Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Mali by ste zak├íza┼ą Kaspersky v├í┼í po─Ź├şta─Ź, ako to odpor├║─Źa Nemecko?


Spolkov├Ż ├║rad pre informa─Źn├║ bezpe─Źnos┼ą (BSI), org├ín zodpovedn├Ż za kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą v Nemecku, odpor├║─Źa odstr├íni┼ą Kaspersky z jeho po─Ź├şta─Źa a n├íjs┼ą alternat├şvuantiv├şrusov├Ż rusk├Ż.

Pod─ża nemeck├Żch ├║radov by Kreme─ż mohol platformu vyu┼żi┼ą na kybernetick├ę ├║toky, ke─Ć┼że boje na Ukrajine s├║ ─Źoraz virulentnej┼íie.

Ve─żmi vysok├ę riziko rusk├Żch kybernetick├Żch ├║tokov

BSI vo svojom vyhl├ísen├ş vysvet─żuje, ┼że vojna na Ukrajine prin├í┼ía zv├Ż┼íen├ę riziko rusk├Żch kybernetick├Żch ├║tokov a pod─ża nej Kaspersky ÔÇť m├┤┼żu vies┼ą ├║to─Źn├ę oper├ície, by┼ą don├║ten├ş za├║to─Źi┼ą na cie─żov├ę syst├ęmy proti svojej v├┤li alebo by┼ą nevedome ┼ípehovan├ş ako obe┼ą kybernetickej oper├ície alebo by┼ą zneu┼żit├ş ako n├ístroj ├║toku proti vlastn├Żm klientom “.

Varovanie nemeck├Żch org├ínov je ur─Źen├ę najm├Ą subjektom ÔÇ× strategick├ę “. Cituj├║ najm├Ą ┼ít├ítne in┼ítit├║cie, kritick├í infra┼ítrukt├║ra, spolo─Źnosti osobitn├ęho verejn├ęho z├íujmu, v├Żrobn├Ż priemysel a d├┤le┼żit├ę oblasti spolo─Źnosti ktor├ę by mohli by┼ą hlavn├Żm cie─żom rusk├Żch hackerov.

Franc├║zske org├íny tie┼ż vzniesli obvinenia v tomto smere, pri─Źom zostali st├íle opatrnej┼íie: ÔÇ× V s├║─Źasnom kontexte mo┼żno pou┼ż├şvanie ur─Źit├Żch digit├ílnych n├ístrojov, najm├Ą n├ístrojov spolo─Źnosti Kaspersky, spochyb┼łova┼ą z d├┤vodu ich prepojenia s Ruskom. V tomto ┼ít├ídiu ┼żiadny objekt├şvny prvok neopr├ív┼łuje zmeni┼ą hodnotenie ├║rovne kvality poskytovan├Żch produktov a slu┼żieb. “.

Kaspersk├ęho u┼ż Kreme─ż obvinil z in┼ítrumentaliz├ície

Toto rozhodnutie nie je zalo┼żen├ę na technickom pos├║den├ş produktov Kaspersky ÔÇô ktor├ę neust├íle obhajujeme s BSI a v celej Eur├│pe ÔÇô ale sk├┤r na politick├Żch d├┤vodoch. hovor├ş Kaspersky. Spolo─Źnos┼ą tie┼ż uv├ídza, ┼że jej infra┼ítrukt├║ra na spracovanie ├║dajov bola v roku 2018 premiestnen├í do ┼ávaj─Źiarska a ┼że s├║bory zdie─żan├ę nemeck├Żmi pou┼ż├şvate─żmi jej produktov konkr├ętne sprac├║vaj├║ dve d├ítov├ę centr├í v Z├╝richu. ” Kaspersky je s├║kromn├í glob├ílna spolo─Źnos┼ą zaoberaj├║ca sa kybernetickou bezpe─Źnos┼ąou a ako s├║kromn├í spolo─Źnos┼ą nem├í ┼żiadne spojenie s ruskou vl├ídou ani inou vl├ídou. ÔÇť hovor├ş spolo─Źnos┼ą.

S├şdlo spolo─Źnosti Kaspersky sa v┼íak skuto─Źne nach├ídza v Moskve a obavy BSI pramenia najm├Ą zo skuto─Źnosti, ┼że antiv├şrus, podobne ako jeho n├íprotivky, m├í pr├şstup k najcitlivej┼í├şm ─Źastiam po─Ź├şta─Źov, aby mohol fungova┼ą. , ─Źo by z neho mohlo urobi┼ą produkt pod─ża v├Żberu rusk├Żch org├ínov. Okrem toho nemeck├Ż org├ín vysvet─żuje, ┼że tento typ softv├ęru ve─żmi ─Źasto komunikuje s jeho servermi, najm├Ą pokia─ż ide o aktualiz├ície.

Rozhodnutie BSI nie je neopodstatnen├ę. V roku 2017 Spojen├ę ┼ít├íty ozn├ímili z├íkaz pou┼ż├şvania produktov Kaspersky vo v┼íetk├Żch svojich vl├ídnych syst├ęmoch po tom, ─Źo nieko─żko spr├ív tvrdilo, ┼że Kreme─ż pou┼ż├şva antiv├şrus na ┼ípehovanie krajiny.

Vzh─żadom na ve─żmi nap├Ąt├Ż geopolitick├Ż kontext medzi Ruskom a Z├ípadom si mo┼żno predstavi┼ą, ┼że Moskva vyu┼ż├şva Kaspersk├ęho na kybernetick├ę ├║toky. Jeho potenci├ílnymi obe┼ąami by v┼íak boli pravdepodobne k─ż├║─Źov├ę infra┼ítrukt├║ry, ako ubezpe─Źila BSI. ─îo sa t├Żka jednotlivcov, je teda na ka┼żdom, ako sa pre svoje zariadenie rozhodne, aj ke─Ć varovania ├║radov netreba bra┼ą na ─żahk├║ v├íhu.

Na t├║ ist├║ t├ęmu:
Ako odin┼ítalova┼ą antiv├şrus?

Zdroje: Svet, Vice