Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Lietadlá s nulovými emisiami: easyJet vyzýva na spoluprácu medzi vládami a sektorom letectva


easyJet je presvedčený, že lety s nulovými emisiami sa môžu stať realitou. Spoločné a koordinované úsilie orgánov verejnej moci a leteckého sektora môže podľa nej túto ambíciu uskutočniť.

Už viac ako dva roky chce easyJet presvedčiť verejnosť, odborníkov a zdráhajúcich sa ľudí, že ambícia lietadla s nulovými emisiami nie je len fantázia. Už na parížskom aerosalóne v roku 2019 aerolinka zverila Clubicovi ambíciu s cieľom stanoveným na rok 2030. Odvtedy britská firma rokuje aj s Airbusom, od ktorého chce získať budúce komerčné lietadlá vodík, ktorý by mohol byť komerčne využiteľný do roku 2035. Teraz zhromažďuje davy (t. j. letecký priemysel a vlády), aby v tomto desaťročí transformoval priemysel a splnil svoj cieľ nulových emisií do roku 2050.

Prečítajte si tiež:
Elektrické letectvo: „Spirit of Innovation“ uskutočnil svoj prvý let

Spolupráca právomocí na jednej strane a finančné a daňové výhody pre firmy na strane druhej

Kríza v leteckom sektore, ktorá nasledovala po všetkým známej zdravotnej kríze, neutíchla nadšenie easyJetu pre lety s nulovými emisiami, práve naopak. Spoločnosť ďalej dozrela vo svojom diskurze a stále v tento cieľ verí. Podľa nej iba úzka spolupráca medzi sektorom letectva a verejnými orgánmi na celom svete umožní implementáciu tejto technológie s nulovými emisiami, “ potrebné na transformáciu odvetvia v priebehu nasledujúceho desaťročia a neskôr hovorí nám.

Výkonný riaditeľ easyJet Johan Lundgren, ktorý hovoril od summitu Airbus, ktorý sa konal 21. a 22. septembra v Toulouse, trvá na tom, že iba táto spolupráca medzi rôznymi stranami umožní dosiahnuť ambície lietadiel s nulovými emisiami, pričom zdôrazňuje určité oblasti.

V prvom rade sa domnieva, že vlády budú musieť podporovať rozvoj dodávok vodíka, ako aj infraštruktúry na letiskách. Nápad? Podporovať vytváranie zeleného vodíka pre letectvo. Verejné orgány sa podľa neho budú musieť zapojiť aj do finančných stimulov, pričom prostriedky vyzbierané vďaka daniam v letectve budú musieť investovať do výskumných programov potrebných pre nulové emisie.

Stále na ekonomickej úrovni easyJet žiada, aby spoločnosti, ktoré ako prvé skočia do kúpeľa nových technológií, profitovali zo zníženia letiskových a leteckých navigačných poplatkov. Vedie tiež kampaň za oslobodenie od dane udelené dopravcom, ktorí prevádzkujú lietadlá s nulovými emisiami, ako aj za prioritné miesto pri prideľovaní letiskových slotov. Len to.

Prečítajte si tiež:
Vzdušné a vesmírne sily sa púšťajú do konfekcie a doplnkov s vlastnou značkou

Vodíkové lietadlo Piper M © ZeroAvia

Airbus a easyJet, priateľská spolupráca na ceste k nulovým emisiám

Okrem nátlaku na investície a podporu vývoja nových technológií a potrebe poskytnúť firmám finančné stimuly sa easyJet obracia aj na Európsku komisiu. Firma žiada Brusel a rôzne vlády, aby urýchlili dosiahnutie cieľa jednotného európskeho neba. Tvrdí, že priame letecké trasy by znížili emisie z leteckej dopravy približne o 11 %.

easyJet prináša ďalší prvok. Spoločnosť uvádza, že prijatie lietadiel s nulovými emisiami by sa mohlo podporiť uprednostňovaním sietí na krátke vzdialenosti, ktoré, ako dnes vieme, už nie sú absolútnou prioritou verejných orgánov vo Francúzsku. Nemalo by sa to však zastaviť len u dopravcov prevádzkujúcich lety v rámci EHP alebo lety na krátke vzdialenosti. Pre easyJet musia byť do dohody zahrnuté aj lety na dlhé vzdialenosti, ktoré predstavujú viac ako 50 % emisií európskeho letectva, aj keď tieto lety na dlhé vzdialenosti predstavujú len 6 % letov v európskom priestore.

Priemysel to nedokáže sám. Potrebujeme vlády, aby pomohli sektoru splniť ambiciózne ciele znižovania emisií poskytnutím finančnej a regulačnej podpory pre ekologické technológie a investície do lietadiel s nulovými emisiami. povedal Johan Lundgren. Spoločnosť dnes prevádzkuje lietadlá Airbus NEO, o ktorých je známe, že sú o 15 % úspornejšie ako lietadlá, ktoré nahrádzajú. Navyše teraz používa iba jeden motor na rolovanie dovnútra a von, aby sa ďalej znížila spotreba paliva. Od roku 2000 spoločnosť tvrdí, že znížila svoje emisie uhlíka na osobokilometer o viac ako tretinu.

Guillaume Faury, výkonný riaditeľ Airbusu, výrobcu lietadiel, ktorý so spoločnosťou easyJet pracuje na vývoji komerčného lietadla na vodíkový pohon, hovorí, že nemôže. než pozdraviť hovor (od britskej spoločnosti) za úzku spoluprácu medzi priemyslom a vládami, keďže budujeme náš spoločný plán na nulovú sieť “. Airbus tiež potvrdil aktívnu úlohu easyJetu pri formovaní budúcnosti leteckej dopravy, pričom partnerstvo medzi týmito dvoma subjektmi sa zdá byť pevné. Pokračovanie nabudúce.

Zdroj: tlačová správa easyJet