Kto vlastn├ş Netflix a kedy bol zalo┼żen├Ż?

S takmer 200 mili├│nmi pou┼ż├şvate─żov na celom svete je Netflix najpopul├írnej┼íou streamovacou slu┼żbou na svete a vytv├íra jedny z najob─ż├║benej┼í├şch telev├şznych rel├íci├ş za posledn├ę desa┼ąro─Źie.

Kto v┼íak vlastn├ş americk├Ż streamovac├ş gigant a kedy bol zalo┼żen├Ż?

Kto vlastn├ş Netflix?

Netflix je verejn├í spolo─Źnos┼ą k├│tovan├í na akciovom trhu Nasdaq a ako tak├í je vo vlastn├şctve viacer├Żch ─żud├ş.

Takmer ┼ítyri z piatich akci├ş spolo─Źnosti (78 percent) dr┼żia in┼ítit├║cie.

Najv├Ą─Ź┼í├ş podiel patr├ş skupine Vanguard Group, investi─Źnej spolo─Źnosti so s├şdlom v Malverne v Pensylv├ínii.

Traja najv├Ą─Ź┼í├ş jednotliv├ş akcion├íri s├║ spoluzakladate─ż Reed Hastings, b├Żval├Ż hlavn├Ż produktov├Ż riadite─ż Neil Hunt a s├║─Źasn├Ż hlavn├Ż obsahov├Ż riadite─ż Ted Sarandos.

Kto a kedy zalo┼żil Netflix?

Netflix zalo┼żili v roku 1997 Reed Hastings a Marc Randolph v Scotts Valley v Kalifornii.

Spolo─Źnos┼ą za─Źala svoj ┼żivot ako po┼żi─Źov┼ła diskov DVD a Blu Ray a rozposielala disky z├íkazn├şkom za mesa─Źn├Ż poplatok za predplatn├ę.

Netflix nakoniec zru┼íil pren├íjom diskov, aby sa zameral na streamovanie telev├şzie a filmov online.

Za posledn├ę desa┼ąro─Źie sa z neho stala najv├Ą─Ź┼íia svetov├í streamovacia slu┼żba na z├íklade predplatn├ęho, ÔÇőÔÇőktor├í odhadom zarobila 2 miliardy dol├írov ro─Źne.

Pre─Źo Reed Hastings a Marc Randolph vytvorili Netflix?

Ako pr├şbeh pokra─Źuje, Hastings pri┼íiel s n├ípadom pre Netflix po zaplaten├ş poplatku za oneskoren├ę 40 dol├írov za vypo┼żi─Źan├ę video, o ktor├ę pri┼íiel v roku 1997.

Vtedaj┼í├ş 36-ro─Źn├Ż mu┼ż sa rozhodol, ┼że lep┼í├ş model prenajatia na s┼ąahovanie sa bude riadi┼ą mesa─Źn├Żmi poplatkami za predplatn├ę, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ telocvi─Źne.

The New York Times v roku 2006: ÔÇ×Mal som ve─żk├Ż poplatok z ome┼íkania za Apollo 13.

ÔÇ×Me┼íkalo ┼íes┼ą t├Ż┼żd┼łov a ja som dl┼żil videopo┼żi─Źovni 40 dol├írov. Zle som vlo┼żil kazetu. Bola to cel├í moja chyba. Nechcel som o tom poveda┼ą svojej man┼żelke.

ÔÇ×Povedal som si:ÔÇÜ Idem kompromitova┼ą integritu svojho man┼żelstva kv├┤li poplatku za oneskorenie? ÔÇś

ÔÇ×Nesk├┤r, ke─Ć som i┼íiel do telocvi─Źne, som zistil, ┼że maj├║ ove─ża lep┼í├ş obchodn├Ż model. M├┤┼żete plati┼ą 30 alebo 40 dol├írov mesa─Źne a cvi─Źi┼ą tak m├ílo, alebo ko─żko chcete.ÔÇť

Hastings sa spojil so s├ęriov├Żm podnikate─żom Randolphom a v tom istom roku zalo┼żil Netflix a zvy┼íok je hist├│ria.

Pre─Źo Marc Randolph opustil Netflix?

Marc Randolph bol gener├ílnym riadite─żom spolo─Źnosti Netflix, k├Żm neopustil spolo─Źnos┼ą v roku 2003.

Randolph vo svojej knihe ÔÇ×To nikdy nebude fungova┼ąÔÇť z roku 2019 nazna─Źil, ┼że spolo─Źnos┼ą jednoducho prer├ístla jeho schopnosti.

Pripustil, ┼że jeho talent je vhodnej┼í├ş pre za─Ź├şnaj├║ci podnik v jeho ran├Żch rokoch ako pre obrovsk├║ nadn├írodn├║ spolo─Źnos┼ą s mili├│nom predplatite─żov.

ÔÇ×Na rozdiel odo m┼ła,ÔÇť nap├şsal Randolph, ÔÇ×Reed nie je len fenomen├ílnym gener├ílnym riadite─żom v po─Źiato─Źnom ┼ít├ídiu-je rovnako dobr├Ż (alebo lep┼í├ş) ako gener├ílny riadite─ż v neskor┼íom ┼ít├ídiu.ÔÇť

Kto je Reed Hastings?

Reed Hastings je americk├Ż podnikate─ż naroden├Ż v Bostone v roku 1960.

Jeho otec Wilmot Reed Hastings pracoval na ministerstve zdravotn├şctva, ┼íkolstva a soci├ílnych vec├ş za prezidenta Richarda Nixona.

Po strednej ┼íkole str├ívil Hastings rok predajom vys├íva─Źov od dver├ş k dver├ím, ne┼ż nast├║pil na Bowdoin College.

Ukon─Źil bakal├írsky titul z matematiky, ktor├Ż pova┼żoval za ÔÇ×kr├ísny a p├║tav├ŻÔÇť.

Po─Źas ┼ít├║di├ş sa Hastings pripojil k n├ímornej pechote, pri─Źom tr├ívil letn├ę pobyty u n├ímornej pechoty, ne┼ż nesk├┤r pokra─Źoval v slu┼żbe v mierovom zbore ÔÇ×z kombin├ície slu┼żby a dobrodru┼żstvaÔÇť.

Hastings si potom z├şskal miesto na prest├ş┼żnej Stanfordskej univerzite, kde v roku 1988 ukon─Źil magistersk├Ż titul z informatiky.

Hastings zostal v Kalifornii a pred zalo┼żen├şm Netflixu v roku 1997 spustil nieko─żko startupov v Silicon Valley.

Daruje zna─Źn├ę sumy svojho majetku na soci├ílne ├║─Źely, vr├ítane in┼ítit├║ci├ş zameran├Żch na vysoko┼íkolsk├ę vzdel├ívanie ┼ítudentov farieb.

Ak├Ż je plat a ─Źist├í hodnota Reeda Hastingsa?

Hastingsov ─Źist├Ż majetok sa odhaduje na $5Pod─ża Forbes 0,5 miliardy dol├írov, pri─Źom v├Ą─Ź┼íina t├Żchto pe┼łaz├ş je viazan├í na jeho akcie spolo─Źnosti Netflix.

Ver├ş sa, ┼że jeho plat sa pohybuje okolo 600 000 dol├írov, aj ke─Ć tento ├║daj je doplnen├Ż obrovsk├Żmi ro─Źn├Żmi bonusmi.

Pod─ża hollywoodskeho report├ęra dosiahol Hastingsov ro─Źn├Ż kompenza─Źn├Ż bal├ş─Źek v roku 2020 v├Ż┼íku 34 mili├│nov dol├írov, ─Źo je n├írast z 31,5 mili├│na dol├írov o rok sk├┤r.

Bridgerton spolo─Źnosti Netflix in┼ípiruje rand├ílnych Britov, aby postavili postele s baldach├Żnom, aby obnovili parn├ę sexu├ílne sc├ęny show.

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach spolo─Źnos┼ą Microsoft ned├ívno vydala opravy 83 zranite─żnost├ş zabezpe─Źenia.

Nov├Ż n├ístroj s n├ízvom ÔÇ×Bufferi.ngÔÇť tvrd├ş, ┼że m├┤┼że ─żu─Ćom pom├┤c┼ą predstiera┼ą zl├ę pripojenie pre videohovory, aby ste si mohli na sch├┤dzach odd├Żchnu┼ą.

A chyba WhatsApp m├┤┼że umo┼żni┼ą ├║plne cudz├şm ─żu─Ćom pripoji┼ą sa k v├í┼ímu skupinov├ęmu chatu a ukradn├║┼ą va┼íe telef├│nne ─Ź├şslo.

Ste ve─żk├Żm fan├║┼íikom Netflixu? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu