Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

L1ght sa sna┼ż├ş chr├íni┼ą pou┼ż├şvate─żov internetu pred toxick├Żm a drav├Żm spr├ívan├şm

Kybernetick├í bezpe─Źnos┼ą sa pova┼żuje za nevyhnutnos┼ą pre v┼íetk├Żch pou┼ż├şvate─żov po─Ź├şta─Źov, najm├Ą dnes, ke─Ć narastaj├║ naru┼íenia ├║dajov a ├║toky ┼íkodliv├ęho softv├ęru.

Jedn├Żm z viac prehliadan├Żch aspektov kybernetickej bezpe─Źnosti je v┼íak predch├ídzanie in├Żm form├ím po─Ź├şta─Źovej kriminality, ako je ┼í├şrenie ┼íkodliv├ęho obsahu a drav├ę spr├ívanie.

V├Ą─Ź┼íina aktu├ílnych diskusi├ş o kybernetickej bezpe─Źnosti sa to─Ź├ş okolo organiz├íci├ş, ktor├ę potrebuj├║ chr├íni┼ą ├║daje o z├íkazn├şkoch alebo o jednotliv├Żch u┼ż├şvate─żoch, aby zabr├ínili zachyteniu ich citliv├Żch ├║dajov. Vzh─żadom na v├Żskyt toxick├ęho spr├ívania je v┼íak ─Źas, aby komunita kybernetickej bezpe─Źnosti venovala n├íle┼żit├║ pozornos┼ą bezpe─Źnosti internetu, najm├Ą de┼ąom a mlad┼í├şm pou┼ż├şvate─żom.

Cie─żom izraelsk├ęho startupu L1ght je obmedzi┼ą ┼í├şrenie zl├ęho spr├ívania online. Vyu┼ż├şva umel├║ inteligenciu (AI) a strojov├ę u─Źenie (ML) na zis┼ąovanie ┼íkodliv├ęho obsahu, nen├ívistn├Żch prejavov, ┼íikanovania a in├ęho koristn├şckeho spr├ívania v soci├ílnych sie┼ąach, komunika─Źn├Żch aplik├íci├ích a online videohr├ích.

Spolo─Źnos┼ą z├şskala po─Źiato─Źn├ę financovanie vo v├Ż┼íke 15 mili├│nov dol├írov na ─Ćal┼í├ş rozvoj svojej platformy. Finan─Źn├ę kolo viedli Mangrove Capital Partners, Tribeca Venture Partners a Western Technology Investment.

Vl├ída Austr├ílie, Kanady, Nov├ęho Z├ęlandu, Ve─żkej Brit├ínie a USA ned├ívno vydala jeden├ís┼ą dobrovo─żn├Żch z├ísad, ktor├Żch cie─żom je usmerni┼ą technologick├ę spolo─Źnosti, ako zmier┼łova┼ą a rie┼íi┼ą probl├ęmy vykoris┼ąovania a zneu┼ż├şvania det├ş na svojich platform├ích. Technologick├í koal├şcia, ktor├í sa sklad├í z technologick├Żch gigantov, medzi ktor├ę patria spolo─Źnosti Google, Microsoft a Facebook, podporili ste tieto z├ísady. Skupina sa zav├Ązuje podporova┼ą informovanos┼ą a h─żada┼ą nov├ę technol├│gie, ktor├ę m├┤┼żu pom├┤c┼ą pri rie┼íen├ş probl├ęmu.

L1ght je v tomto konkr├ętnom priestore jedine─Źne pripraven├Ż hlavn├ęmu hr├í─Źovi.

┼á├şrenie online toxicity

Internet je s├şce dnes rozhoduj├║cou s├║─Źas┼ąou ┼żivota ka┼żd├ęho ─Źloveka, ale stal sa tie┼ż hlavn├Żm d├┤vodom ob├ív pre rodi─Źov a z├íkonn├Żch z├ístupcov po celom svete.

Mnoho pou┼ż├şvate─żov internetu ┼í├şri nen├ívistn├ę prejavy a prejavuje zneu┼ż├şvaj├║ce spr├ívanie, ktor├ę po┼íkodzuje ostatn├Żch pou┼ż├şvate─żov. Viac ako polovica alebo 59 percent dospievaj├║cich v USA za┼żilo po─Ź├şta─Źov├ę ┼íikanovanie alebo ob┼ąa┼żovanie online. Obete kybernetick├ęho ┼íikanovania, formy spr├ívania, ako je napr├şklad volanie na meno, ┼í├şrenie falo┼ín├Żch klebiet a fyzick├ę hrozby, m├┤┼żu trpie┼ą negat├şvnymi psychologick├Żmi ├║─Źinkami.

Je pravdepodobnej┼íie, ┼że d├┤jde k zmen├ím ich sp├ínku a prejavia pr├şznaky depresie.

Okrem prij├şmania online hrozieb a zneu┼ż├şvania sa mlad├ş pou┼ż├şvatelia internetu m├┤┼żu ocitn├║┼ą aj v ruk├ích pred├ítorov, ktor├ş sa zameriavaj├║ na mlad├Żch a zranite─żn├Żch jednotlivcov. Pomocou vyspel├Żch technol├│gi├ş a techn├şk m├┤┼żu t├şto zlo─Źinci odborne skry┼ą svoje zneu┼ż├şvaj├║ce spr├ívanie pred softv├ęrom rodi─Źovskej kontroly a vym├íhan├şm pr├íva.

Pred├ítori sa zvy─Źajne prip├íjaj├║ k legit├şmnym platform├ím, chatovac├şm miestnostiam a f├│ram, aby kontaktovali neplnolet├ę osoby a vytvorili falo┼ín├ę vz┼ąahy. T├şto ┼íkodliv├ş dospel├ş m├┤┼żu nen├ípadn├ęho mlad├şka ─żahko nal├íka┼ą a zneu┼żi┼ą. Viac ako jeden z desiatich alebo 11 percent dospievaj├║cich za┼żil nechcen├ę online ┼żiadosti.

Pou┼żitie AI na boj proti ┼íkodliv├ęmu obsahu

Na┼í┼ąastie rie┼íenia ako L1ght sa zameriavaj├║ na vylep┼íenie opatren├ş na filtrovanie obsahu a moderovanie na r├┤znych platform├ích a na pou┼żitie AI na ozna─Źenie zneu┼ż├şvania. Jeho integr├ícia s r├┤znymi platformami m├┤┼że tie┼ż pom├┤c┼ą moder├ítorom, vlastn├şkom, v├Żvoj├írom a vydavate─żom odstr├íni┼ą zl├ę spr├ívanie odstr├ínen├şm ┼íkodliv├ęho obsahu a dokonca prijat├şm opatren├ş proti ├║─Źtom a pou┼ż├şvate─żom.

Spolo─Źnos┼ą L1ght zamestn├íva aj multidisciplin├írny t├şm vedcov ├║dajov, odborn├şkov na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą, psychol├│gov a antropol├│gov na vytv├íranie sofistikovan├Żch algoritmov, ktor├ę dok├í┼żu identifikova┼ą nuansy v komunik├ícii, aby sa zabezpe─Źila presn├í a v─Źasn├í detekcia v r├┤znych form├ítoch obsahu, ako s├║ text, obr├ízky a video.

L1ght sa sna┼ż├ş chr├íni┼ą pou┼ż├şvate─żov internetu pred toxick├Żm a drav├Żm spr├ívan├şm 1
L1ght gener├ílny riadite─ż a spoluzakladate─ż Zohar Levkovitz

Na rozdiel od konven─Źn├Żch filtrov obsahu, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ zak├ízan├ę slov├í na ─Źiernych listin├ích, algoritmus L1ght dok├í┼że identifikova┼ą potenci├ílne varianty a hl├ískovania zneu┼ż├şvaj├║cich slov a efekt├şvne ich zak├íza┼ą. To znamen├í, ┼że pre pou┼ż├şvate─żov neexistuje sp├┤sob, ako ob├şs┼ą filtre a pou┼ż├şva┼ą nen├ívistn├ę v├Żrazy v diskusi├ích online.

Okrem toho je t├íto technol├│gia dostato─Źne prepracovan├í na anal├Żzu online v├Żmen, aby zistila rozdiely medzi r├┤znymi druhmi konverz├íci├ş, ako s├║ priate─żsk├ę rozhovory s odpadkami a verb├ílne zneu┼ż├şvanie.

Ned├ívno zabezpe─Źen├ę financovanie sa pou┼żije na ─Ćal┼í├ş v├Żvoj algoritmov L1ght na lep┼íiu detekciu toxicity v re├ílnom ─Źase.

Bezpe─Źnej┼í├ş internet pre deti

Cie─żom spolo─Źnosti L1ght je odstr├íni┼ą toxick├ę spr├ívanie online a vytvori┼ą bezpe─Źn├ę online prostredie, ktor├ę umo┼żn├ş mlad├Żm pou┼ż├şvate─żom vyu┼ż├şva┼ą v├Żhody internetu bez po┼íkodenia.

ÔÇ×M├┤j spoluzakladate─ż Ron Porat a ja sme zalo┼żili L1ght, preto┼że sme videli nebezpe─Źenstv├í, ktor├Żm na┼íe deti ─Źelia online, a c├ştili sme, ┼że sa nestalo dos┼ą na vyrie┼íenie t├Żchto probl├ęmov,ÔÇť hovoria spoluzakladate─ż a gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti L1ght Zohar Levkovitz.

ÔÇ×Na┼íou hlavnou prioritou bolo v┼żdy udr┼żiava┼ą deti v bezpe─Ź├ş a t├íto invest├şcia je ─Ćal┼í├şm d├┤kazom toho, ┼że na┼ía technol├│gia to dok├í┼że. Som pocten├Ż a v─Ća─Źn├Ż za to, ┼że na┼íe poslanie na L1ght bolo potvrden├ę t├Żmto semienkom skuto─Źn├Żch priemyseln├Żch titanov.ÔÇť

S├║─Źas┼ąou modern├Żch diskusi├ş o kybernetickej bezpe─Źnosti by malo by┼ą predch├ídzanie zl├ęmu spr├ívaniu a odr├ídzanie od in├Żch foriem po─Ź├şta─Źovej kriminality a rie┼íenia ako L1ght prispievaj├║ k bezpe─Źnej┼íiemu internetu, najm├Ą pre deti.