Kto je man┼żelka Marka Zuckerberga Priscilla Chan?

MARK Zuckerberg je zakladate─żom gigantu soci├ílnych siet├ş Facebook ktor├Ż sa po─Źas svojho ┼żivota zaviazal da┼ą v├Ą─Ź┼íinu svojho majetku na charitu.

Bol zn├ímy ako geni├ílny podnikate─ż a filantrop, ale tu je v┼íetko, ─Źo vieme o jeho man┼żelke.

Kto je man┼żelka Marka Zuckerberga Priscilla Chan?

36 -ro─Źn├í Priscilla Chan je americk├í filantropka a detsk├í lek├írka.

Priscillini rodi─Źia boli ─Ź├şnski ute─Źenci, ktor├ş utiekli z Vietnamu na ─Źlnoch a ona vyrastala v kantonskom aj anglickom jazyku.

V roku 2003 promovala Priscilla ako triedna ved├║ca, najvy┼í┼íie hodnoten├í ┼ítudentka spomedzi svojich rovesn├şkov, a spolu┼żiaci ju zvolili za ÔÇ×triedneho g├ęniaÔÇť.

Priscilla potom nav┼ítevovala Harvardsk├║ univerzitu, kde sa zozn├ímila a za─Źala randi┼ą s Markom Zuckerbergom, zakladate─żom a gener├ílnym riadite─żom spolo─Źnosti Facebook.

Po absolvovan├ş bakal├írskeho ┼ít├║dia biol├│gie v roku 2007 Priscilla pokra─Źovala v ┼ít├║diu a v roku 2015 ukon─Źila detsk├Ż pobyt.

Dvojica spolu randila 9 rokov predt├Żm, ako sa v roku 2012 rozhodli viaza┼ą uzol.

V decembri 12015, Zuckerberg a Chan ozn├ímili narodenie svojej prvej dc├ęry Max,

28. augusta 2017 ozn├ímili narodenie druh├ęho die┼ąa┼ąa Augusta.

Ak├║ pr├ícu a charitu rob├ş Priscilla Chan?

Priscilla za─Źala svoj pobyt ako pediater vo v┼íeobecnej nemocnici v San Franciscu. Varovala svojho o┼íetruj├║ceho lek├íra: ÔÇ×Chcem v├ím vopred poveda┼ą: Som vyvol├íva─Ź,ÔÇť hovor├ş Quartz.

To neznamen├í, ┼że by ste si mali zamie┼ła┼ą jej em├│cie so slabos┼ąou.

“Do┼ílo k tomuto stra┼ín├ęmu po┼żiaru, nieko─żko det├ş sa pop├ílilo ve─żmi ┼ąa┼żko,” povedal pre QZ Ryan Padrez, hlavn├Ż rezident, ktor├Ż dohliadal na Chanovu pediatrick├║ traumatol├│giu v nemocnici. “Priscilla bola prvou odpove─Ćou, o druhej r├íno, a ona mi vol├í na m├┤j telef├│n:” Za─Źni hne─Ć ┼íof├ęrova┼ą, nalo┼ż├şm ┼ąa do auta. ” Bola pod tlakom tak├í pokojn├í, naozaj r├Żchlo prem├Ż┼í─żala. ÔÇť

Priscilla spolu s man┼żelom zalo┼żila Chan Zuckerberg Initiative v roku 2015. Neziskov├í organiz├ícia bola zalo┼żen├í ÔÇ×s cie─żom vyu┼żi┼ą technol├│gie, komunitn├ę rie┼íenia a spolupr├ícu s cie─żom pom├┤c┼ą vyrie┼íi┼ą niektor├ę z naj┼ąa┼ż┼í├şch v├Żziev spolo─Źnosti. Na┼íim poslan├şm je vybudova┼ą inkluz├şvnej┼í├ş, spravodlivej┼í├ş a zdrav┼í├ş ┼żivot. bud├║cnos┼ą pre v┼íetk├Żch. “

Ako co-CEO, Priscilla dohliada na ro─Źn├Ż rozpo─Źet od 700 mili├│nov do 800 mili├│nov dol├írov.

“Odovzd├ívanie bolo s├║─Źas┼ąou m├┤jho ┼żivota e┼íte predt├Żm, ako som sa v├┤bec stretol s Markom,” povedala Priscilla.

V marci 9 bolo hl├ísen├ę, ┼że Mark a Priscilla vlo┼żili $4.2 mili├│nov dol├írov na program pr├íce pre obyvate─żov okresu Hawaiin, kde vlastnia zl├║─Źeninu v hodnote 100 mili├│nov dol├írov. Program sa naz├Żva Rise to Work a bol vytvoren├Ż v roku 2020 pre obyvate─żov okresu Kauai, ktor├ş kv├┤li pand├ęmii pri┼íli o pr├ícu.

Kto je Mark Zuckerberg?

Mark Zuckerberg je predseda, gener├ílny riadite─ż a spoluzakladate─ż gigantu soci├ílnych siet├ş Facebook.

Narodil sa v New Yorku v roku 1984 a u┼ż na vysokej ┼íkole mal Zuckerberg ÔÇ×poves┼ą z├ízra─Źn├ęho program├ítoraÔÇť.

Po─Źas pobytu na Harvarde spustil Zuckerberg str├ínku s n├ízvom Face Mash, na ktorej ┼ítudenti hodnotili atraktivitu svojich spolu┼żiakov.

Harvard zatvoril str├ínku po tom, ─Źo jej popularita preru┼íila sie┼ą a Zuckerberg sa nesk├┤r ospravedlnil, ┼że je ÔÇ×├║plne nevhodn├ŻÔÇť.

Nasleduj├║ce obdobie za─Źal pracova┼ą na ranej verzii Facebook.

36-ro─Źn├Ż spustil soci├ílnu sie┼ą zo svojej intern├ítnej miestnosti vo febru├íri 4, 20o4 s pomocou spolu┼żiakov.

Priatelia by skon─Źili zapleten├ş do s├║dnych sporov, preto┼że vyzvali Zuckerberga o podiely v spolo─Źnosti.

Zuckerberg tie┼ż ─Źelil akcii Camerona a Tylera Winklevossa a Divya Narendry, ktor├ş tvrdili, ┼że im ukradol n├ípad – z nezhody sa nesk├┤r stal film Soci├ílna sie┼ą.

Technologick├Ż z├ízrak vypadol z Harvardu, aby sa na┼ł mohol zamera┼ą Facebook, ale v roku 2017 z├şskal ─Źestn├Ż titul.

Ke─Ć o webe v roku 2010 hovoril ─Źasopisu Wired, povedal: ÔÇ×To, na ─Źom mi skuto─Źne z├íle┼ż├ş, je misia, ktorou je svet otvoren├Ż.ÔÇť

Do roku 2012 Facebook mala miliardu u┼ż├şvate─żov. Do j├║na 2017 dosiahol ka┼żd├Ż mesiac dve miliardy pou┼ż├şvate─żov.

Pre─Źo bude Mark Zuckerberg sved─Źi┼ą pred kongresom?

Gener├ílni riaditelia spolo─Źnosti Facebook, Google a Twitter v┼íetci bud├║ musie┼ą sved─Źi┼ą pred Kongresom USA na vypo─Źutie o digit├ílnych dezinform├íci├ích 25. marca.

Zuckerberg a Dorsey u┼ż v novembri museli svoju politiku obhajova┼ą pred sen├ítnym s├║dnym v├Żborom.

Toto vypo─Źutie sa t├Żkalo toho, ako platformy moderovali obsah pred prezidentsk├Żmi vo─żbami 2020.

Predsedovia v├Żborov odhalili, ┼że traja ve─żk├ş technologick├ş gener├ílni riaditelia bud├║ tesitfying v ofici├ílnom vyhl├ísen├ş.

Toto vyhl├ísenie vysvet─żuje: ÔÇ×─îi u┼ż ide o klamstv├í t├Żkaj├║ce sa o─Źkovacej l├ítky COVID-19 alebo vyvr├íten├ę tvrdenia o volebn├Żch podvodoch, tieto online platformy umo┼żnili ┼í├şrenie dezinform├íci├ş a zintenz├şvnili n├írodn├ę kr├şzy v re├ílnom ┼żivote, pri─Źom mali krut├ę d├┤sledky na verejn├ę zdravie a bezpe─Źnos┼ą.ÔÇť