Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 1

posteľ pre smartfón

Svoju schopnosť spať som považoval za jeden z mojich najväčších talentov. Mohla som spať ako mŕtvola. Teda, kým som s dcérou neotehotnela. Dokonca aj v prvom trimestri by som sa sporadicky prebúdzal bez zjavného dôvodu; teraz v treťom trimestri ma dieťa skutočne láme na bezsenné noci.

A na 2: 30, 3, alebo 4 hodina ráno, nedáva mi veľký zmysel robiť akékoľvek vysávanie, takže mojim prirodzeným impulzom je siahnuť po svojom Androide. V skutočnosti často chcem hrať hry, pozri sa na to Facebook, alebo predmety Google, na ktoré som cez deň tiež nemal šancu, tesne pred tým, ako idem spať.

Dokonca aj knihy o mojej Kindle účet je teraz k dispozícii v mojom telefóne s Androidom, pretože sa mi to zdalo najlacnejšie a najvhodnejšie ako náhrada po tom, čo môj manžel vstúpil na môj skutočný Kindle zariadenie. Ako nepochybne viete, na zariadeniach s Androidom môžete urobiť veľa, ale štúdia za štúdiou ukazuje, že používanie Androidu pred spaním môže mať škodlivé účinky na vaše zdravie.

Ako môžu smartfóny ovplyvniť váš spánok

Možno ste si všimli, že dlhodobé pozeranie sa na obrazovku, najmä potom, čo sú vaše oči už celý deň vystavené počítačom, môže spôsobiť ešte väčšie namáhanie a podráždenie očí. Pozeranie na túto obrazovku však môže spôsobiť ešte širšie spektrum škôd nielen vašim očiam.

V štúdii, ktorú vykonali Brigham a ženská nemocnica, boli účinky čítania fyzicky vytlačenej knihy porovnané so zariadením vyžarujúcim svetlo. Predpokladalo sa, že svetlo modrej vlnovej dĺžky produkované podsvietenými elektronickými zariadeniami má negatívny vplyv na prirodzený cirkadiánny rytmus tela, hladiny melatonínu a celkové zdravie účastníkov štúdie. Toto svetlo nás robí čulejšími v čase, keď potrebujeme byť ospalí, a ospalšími na druhý deň, keď musíme byť v strehu.

Podľa Krisa Gunnara z Authority Nutrition je spánok pre vaše zdravie rovnako dôležitý ako výživa a cvičenie. Potlačenie melatonínu je spojené s niekoľkými druhmi rakoviny podľa Brighamovej a ženskej nemocnice.

Jedna štúdia z roku 2012 z Centra pre výskum osvetlenia v Rensselaer Polytechnic Institute odhaduje, že dve hodiny tohto svetla môžu znížiť hladiny melatonínu približne o 22%. A toto narušenie nášho spánkového cyklu môže spôsobiť viac nežiaducich fyzických účinkov – ako je obezita a cukrovka – a dokonca aj problémy duševného zdravia, ako je depresia a iné náladové stavy.

Vyberaný súvisiaci článok: 10 Nebezpečných rizík a mýtov pre zdravie smartfónov

Riešenie 1: Súmrak

Jednoznačným riešením tohto problému je vyhnúť sa všetkým zariadeniam vyžarujúcim modré svetlo pred spaním. To znamená, že sa môžete vyhnúť používaniu nielen smartfónu s Androidom, ale aj televízora, tabletu, prenosného počítača, stolného počítača atď.

súmrak

Ale keď váš Android sám nosí toľko klobúkov – ako budík, kalkulačka, zábavný systém, komunikačný zdroj, kalendár a ďalšie -, je to dosť ťažké. Aj keď úplné vyhýbanie sa nie je praktické, stále existuje niekoľko aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa vyspať, aj keď používate Android pred spaním, napríklad Súmrak.

Na stiahnutie: Twilight

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

Súmrak a podobné aplikácie prekrývajú červený filter na obrazovke vášho Androidu. Buďte pripravení všimnúť si na displeji červený odtieň, ktorý má pôsobiť proti modrému svetlu, ktoré spôsobuje problém. Berie do úvahy, aká je denná doba, takže vaša obrazovka by sa mala počas denného svetla zobrazovať normálne. Pravdepodobne si všimnete zníženie namáhania očí v dôsledku oslnenia, ale tiež môžete vidieť rozdiel v kontraste a tieňovaní, čo môže byť trochu nepríjemné.

Riešenie 2: Nočná smena: Filter modrého svetla

Nočná zmena je ďalšia aplikácia, ktorá bola navrhnutá na filtrovanie modrého svetla. Využíva tiež oddelený filter na deň a noc a uľahčuje vypínanie a zapínanie filtra pomocou panela s upozorneniami. Nočný filter upraví teplotu obrazovky tak, aby bola teplejšia. Táto aplikácia vás nebude obťažovať reklamami ani upozorneniami, ani nebude žiadať o povolenia.

Na stiahnutie: Night Shift: Filter modrého svetla

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

Možno si všimnete trend vo fungovaní týchto aplikácií, ale optometristi súhlasia s tým, že filtrovanie znižuje účinok modrého svetla. (Gary Heiting, OD) Nie všetky aplikácie založené na rovnakom predpoklade sú si rovné a niekoľko používateľov uviedlo, že Night Shift je „chybný“.

nočná zmena

Ak si do telefónu nechcete inštalovať žiadnu aplikáciu, môžete tiež znížiť efekt modrého svetla pomocou zariadení s menšími obrazovkami, pomocou okuliarov alebo okuliarov s oranžovým sklom alebo jednoducho znížením jasu obrazovky. Zníženie jasu obrazovky môže tiež predĺžiť výdrž batérie vášho Androidu.

Riešenie 3: F.lux (ukážka, iba koreň)

Táto aplikácia je celkom zbytočná, ak váš Android nie je rootovaný. Bolo oznámené, že aplikácia nie vždy správne funguje na telefónoch Samsung. Rovnako ako ostatní, aj F.lux upravuje zobrazenie podľa dennej doby, ale veľa používateľov dáva prednosť tejto aplikácii pred ostatnými, pretože konzistentne funguje pri kalibrácii a prispôsobení farby a jasu obrazovky.

Na stiahnutie: F.lux (Preview, Root Only)

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

To stále závisí od toho, či máte správny operačný systém (väčšina verzií Lollipop a Marshmallow je kompatibilný) a správne zariadenie – existuje však aj verzia pre stolné počítače.

Za predpokladu, že vaše zariadenie spĺňa tieto podmienky, F.lux má dosť nízky účinok a nízke nároky na údržbu. Automaticky reaguje na denné svetlo na základe vášho časového pásma. To môže byť nevýhoda, ak sa vám nepáči filter, ktorý sa sám vypína, ale dá sa zapnúť aj ručne. Je to tiež beta alebo ukážková verzia, pokiaľ ide o beta verzie, funguje to celkom pekne. Je pravdepodobné, že sa to zlepší až po vydaní oficiálnej verzie pre Android.

Riešenie 4: Filter obrazovky

Tu je aplikácia, ktorá neodstraňuje žiadne farby ani sa nepokúša zmierniť ich efekty umiestnením oranžového alebo červeného filtra. Namiesto toho jednoducho stmaví obrazovku. Možno si myslíte, že váš Android má vstavané nastavenie jasu, ale filter obrazovky to posúva na inú úroveň.

Na stiahnutie: Filter obrazovky

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

Poskytuje tiež miniaplikácie pre pohodlnejší prístup k týmto nastaveniam. A je to ďalší spôsob, ako sa lepšie vyspať, aj keď používate Android tesne pred spaním.


tmavší filter

Screen Filter funguje aj s doplnkom Tasker, takže môžete automaticky ovládať nastavenia jasu podľa polohy alebo času. Ak chcete všetko – možnosť znížiť jas obrazovky a filtrovať farbu displeja – možno budete chcieť vyskúšať aplikáciu, ako je Tmavšie (filter obrazovky).

Stiahnutie: Tmavšie (filter obrazovky)

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

A ak naozaj chcete, aby výkonná aplikácia zvládala jas obrazovky a ste za to ochotní zaplatiť, je tu aplikácia s názvom Lux Auto Brightness. Lux Auto Brightness vám umožňuje vybrať si zo štyroch automatických režimov alebo sa môžete rozhodnúť nastaviť jas ručne a aplikáciu je možné „naučiť“ vašim preferenciám.

Na stiahnutie: Lux Auto Brightness

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 7

Riešenie 5: Filter Bluelight pre starostlivosť o oči

Ak sa vám červený alebo oranžový odtieň v aplikáciách, ako je Twilight, zdá divný, aplikáciám sa páči Bluelight Filter pre starostlivosť o oči dokážete filtrovať modré svetlo, ale veci budú pôsobiť prirodzenejšie. A je dodávaný so siedmimi farebnými možnosťami, ktoré lepšie vyhovujú vášmu vkusu. Môžete tiež nastaviť nepriehľadnosť filtra, ak sa vám zdá príliš ťažký alebo príliš ľahký. Je ľahké ho zapnúť a vypnúť, upraviť nastavenia v rôznych aplikáciách a možno ho skryť v stavovom riadku.

Na stiahnutie: Bluelight Filter pre starostlivosť o oči

Lepší nočný spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním 2

Možnosťou je automatické spustenie filtra pri spustení, ako aj filtrovanie samotného navigačného panela (toto políčko musíte začiarknuť pri prvom spustení aplikácie). Existuje niekoľko upozornení: ak sa nechcete zaoberať reklamami, budete si musieť kúpiť plnú verziu a filter vašich snímok obrazovky bude ovplyvnený, pokiaľ ho vopred nevypnete.

filter modrého svetla

Táto aplikácia nemusí byť kompatibilná so všetkými ostatnými aplikáciami a odporúča sa vypnúť filter pred každou inštaláciou zo zdroja aplikácie tretej strany. Na určitých zariadeniach bolo v rôznych režimoch zobrazenia a pri používaní niektorých aplikácií hlásené, že filter niekedy nepokrýva celú obrazovku.

Záver

Ďalšími vecami, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie svojho nočného spánku, je viac sa vystavovať jasnému svetlu počas dňa, obmedziť príjem kofeínu neskôr počas dňa a zaviesť pravidelný spánkový režim. Ak zvládate čítať papierovú knihu, keď je telefón zapojený, aby sa nabíjal, alebo si pred spaním urobte relaxačné dychové cvičenia. Odložiť Android je ťažké, ale aj trocha času bez neho vám pomôže lepšie zaspať. Pamätajte si, že spánok môže byť liečivý.

Všimli ste si rozdielu, keď použijete niektoré z týchto rád alebo niektoré z týchto aplikácií? Dajte nám vedieť o všetkých problémoch, s ktorými sa stretnete, alebo ak máte vlastné tipy na lepší spánok, aj keď používate Android tesne pred spaním. Dúfame, že sa konečne budete môcť pokojne vyspať.

Odporúčaný kredit obrázku

Table of Contents