Mapy Google cenzuruj├║ tajomn├Ż ÔÇ×jadrov├Ż ostrovÔÇť, do ktor├ęho sa n├ív┼ítevn├şci maj├║ Z├üKAZ pribli┼żova┼ą

Na fotografi├ích tohto od─żahl├ęho tropick├ęho ostrova v Map├ích Google je nie─Źo m├ílo rybie.

Satelitn├ę sn├şmky poskytovan├ę slu┼żbou digit├ílnych m├íp ukazuj├║ ─żav├║ stranu Mururoa vo Franc├║zskej Polyn├ęzii, ale rozmaz├ívaj├║ druh├║ polovicu.

Na mieste satelitn├Żch sn├şmok je modrast├í ┼íkvrna, ktor├í zakr├Żva pou┼ż├şvate─żom v┼íetko, ─Źo sa nach├ídza pod nimi.

Moruroa je mal├Ż atol v ju┼żnom Tichom oce├íne.

Nie je jasn├ę, pre─Źo je ve─żk├í ─Źas┼ą ostrova cenzurovan├í, ale niektor├ş sa domnievaj├║, ┼że to s├║vis├ş s jadrovou hist├│riou ostrova.

Franc├║zsko v rokoch 1966 a┼ż 1996 vykonalo v├Żznamn├ę jadrov├ę testy na atole – v tomto obdob├ş bolo vykonan├Żch a┼ż 181 testov.

Niektor├ę z v├Żbuchov na ostrove boli ├║dajne 200 -kr├ít silnej┼íie ako bomby zhoden├ę na japonsk├ę mesto Hiro┼íima v roku 1945.

┼át├║dia Greenpeace zistila, ┼że kontaminovala vodu a┼ż do Peru a na Nov├Ż Z├ęland, pri─Źom bola hl├ísen├í ├║rove┼ł radi├ície 12 milir├ęmov.

Nie je prekvapen├şm, ┼że ostrov je pre n├ív┼ítevn├şkov zak├ízan├Ż.

Testovanie na mieste sa zastavilo v roku 1996 potom, ─Źo vtedaj┼í├ş franc├║zsky prezident Jacques Chirac nariadil demont├í┼ż jadrov├Żch testovac├şch zariaden├ş.

Chirac na┼żivo v rozhlase povedal, ┼że ÔÇ×bezpe─Źnos┼ą na┼íej krajiny a na┼íich det├ş je zaisten├íÔÇť.

Z bezpe─Źnostn├Żch d├┤vodov je ostrov st├íle str├í┼żen├Ż franc├║zskymi jednotkami – ─Źo by mohlo vysvet─żova┼ą, pre─Źo ho Google rozmaz├íva.

V roku 2018 franc├║zska vl├ída po┼żiadala spolo─Źnos┼ą Google, aby stiahla v┼íetky obr├ízky franc├║zskych v├Ązn├şc a in├Żch citliv├Żch str├ínok z webu.

Rozkaz nasledoval po odv├í┼żnom ├║teku z v├Ązenia ne─Ćaleko Par├ş┼ża, do ktor├ęho bol zapojen├Ż vrtu─żn├şk, ktor├Ż s n├şm letel na n├ídvorie.

├Üdajn├Ż vrah Redoine Faid a jeho komplici sa domnievaj├║, ┼że pomocou slu┼żby Mapy Google zistili rozlo┼żenie v├Ązenia Reau.

Apple Mapy z├şskavaj├║ OBROVSK├Ü aktualiz├íciu pre iPhone