MacBook Pro 2021 – Čo by sme mali očakávať?

Séria iPhone 13 už má Apple fanboys zaujalo a Apple Watch séria 7 očakáva sa odoslanie skôr, ako sa očakávalo. Je to však veľmi očakávaný MacBook Pro 2021, z ktorého sme nadšení. Dôvodov je viacero: najmä sa očakáva, že MacBook Pro príde v prepracovanom tvare s výkonnejším interným čipom a displejom, o ktorom sa dá hovoriť.

MacBooky Pro – očakávané v nadchádzajúcich mesiacoch – budú k dispozícii s veľkosťou obrazovky 14 a 16 palcov. Prvý z nich je rozmerový prírastok oproti predchádzajúcemu 13-palcovému modelu, hoci skutočný podvozok pravdepodobne zostane trochu rovnaký. Zväčšenie veľkosti bude umožnené zmenšením rámu, čo je v tomto odvetví priemyselná norma.

Príchod

Úprimne povedané, už dlho počúvame o nových MacBookoch Pro prostredníctvom viacerých klebiet a správ o predpokladaných časových rámcoch spustenia. MacBooky Pro by však mohli prísť do konca roka. údajne Apple má na jeseň naplánované jedno alebo možno dve ďalšie oznámenia; jeden z nich by sa mohol stať už tento mesiac, keď by mohli byť oznámené MacBooky Pro a nové AirPods, ktorých dodávka sa začne v novembri.

Predchádzajúce povesti naznačovali, že nové notebooky budú oznámené na hlavnej udalosti iPhone. Aj keď sa to nestalo; ďalším najlepším odhadom je možnosť ohlásenia MacBookov Pro na najbližšom jesennom podujatí, ktoré by mohlo byť venované novým AirPods a MacBookom Pro.

Pravdepodobnosť odhalenia MacBooku Pro v blízkej budúcnosti je pravdepodobná, keďže zdroje v dodávateľskom reťazci poznamenávajú, Apple začala masovú výrobu nových notebookov. Apple dodávatelia vyrábajú objemy pripravovaných MacBookov Pro v oboch veľkostiach obrazovky, pričom sa očakáva, že mesačné dodávky dosiahnu do novembra takmer 800 000 kusov mesačne.

Zmenený dizajn

Apple by tentoraz mohol vylepšiť MacBook Pro prvýkrát za posledných päť rokov. Očakáva sa, že tento redizajn bude v súlade s osvedčeným hranatým dizajnom nových iPhonov. Ploché okraje, ktoré sa vyskytujú v modeloch iPhone 12 a 13, by teda mohli splývať nadol Apple aj notebooky.
Pravdepodobne uvidíme nejaké zmeny aj v sekcii portov MacBooku Pro. Podľa pretrvávajúcich klebiet budú nové notebooky vybavené slotom na kartu SD a portom HDMI. Očakáva sa, že magnetické nabíjanie na MacBooku Pro sa vráti v podobe technológie MagSafe.

Mini-LED pre podsvietenie

Vynovený 14-palcový a 16-palcový MacBook Pro bude obsahovať aj mini-LED displej. Spoločnosť Samsung Display oznámila, že začala hromadnú výrobu OLED displejov pre oba modely MacBookov so zvýšenou obnovovacou frekvenciou obrazovky.

MacBook Pro s OLED displejom od AppleExkluzívny výrobca OLED displejov bude podporovať obnovovaciu frekvenciu až 90 Hz. Oproti LCD s obnovovacou frekvenciou 60 Hz na predchádzajúcich modeloch, 90Hz OLED displej s podsvietením mini-LED určite prinesie plynulejšie a jasnejšie prehrávanie obsahu, herný zážitok bez oneskorenia a podporu HDR.

Samotná obnovovacia frekvencia nedefinuje ponuku zobrazenia. Úchvatná obrazovka Retina s vysokým natívnym rozlíšením to dokáže. Preto správa, že natívne rozlíšenie 14-palcového MacBooku Pro bude 3024 x 1964p a na 16-palcovom modeli to bude 3456 x 2234p, je pre používateľov potešujúca. Niektorí z nás možno očakávali Apple spustiť displej ProMotion, ale je nepravdepodobné, že sa to stane, dôveryhodný Apple únikári o tom nič nenaznačujú.

Nový interný čip pre oboch

Vlastný čipset M1 preukázal svoje svedomie v minuloročnom 13-palcovom MacBooku Pro. Nové MacBooky Pro, ktoré prídu neskôr na jeseň, budú pravdepodobne obsahovať vylepšenú verziu schopného M1. 14- a 16-palcový Pros budú mať CPU M1X alebo M2.

Viaceré zdroje naznačili, že by mohli existovať dva varianty čipsetu, z ktorých každý poháňa MacBook Pro rôznej veľkosti. To znamená, že verzie Intel uvidia dvere prvýkrát. Tieto M1X alebo M2-powered Pros sa môžu líšiť na úrovni GPU a úložiska. Okrem toho existuje možnosť, že notebooky sú vybavené režimom vysokého výkonu na zvýšenie výkonu.

Oba modely využívajúce čip M1X alebo M2 zlepšujúci grafiku sa uvoľnia s režimom vysokej spotreby, ktorý je opakom režimu nízkej spotreby na existujúcom MacBooku Pro, kde notebook minimalizuje spotrebu energie, aby šetril batériu. Nový režim napájania pravdepodobne odstráni všetky upozornenia týkajúce sa batérie, aby ste dosiahli špičkový výkon.

Špičková webová kamera, ale bez Face ID

Povesti silne naznačovali, že prepracované MacBooky Pro tento rok prídu s 1080p webovou kamerou, ktorú sme si na väčších iMacoch naozaj obľúbili. V porovnaní s 720p FaceTime HD kamerou na profesionáloch z minulého roka bude 1080p kamera významnou a vítanou inováciou.

V ďalšom výstižnom ťahu, Apple pravdepodobne odstráni dotykový panel na nových zariadeniach. Nahradia ho skutočné funkčné kľúče. Pre používateľov, ktorí očakávajú, že MacBooky Pro predstavia Face ID, nie sú žiadne povzbudivé správy. To sme naozaj presvedčivo nepočuli Apple má nejaké plány pokračovať s Face ID pre profesionálov.

Zabaliť

Odborníci v tomto odvetví sa domnievajú, že za nové modely MacBook Pro dôjde k výraznému zvýšeniu cien. Väčší 14-palcový model, ktorý nahradí 13-palcový z minulého roka, bude začínať okolo ceny špičkového modelu odchádzajúcej veľkosti. Vylepšený 16-palcový model tiež výrazne zvýši cenu vzhľadom na drahšiu obrazovku a ďalšie vylepšenia.

Ak sa zvesti zmenia na pravdu a Apple oznamuje tento mesiac nových profesionálov, v dôsledku globálneho nedostatku čipov môže dôjsť k oneskoreniu pred začatím dodávky. Avšak, AppleNový notebook s mini-LED obrazovkou, výkonným novým procesorom a možným plochým dizajnom bude napriek cene veľmi žiadaný.