Druh├í mapa vytvoren├í behemotom soci├ílnych siet├ş ukazuje, ak├ę percento obyvate─żov v americk├Żch krajoch hl├ísilo pr├şznaky COVID-19.

Apple sledova─Ź mobility

AppleInforma─Źn├Ż panel Trendy mobility porovn├íva, ako ve─żmi sa pohyby ─żud├ş v r├┤znych krajin├ích zn├ş┼żili.

M├┤┼żete tie┼ż zada┼ą konkr├ętny n├írod alebo mesto a zobrazi┼ą tak rozpis ich cesty.

Vyu┼ż├şva po┼żiadavky na smer a trasu odoslan├ę prostredn├şctvom Apple Mapy, ktor├ę ukazuj├║, ako klesli ├║daje o najazden├Żch kilometroch, ch├┤dzi alebo cestovan├ş verejnou dopravou.

N├ístroj pokr├Żva iba vybran├ę krajiny a mest├í.

Facebook mapy mobility

Facebook vyrobila svoj vlastn├Ż sledova─Ź mobility, ktor├Ż zatia─ż ukazuje iba trendy v USA.

Je u┼żito─Źn├ę, ┼że toto je skuto─Źn├í mapa, ktor├í v├ím umo┼ż┼łuje vizualizova┼ą, kde sa pohyby ─żud├ş zn├ş┼żili.

Facebook dokonca vytvorila ┼ítatistiku nazna─Źuj├║cu, ko─żko obyvate─żov v pohyboch jednotliv├Żch ┼ít├ítov kleslo v porovnan├ş s norm├ílom.

To znamen├í, ┼że ich m├┤┼żete porovna┼ą a zisti┼ą, ktor├Ż ┼ít├ít zn├ş┼żil ich mobilitu po─Źas blokovania najviac – alebo najmenej.

Pre z├íujemcov: Portoriko ÔÇ×v├ş┼ąaz├şÔÇť s poklesom o 43 percent, pri─Źom Wyoming je na poslednom mieste so zjavne zv├Ż┼íenou mobilitou o 2 percent.

Facebook sledova─Ź sympt├│mov

Druh├Ż Facebook mapa zverejnen├í za─Źiatkom tohto t├Ż┼żd┼ła sleduje percento ─żud├ş v ka┼żdom americkom kraji, ktor├ş hl├ísili pr├şznaky COVID-19.

M├┤┼żete sa tie┼ż pozrie┼ą na odpor├║─Źania nemocn├şc pre r├┤zne regi├│ny.

Trendy mobility Google

Spolo─Źnos┼ą Google sa rozhodla trochu inak a rozhodla sa uk├íza┼ą, ako sa trendy mobility v lokalit├ích, ako s├║ re┼ítaur├ície a parky, po─Źas pand├ęmie prepadli.

Jeho mapy pokr├Żvaj├║ USA, Spojen├ę kr├í─żovstvo a ─Źasti Eur├│py a umo┼ż┼łuj├║ v├ím h─żada┼ą trendy vo ve─żk├Żch mest├ích v t├Żchto regi├│noch.

Chiltenham Festival bol ÔÇ×katastrofou, ktor├í ─Źak├í, k├Żm sa stane – a podporila ┼í├şrenie koronav├şrusuÔÇť, varuje doktorka Hilary Jonesov├í

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach WhatsApp vydal 21 nov├Żch emod┼żi n├ílepiek o ┼żivote pod─ża pravidiel uzamknutia.

Spolo─Źnos┼ą EE varovala pred rizikom pre ┼żivoty ─żud├ş po tom, ako 53 jej sto┼żiarov 5G za├║to─Źili bezduch├ş teoretici sprisahania.

K tej pozn├ímke – zistite, pre─Źo je 5G skuto─Źne bezpe─Źn├í.

─îo si mysl├şte o map├ích Covid-19? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu