Mapy Google vyd├ívaj├║ ÔÇ×spr├ívy o mobiliteÔÇť, ktor├ę zobrazuj├║ hotspoty, v ktor├Żch Briti ST├üLE odch├ídzaj├║ po─Źas uzamknutia

GOOGLE bude verejne sledova┼ą va┼íe pohyby po─Źas pand├ęmie Covid-19.

Technick├Ż gigant odhalil, ┼że zverejn├ş ├║daje ukazuj├║ce, kam ─żudia smeruj├║ vo viac ako 130 krajin├ích.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si na┼íe ┼żiv├Ż blog o koronav├şruse pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

Blog spolo─Źnosti Google vysvet─żuje: ÔÇ×Ke─Ć┼że glob├ílne komunity reaguj├║ na pand├ęmiu COVID-19, st├íle v├Ą─Ź┼í├ş d├┤raz sa kladie na strat├ęgie verejn├ęho zdravia, ako s├║ opatrenia na di┼ítancovanie sa od spolo─Źnosti, na spomalenie prenosu.

ÔÇ×V Map├ích Google pou┼ż├şvame s├║hrnn├ę, anonymizovan├ę ├║daje, ktor├ę ukazuj├║, ako s├║ niektor├ę typy miest zanepr├ízdnen├ę – ─Źo n├ím pom├íha identifikova┼ą, kedy je miestna firma v├Ą─Ź┼íinou preplnen├í.

ÔÇ×Od ├║radn├şkov verejn├ęho zdravotn├şctva sme po─Źuli, ┼że rovnak├Ż typ agregovan├Żch anonymizovan├Żch ├║dajov by mohol by┼ą n├ípomocn├Ż pri rozhodovan├ş o boji proti COVID-19.

ÔÇ×Od dne┼ín├ęho d┼ła vyd├ívame skor├ę vydanie na┼íich spr├ív o mobilite komunity COVID-19, aby sme poskytli preh─żad o tom, ─Źo sa zmenilo v reakcii na pr├ícu z domu, pr├şstre┼íie na mieste a ─Ćal┼íie politiky zameran├ę na vyrovnanie krivky tejto pand├ęmie.ÔÇť

Verejnos┼ą sa m├┤┼że pozrie┼ą aj na ÔÇ×spr├ívy o mobiliteÔÇť, ktor├ę spolo─Źnos┼ą Google zverej┼łuje na svojom webe.

V Spojenom kr├í─żovstve bud├║ inform├ície poskytnut├ę pod─ża kraj├şn.

Ka┼żd├í spr├íva bude obsahova┼ą kateg├│rie miest, ako s├║ maloobchod a rekre├ícia, autobusov├ę, metro a vlakov├ę stanice, obytn├ę oblasti, potraviny a lek├íre┼ł, pl├í┼ż a pracovisk├í.

Mno┼żstvo ─żud├ş v t├Żchto oblastiach sa bude porovn├íva┼ą s po─Źtom ─żud├ş, ktor├Żch v sebe mali pred rokom.

Google d├║fa, ┼że tieto inform├ície pom├┤┼żu ├║radn├şkom pok├║┼íaj├║cim sa zvl├ídnu┼ą epid├ęmiu.

Cie─żom je, aby sa pravidelne zverej┼łovali ├║daje, ktor├ę by uk├ízali, kam ─żudia chodili dva alebo tri dni predt├Żm.

Google zd├┤raznil, ┼że bude chr├íni┼ą s├║kromie jednotlivcov.

Jeho ├║daje bud├║ zalo┼żen├ę bu─Ć na aplik├ícii Mapy Google, alebo na jednej z ─Ćal┼í├şch slu┼żieb spolo─Źnosti Google pre smartf├│ny.

Tajomn├şk britskej vl├ídy pre digitaliz├íciu Oliver Dowden uviedol: ÔÇ×├Üzko spolupracujeme s technologick├Żmi spolo─Źnos┼ąami na h─żadan├ş inovat├şvnych sp├┤sobov, ako zastavi┼ą ┼í├şrenie koronav├şrusu, chr├íni┼ą NHS a zachra┼łova┼ą ┼żivoty.

ÔÇ×Publikovanie spr├ív o mobilite covid-19 spolo─Źnos┼ąou Google pom├┤┼że lep┼íie porozumie┼ą dopadu opatren├ş na di┼ítancovanie sa od spolo─Źnosti.

ÔÇ×Pou┼ż├şvanie anonymn├Żch ├║dajov t├Żmto sp├┤sobom je skvel├Żm pr├şkladom toho, ako to m├┤┼żeme urobi┼ą, pri─Źom budeme na─Ćalej chr├íni┼ą osobn├ę ├║daje ─żud├ş.ÔÇť

Prv├ę spr├ívy v Spojenom kr├í─żovstve boli zalo┼żen├ę na inform├íci├ích z 29. marca a ukazuj├║, ┼że cesty na v├Ą─Ź┼íinu miest sa zn├ş┼żili.

Maloobchodn├ę a rekrea─Źn├ę oblasti boli ├║dajne o 85% menej zanepr├ízdnen├ę, v parkoch a na pracovisk├ích do┼ílo k poklesu o nie─Źo viac ako 50% a v tranzitn├Żch staniciach o 75% menej ─żud├ş.

Cesty do miest bydliska zaznamenali nárast o 15%.

Google Maps pon├║ka virtu├ílne prehliadky starobyl├Żch miest ako Taj Mahal, Ben├ítky a pyram├şdy v G├şze

V in├Żch spr├ívach prebieha na WhatsAppe kon┼ípira─Źn├í te├│ria, ktor├í tvrd├ş, ┼że 5G sp├┤sobila, ┼że pand├ęmia Covid-19.

V├í┼í internet sa m├┤┼że spoma─żova┼ą, preto┼że prepuknutie koronav├şrusu sp├┤sobuje obrovsk├Ż n├írast n├ív┼ítevnosti webu.

A platformy soci├ílnych m├ędi├ş boli zaplaven├ę robotmi, ktor├ş sa pok├║┼íali ┼í├şri┼ą falo┼ín├ę spr├ívy o koronav├şruse.

─îo si mysl├şte o tomto odhalen├ş M├íp Google? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu