Majte sa na pozore! Dotazn├şky a hry Facebook m├┤┼żu ukradn├║┼ą va┼íu toto┼żnos┼ą

S├║kromie na Facebooku Vr030519

Facebook, je to pravdepodobne najpou┼ż├şvanej┼íia soci├ílna sie┼ą na svete a jedna z najs┼ąahovanej┼í├şch v ┼ápanielsku ka┼żd├Ż rok, nielen to, ┼że maj├║ k dispoz├şcii v┼íetky ├║daje registrovan├Żch pou┼ż├şvate─żov, ale v┼żdy sa sna┼ż├ş z├şska┼ą ─Źo najviac inform├íci├ş. V Spojen├Żch ┼ít├ítoch je u┼ż k dispoz├şcii Facebook Poh─żady na nov├║ aplik├íciu, ktor├í plat├ş v┼íetk├Żm Pou┼ż├şvatelia, ktor├ş chc├║ odpoveda┼ą na nieko─żko jednoduch├Żch prieskumov.

Existuj├║ v┼íak tie┼ż na platforme ─Ćal┼íie typy dotazn├şkov a hier, ktor├ę na n├ís klad├║ ot├ízky ┼że o─Źividne by nemali predstavova┼ą ┼żiadny probl├ęm, napr├şklad vedie┼ą, kto sme sl├ívni alebo kto je na┼ía plan├ęta, ale ─Źo m├┤┼że predstavova┼ą probl├ęm preto┼że m├┤┼żeme poskytn├║┼ą inform├ície, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą v pr├şpade potreby nebezpe─Źn├ę P├íd do nechcen├Żch r├║k.

Odborn├şk na ochranu s├║kromia spolo─Źnosti NordVPN varuje pred rizikom tak├Żchto dotazn├şkov

A mus├şte by┼ą opatrn├ş Tento typ dotazn├şka by mohol odhali┼ą osobn├ę inform├ície podvodn├şkom a hackerom., Pod─ża Daniela Markusona, odborn├şka na digit├ílne s├║kromie v spolo─Źnosti NordVPN, dotazn├şkov v soci├ílnych m├ędi├ích, ktor├ę s├║ ve─żmi popul├írne v FacebookZrejme m├┤┼żu by┼ą ne┼íkodn├ę. Tieto z├íbavn├ę ot├ízky v┼íak m├┤┼żu skry┼ą ve─żmi odli┼ín├║ realitu. Hackeri ich m├┤┼żu pou┼żi┼ą na pr├şstup nielen k svojim ├║dajom, ale aj k ├║dajom o rodine a priate─żov.

Facebook  je aktualizovan├Ż o nov├Ż jednoduch┼í├ş a priamej┼í├ş dizajn

Existuje mnoho ─żud├ş, ktor├ş sa dokonca aj v polovici roku 2020 st├íle domnievaj├║, ┼że nie s├║ tak├ş d├┤le┼żit├ş, aby sa na nich mohli ┼ípehova┼ą, a preto sa akt├şvne z├║─Źast┼łuj├║ na tomto type prieskumov a dotazn├şkov, aj ke─Ć s├║ navrhnut├ę na zhroma┼ż─Ćovanie ve─żmi citliv├Żch inform├íci├ş a ├║dajov a ┼że M├┤┼żu ovplyvni┼ą na┼íu bezpe─Źnos┼ą aj na┼íe s├║kromie.

Odborn├şk na ochranu osobn├Żch ├║dajov spolo─Źnosti NordVPN zd├┤raz┼łuje, ┼że vo v┼íeobecnosti sa ─żudia nestaraj├║ o prisp├┤soben├ę ozn├ímenia alebo nekone─Źn├ę varovania, ktor├ę sa im dost├ívaj├║ e-mailom. Va┼íe osobn├ę ├║daje a ├║daje z├şskan├ę zo soci├ílnych siet├ş sa v┼íak daj├║ pou┼żi┼ą na r├┤zne ├║─Źely, od prijatia spr├ívy z obchodu s oble─Źen├şm a┼ż po prezidentsk├║ kampa┼ł, ktorej cie─żom je ovplyvni┼ą v├í┼í hlas.

Tipy na predch├ídzanie podvodom prostredn├şctvom dotazn├şkov v soci├ílnych sie┼ąach

Obozretnos┼ą a skepticizmus

Prv├í a skvel├í rada, ako sa vyhn├║┼ą podvodom, je obozretnos┼ą a skepticizmus, Nestr├ícajte ─Źas dotazn├şkmi, ktor├ę n├íjdeme Facebook ktor├Ż n├ís poz├Żva vedie┼ą, ak├Ż druh pizzy n├ís predstavuje alebo ktor├í sl├ívna osoba bude na┼í├şm ide├ílnym partnerom. Ak sa z├║─Źast┼łujeme na tomto type hier, ohrozujeme iba na┼íe s├║kromie a bezpe─Źnos┼ą, tak┼że ak sa z├║─Źastn├şme, je d├┤le┼żit├ę, aby sme sa podrobne zaoberali Podmienky pou┼ż├şvania vedie┼ą, ako pou┼ż├şvaj├║ ├║daje, ktor├ę zhroma┼ż─Ćuj├║.

Pri zdie─żan├ş ├║dajov bu─Ćte opatrn├ş

Zaka┼żd├Żm, ke─Ć sa z├║─Źast┼łujeme na tomto type hier alebo kv├şzov In┼ítalujeme aplik├íciu, ktor├í sa prip├íja priamo k n├í┼ímu profilu z Facebook, tak┼że mus├şme by┼ą pozorn├ş a skontrolova┼ą, o ak├ę inform├ície v na┼íom profile sme po┼żiadan├ş. Niekedy samotn├í aplik├ícia n├ím umo┼ż┼łuje tieto inform├ície upravova┼ą aby sme mohli zdie─ża┼ą iba to, ─Źo pova┼żujeme za vhodn├ę.

Facebook  s├║kromia

Po─Ćme ma┼ą kontakty iba so zn├ímymi ─żu─Ćmi

Aj ke─Ć sa vyh├Żbame hraniu tohto druhu hier a kv├şzov Facebook, na┼íe kontakty m├┤┼żu zdie─ża┼ą na┼íe ├║daje, ke─Ć sa z├║─Źast┼łuj├║ na tomto type aplik├íci├ş, preto┼że niektor├ę dotazn├şky vy┼żaduj├║ pou┼żitie, umo┼ż┼łujeme pr├şstup do n├í┼ího zoznamu priate─żov. Ak teda po─Ź├ştame ako s falo┼ín├Żmi profilmi alebo s m├ílo zn├ímymi ─żu─Ćmi, je pravdepodobnej┼íie, ┼że niekto m├┤┼że nezodpovedne zdie─ża┼ą na┼íe ├║daje.

Aktualizujte nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov

To─żko Facebook ako ostatn├ę soci├ílne siete nastavenia ochrany osobn├Żch ├║dajov M├┤┼żeme si prisp├┤sobi┼ą n├í┼í vkus, tak┼że by mal by┼ą v┼żdy skontrolovan├Ż a aktualizovan├Ż, pri─Źom osobitn├í pozornos┼ą sa venuje zdie─żan├Żm inform├íci├ím. Odpor├║─Źa sa tie┼ż odstr├í┼łte v┼íetky osobn├ę inform├ície z n├í┼ího profilu, vr├ítane n├í┼ího telef├│nneho ─Ź├şsla a adresy.