Kybernetick├ę podvody proti koronav├şrusu sa ┼í├şria v├şrusom-vr├ítane falo┼ínej diagnostiky, hacknut├Żch m├íp a str├ínok darovania hoaxov

Experti na BEZPE─îNOS┼Ą tvrdia, ┼że zaznamenali alarmuj├║ci n├írast po─Źtu e -mailov├Żch podvodov spojen├Żch s koronav├şrusom.

Pod─ża BBC sa zlo─Źinci zameriavaj├║ na jednotlivcov aj na odvetvia pomocou phishingov├Żch e -mailov nap├şsan├Żch v r├┤znych jazykoch.

Falošná diagnóza

Na internete prebieha nieko─żko falo┼ín├Żch podvodov a podvodov s ÔÇ×diagn├│zouÔÇť.

Instagram u┼ż zak├ízal nepoctiv├ę filtre koronav├şrusu, ktor├ę tvrdia, ┼że ÔÇ×diagnostikuj├║ÔÇť v├í┼í stav.

A ak├Żmko─żvek n├ístrojom, ktor├ę v├ím s─żubuj├║ testovanie na koronav├şrus online, by ste nemali d├┤verova┼ą.

Policajn├ę oddelenia u┼ż varovali, aby si d├ívali pozor na nepoctiv├ę firmy, ktor├ę s─żubuj├║ diagnostiku koronav├şrusu cez internet.

Falo┼ín├ę vr├ítenie dane

Tento podvod ozna─Źili pred nieko─żk├Żmi t├Ż┼żd┼łami vedci z firmy Mimecast zameranej na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą.

Ke─Ć to prv├Żkr├ít zistili, za hodinu videli viac ako 200 pr├şkladov.

Podvodn├Ż e -mail by mal vyzera┼ą ako od britskej vl├ídy a nab├ída pou┼ż├şvate─żov, aby klikli na falo┼ín├Ż odkaz a zadali svoje finan─Źn├ę inform├ície.

─Żu─Ćom, ktor├ş klikn├║ na odkaz, nebude vr├íten├í da┼ł, ale pravdepodobne d├┤jde k odcudzeniu malv├ęru v po─Ź├şta─Źi a s├║kromn├Żch ├║dajov.

Falo┼ín├ę opatrenia WHO

Tento podvod hr├í na d├┤veru ─żud├ş vo Svetov├║ zdravotn├şcku organiz├íciu (WHO) t├Żm, ┼że predstiera, ┼że z nej odosiela podrobnosti.

Pr├şjemcovia sa vyz├Żvaj├║, aby otvorili dokument, ktor├Ż ├║dajne obsahuje inform├ície o tom, ako zosta┼ą v bezpe─Ź├ş.

Proofpoint v┼íak zistil, ┼że pr├şloha skuto─Źne odosiela do po─Ź├şta─Źov ┼íkodliv├Ż softv├ęr.

Malv├ęr je ├║dajne schopn├Ż sledova┼ą ka┼żd├Ż pohyb obet├ş online a poskytova┼ą tieto inform├ície zlo─Źincom.

Stránky darovania hoaxu

Odborn├şci na ┼íkodliv├Ż softv├ęr Kaspersky dostali spr├ívy o tomto falo┼ínom e -maile so ┼żiados┼ąou o darovanie bitcoinov v r├ímci boja proti koronav├şrusu.

Presved─Źivo vyzeraj├║ci e -mail m├┤┼że po kliknut├ş na odkaz nahra┼ą do v├í┼ího po─Ź├şta─Źa ┼íkodliv├Ż softv├ęr.

Falo┼ín├ę tvrdenia o vzduchom pren├í┼íanom v├şruse

Tento podvod m├í za cie─ż vzbudi┼ą u pr├şjemcov v├Ą─Ź┼í├ş strach tvrden├şm, ┼że sa zv├Ż┼íi r├Żchlos┼ą prenosu koronav├şrusu.

M├í vyzera┼ą ako z Centra pre kontrolu a prevenciu chor├┤b (CDC) a dokonca pou┼ż├şva spr├ívnu e -mailov├║ adresu, ale bol odoslan├Ż pomocou n├ístroja na fal┼íovanie.

Cofense, poskytovate─ż kybernetickej obrany, tvrd├ş, ┼że tento podvod zbroj├ş strach a paniku.

Dostanete sa na falo┼ín├║ prihlasovaciu str├ínku, kde budete vyzvan├ş, aby ste zadali svoj e -mail a heslo.

Dvojfaktorov├í autentifik├ícia v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą chr├íni┼ą v├ís, pokia─ż ide o podvody, ako je tento.

Kliknut├şm z├şskate n├írok na vylie─Źenie

Experti na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą v Proofpoint si tento podvod v┼íimli u┼ż vo febru├íri.

E -mail je nap├şsan├Ż ako od lek├íra s podrobnos┼ąami o kryt├ş vakc├şnou proti koronav├şrusu ─Ź├şnskou a britskou vl├ídou.

Ak kliknete na prilo┼żen├Ż dokument, v ktorom sa uv├ídza, ┼że obsahuje d├┤le┼żit├ę ├║daje, dostanete sa na falo┼ín├Ż web, kde by mohli by┼ą va┼íe ├║daje odcudzen├ę.

├Üdajne je odoslan├Żch a┼ż 200 000 t├Żchto e -mailov.

Falo┼ín├ę mapy koronav├şrusu

Kybernetick├ş zlo─Źinci boli tie┼ż prichyten├ş pri obehu falo┼ín├Żch grafick├Żch m├íp, ktor├ę predstierali, ┼że ukazuj├║, kde s├║ pr├şpady koronav├şrusu.

Mapy sa ┼í├şria prostredn├şctvom soci├ílnych m├ędi├ş alebo e -mailov a nach├ídzaj├║ sa v odkazoch, ktor├ę m├┤┼żu po otvoren├ş nahra┼ą ┼íkodliv├Ż softv├ęr.

─îas┼ą tohto malv├ęru je ├║dajne ten druh, ktor├Ż m├┤┼że ukradn├║┼ą ├║daje, ako s├║ bankov├ę inform├ície a prihlasovacie ├║daje.

Ilia Kolochenko, zakladate─żka a gener├ílna riadite─żka webovej bezpe─Źnostnej spolo─Źnosti ImmuniWeb, magisterka pr├ívnych ┼ít├║di├ş (WASHU) a MS Criminal Justice and Cybercrime Investigation (BU), uviedla:

“Koronav├şrus je impozantn├í a celkom bezprecedentn├í pr├şle┼żitos┼ą oklama┼ą ─żud├ş v panike uprostred glob├ílneho chaosu a chaosu.

ÔÇ×Vo svetle ┼ípir├ílovej neistoty a falo┼ín├Żch spr├ív m├┤┼żu by┼ą aj sk├║sen├ş profesion├íli v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti scammed dobre vytvoren├Żm phishingov├Żm e-mailom, ktor├Ż ├║dajne poch├ídza z n├írodn├ęho zdravotn├şckeho org├ínu a t├Żka sa jeho rodiny alebo pracoviska.

ÔÇ×─î├şm viac em├│ci├ş a osobn├Żch z├íle┼żitost├ş ├║to─Źn├şci vyu┼żij├║, t├Żm ├║spe┼ínej┼íie bud├║ ich kampane.

ÔÇ×─Żudsk├Ż faktor zost├íva v r├ímci ┼íirok├ęho spektra organiza─Źn├Żch kybernetick├Żch riz├şk najza┼ąa┼żuj├║cej┼íou technikou na zmiernenie a vzh─żadom na spojenie s COVID-19 s├║ obete obzvl├í┼í┼ą n├íchyln├ę na bezmy┼ílienkov├ę akcie.

ÔÇ×Organiz├ície by mali naliehavo zv├í┼żi┼ą implement├íciu a vyhl├ísi┼ą jasn├Ż, centralizovan├Ż a konzistentn├Ż intern├Ż proces na oznamovanie v┼íetk├Żch udalost├ş a predbe┼żn├Żch opatren├ş s├║visiacich s pand├ęmiou koronav├şrusu.

ÔÇ×Informovanos┼ą o kybernetickej bezpe─Źnosti a zabezpe─Źen├ş by mala predstavova┼ą neocenite─żn├║ s├║─Źas┼ą takejto komunik├ície, preto┼że kyberzlo─Źinci ┼ąa┼żia z nejasnost├ş a neistoty.ÔÇť

Video anim├ícia o koronav├şruse vysvet─żuje p├┤vod, ┼ípecifik├í a prenos COVID-19

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach sa do schr├ínok doru─Źenej po┼íty v Taliansku zasiela podvodn├Ż e -mail s koronav├şrusom.

Viac ako miliarda telef├│nov a tabletov s Androidom je ohrozen├í hacknut├şm.

A online boli uverejnen├ę pozv├ínky na st├ítis├şce ├║dajne s├║kromn├Żch chatov WhatsApp.

Ovplyvnil v├ís niektor├Ż z vy┼í┼íie uveden├Żch podvodov? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu