Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Ktoré Raspberry Pi je pre váš projekt najlepšie?

Philova mama / Shutterstock.com


V roku 2018, šesť rokov po vydaní a veľkom úspechu prvého Raspberry Pi A a B, sa Raspberry Foundation vrátila s tromi novými vylepšenými a opravenými doskami, berúc do úvahy pripomienky veľkej komunity nadšencov, ktorí tiahnu okolo tohto nano-počítača. .

malinový koláč 3 A+, 3 B+, Zero WH: ktorý model si vybrať a prečo? Pohľad späť na tri najnovšie výtvory od Raspberry Foundation.

Navštívte Kubii, oficiálny obchod Raspberry Pi vo Francúzsku

Raspberry Pi Zero WH

Model Pi Zero WH je najnovšia evolúcia najlacnejšej zo všetkých kariet Raspberry: Pi Zero predávaná v roku 2015 za skromnú sumu 5 $. Je navrhnutý v ešte menšom formáte ako Raspberry Pi A a B (nie väčší ako lístok na metro), má určite menší výkon, ale šetrí energiu a peniaze.

Evolúcia pi-nula svetlo sveta uzrel už v roku 2017: Pi Zero W, ktorý ponúkol mierne zvýšenie výkonu, no predovšetkým podporu Wi-Fi (ako je označené písmenom W) za stále atraktívnu cenu, okolo 10 dolárov . V januári 2018 nadácia predstavila Pi Zero WH; toto je rovnaká doska ako Pi Zero W, hlavička navyše. Pretože dva predchádzajúce modely skutočne nemali zváraný port GPIO, používatelia si preto museli kúpiť a vykonať zváranie sami.

malina-pi-nula-wh
Raspberry Pi Zero WH so 40-pinovým GPIO konektorom © Kubii

Táto nová iterácia sa predáva o niečo drahšie (počítajte okolo 15 dolárov), ale sprístupňuje Pi Zero začiatočníkom, ktorí nevyhnutne nechcú manipulovať s spájkovačkou. Náklady na túto dosku preto zostávajú relatívne nízke a pridanie solídneho 40-pinového GPIO portu umožňuje menším domácim kutilom pomerne jednoducho dokončiť mnohé projekty, no zároveň šetrí čas. Dva výrazné argumenty pre začiatočníkov, ale aj v školách.

Po stránke špecifikácií, ako sme už naznačili, tu ostávame na rovnakej karte ako Pi Zero W. SoC Broadcom BCM2835 teda nájdeme na 1 srdce bije na 1 GHz, 512 MB RAM, plus podpora pre Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.1. Čo sa týka pripojenia, sú tu dva micro-USB porty a mini-HDMI port. Pre internetové pripojenie sa budete musieť uspokojiť s Wi-Fi, pretože rôzne modely Pi Zero nemajú ethernetový port. Hoci SoC zostáva rovnaký ako na úplne prvom modeli Raspberry Pi, jeho frekvencia je 1 GHz tu umožňuje zvýšenie výkonu okolo 40 %.

Prečo si vybrať Raspberry Pi Zero WH?

V prvom rade výber Raspberry Pi závisí hlavne od toho, ako ho chcete využívať. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti sú modely Zero vhodnejšie na použitie napríklad v robotike alebo projektoch domácej automatizácie. Pre projekty, ktoré vyžadujú viac energie, uprednostňujte Raspberry Pi A+ alebo B+. Navyše veľmi nízka cena Raspberry Pi Zero pravidelne vedie k vypredaniu zásob; preto sa stáva zaujímavým možnosť vrátiť sa k tomuto tretiemu modelu, ak ďalšie dva už nie sú dostupné.

Nakoniec si všimnite, že problém absencie ethernetového portu je možné obísť použitím modulu g_ether linuxového jadra na konfiguráciu rozhrania typu USB-net pripojením k počítaču.

malinový koláč 3 A+

Najnovší z nanopočítačov Raspberry Foundation, Pi 3 A+ je ľahšia iterácia, menšia a o niečo menej výkonná ako Pi 3 B+. Aj keď do značnej miery preberá špecifikácie Pi 3 B+ s Broadcom BCM2837B0 SoC a štyrmi jadrami taktovanými na 1.4 GHz, má len 512 MB RAM.

Okrem toho je tu podpora pre Bluetooth. 4.2 BLE (Low Energy), ako aj Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac na frekvenčných pásmach od 2.4 a 5 GHz, čo by malo uľahčiť aj prechod na Wi-Fi 6 (802.11 sekera), s ktorým sa Pi 3 A+ a B+ budú mať dobrú kompatibilitu.

malinový koláč 3 A+

Raspberry Pi 3 A+, ešte ľahší a lacnejší ako jeho predchodca © Raspberry Pi

PI 3 A+ je predovšetkým dostupnejší vďaka cene okolo 25 dolárov. Táto ľahká verzia je však amputovaná z ethernetového portu, ako aj z troch zo štyroch USB portov. 2.0 prítomný na modeli 3 B+.

Prečo si vybrať Raspberry Pi 3 A+?

Odhliadnuc od niekoľkých ústupkov týkajúcich sa RAM, ethernetového portu ako aj počtu USB portov 2.0 ktorý prechádza z 4 pri 1, malinový koláč 3 A+ zostáva modelom, ktorý ponúka veľmi dobrý výkon pre väčšinu bežných aplikácií (retro-herná konzola, webový server, mediálne centrum), ako aj pre najúspešnejšie projekty.

Značnou výhodou oproti tejto iterácii (ktorá by mala byť poslednou kartou tejto 3. generácie) je zrejme jej formát. Vďaka svojej zmenšenej veľkosti a nízkej hmotnosti si oveľa lepšie nájde miesto v projektoch, kde budú rozhodujúce tieto dve kritériá.

malinový koláč 3 B+

Raspy_10

© Matthieu Legouge pre Clubic

S Raspberry Pi 3 B+ bol oficiálne predstavený len pred rokom ( 3/14, deň čísla Pi), stojíme pred najvýkonnejším nanopočítačom, aký kedy nadácia navrhla. Je určený na prevzatie od Raspberry Pi 3 vydaný pred dvoma rokmi, tento model 3 B+ obsahuje o niečo výkonnejší SoC, BCM2837B0, ktorý umožňuje štvorjadrovému 64-bitovému CPU Cortex-A53 prejsť z frekvencie 1.2 pri 1.4 GHz, všetko s pamäťou RAM 1 GB DDR3.

Raspy_1

© Matthieu Legouge pre Clubic

Rovnako ako prvá verzia modelu 3existuje pripojenie Bluetooth Low Energy, ale to je na jeho Wi-Fi pripojení 3 B+ dokáže prekonať očakávania. Vybavený Wi-Fi čipom Cypress CYW43455 pracujúcim na pásme 2.4 GHz ako na tom 5 GHz ponúka rýchlosť takmer štyrikrát vyššiu ako jeho predchodca. To isté platí pre ethernetové pripojenie vďaka novému ovládaču Gigabit Ethernet.

K dispozícii je teda ethernetový port ponúkajúci podporu pre gigabitový protokol (300 Mbps), 4 USB porty 2.0, HDMI port, micro-USB konektor pre jeho napájanie, podpora SD kariet, ako aj kompozitný audio a video port. Všimnite si aj vzhľad konektora 4 kolíky určené na pripojenie rozširujúcej dosky Pi PoE HAT, ktorá je kompatibilná iba s touto verziou Raspberry Pi.

Nakoniec Raspberry Pi 3 B+ tiež umožňuje prekonať určité obmedzenia. To platí najmä v prípade Pi PoE HAT oficiálne, rozšírenie, ktoré je umiestnené na vrchu karty a ktoré umožňuje napájať Raspberry vďaka Power over Ethernet (PoE) a zaobísť sa tak bez elektrickej zásuvky.

Prečo si vybrať Raspberry Pi 3 B+?

na malinový koláč 3 B+ je najuniverzálnejší, najvýkonnejší a najúspešnejší z nanopočítačov nadácie. V súčasnosti sa predáva za približne 35 EUR a obsahuje vylepšenia, ktoré používateľom umožňujú využívať spoľahlivý produkt, aj keď sa používa ako stolný počítač na prehliadanie internetu alebo používanie rôznych softvérov.

Profesionáli budú potešení, keď objavia malú kovovú platňu s malou vyrytou malinou (logo Raspberry Pi), ktorá pokrýva sieťové komponenty a umožňuje im využívať výhody dobrej zhody zariadenia s normami stanovenými FCC (certifikačný orgán cez Atlantik, ktorá stanovuje pravidlá a normy pre elektronické zariadenia).

Hoci Raspberry Pi 3 B+ nepredstavuje obrovský technologický pokrok v porovnaní so svojím predchodcom, stále umožňuje značný nárast výkonu, pričom sa opäť nachádza pod maximálnou cenou 35 dolárov, ktorú musí nadácia rešpektovať.

Suma sumárum: prečo si vybrať iný model, keď si to ultimátne môžete užiť len za 35 €? Opäť všetko závisí od projektu, na ktorom chcete pracovať; v mnohých prípadoch Pi Zero WH alebo a 3 A+ môže stačiť.

Čaká na vydanie a malinový koláč 4 (ktorého fámy skôr potvrdzujú, že by mohol byť formalizovaný začiatkom roka 2020), ktorý by mal ťažiť z jemnejšieho gravírovania pre ešte lepší výkon, s naším modelom budeme spokojní 3 B+, ktorý vám predstavíme v priebehu tohto súboru.