Koron├írne po─Ź├şta─Źov├ę ├║toky: Elitn├ş hackeri sa zameriavaj├║ na WHO

Zdroje informovali agent├║ru Reuters, ┼że elitn├ş hackeri sa pok├║sili za├║to─Źi┼ą na WHO za─Źiatkom tohto mesiaca. ─îiasto─Źn├ę to, ─Źo povedal vy┼í┼í├ş predstavite─ż agent├║ry, je viac ako dvojn├ísobok kybernetick├Żch ├║tokov. ┼á├ęf informa─Źnej bezpe─Źnosti WHO Flavio Agio uviedol, ┼że toto┼żnos┼ą ├║to─Źn├şkov bola nejasn├í a ┼że ├║silie nebolo ├║spe┼ín├ę. Varoval v┼íak, ┼że pir├ítske pokusy proti agent├║re a jej partnerom sa zv├Ż┼íili v d├┤sledku boja proti koronav├şrusu, ktor├Ż na celom svete zabil viac ako 15 000 ─żud├ş.

Pokus o vniknutie do WHO prv├Ż kr├ít ozna─Źil Reuters Alexander Orbillis, odborn├şk a pr├ívnik v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti s pr├ívnickou skupinou Blackstone Legal Group v New Yorku, ktor├í sleduje podozriv├║ registra─Źn├║ aktivitu na internete.

Urbelis uviedol, ┼że t├║to ─Źinnos┼ą vyzdvihol okolo 13. marca, ke─Ć skupina hackerov, ktor├Żch sledoval, aktivovala ┼íkodliv├ę webov├ę str├ínky, ktor├ę napodob┼łovali intern├Ż e-mailov├Ż syst├ęm WHO.

"Ve─żmi r├Żchlo som si uvedomil, ┼że to bol priamy ├║tok na Svetov├║ zdravotn├şcku organiz├íciu uprostred pand├ęmie," uviedol.

Urbelis povedal, ┼że nevie, kto je za to zodpovedn├Ż, ale dva ─Ćal┼íie zdroje, ktor├ę s├║ s touto vecou obozn├ímen├ę, uviedli, ┼że maj├║ podozrenie na sofistikovan├║ skupinu hackerov zn├ímych ako DarkHotel, ktor├í od roku 2007 vykon├íva elektronick├ę ┼ípion├í┼że.

Spr├ívy zasielan├ę na e-mailov├ę adresy uchov├ívan├ę hackermi bez odpovede.

Ke─Ć sa ho spolo─Źnos┼ą Reuters p├Żtala na incident, Agio od Svetovej zdravotn├şckej organiz├ície potvrdil, ┼że str├ínka, ktor├║ Orbiles monitoroval, bola pou┼żit├í v snahe ukradn├║┼ą hesl├í viacer├Żm zamestnancom agent├║ry.

ÔÇ×Do┼ílo k v├Żrazn├ęmu zv├Ż┼íeniu zamerania Svetovej zdravotn├şckej organiz├ície a ─Ćal┼í├şch incidentov v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti,ÔÇť uviedol Agio v telefonickom rozhovore. ÔÇ×Nie s├║ ┼żiadne ┼ąa┼żk├ę ─Ź├şsla, ale pokusy o kompromisy proti n├ím a pou┼żitie zosobnenia (WHO) na zacielenie na ostatn├Żch sa viac ako zdvojn├ísobili.ÔÇť

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia minul├Ż mesiac vydala varovanie – dostupn├ę tu – varovanie, ┼że hackeri predstieraj├║, ┼że s├║ agent├║rou na kr├íde┼ż pe┼łaz├ş a citliv├Żch inform├íci├ş od verejnosti.

Vl├ídni ├║radn├şci v USA, Brit├ínii a inde vydali varovania t├Żkaj├║ce sa kybernetickej bezpe─Źnosti o ned├ívnych rizik├ích vzdialenej pracovnej sily, preto┼że ─żudia sa rozpt├Żlia do svojich domovov kv├┤li pr├íci a ┼ít├║diu kv├┤li pand├ęmii v├şrusu Corona.

D├┤vody, ktor├ę uviedla agent├║ra Reuters, nie s├║ jasn├ę. Agent├║ry OSN vr├ítane Svetovej zdravotn├şckej organiz├ície sa pravidelne zameriavaj├║ na kampane zameran├ę na digit├ílne ┼ípion├í┼że a Ajio povedal, ┼że presne nevie, kto je v organiz├ícii, ktor├║ pir├íti h─żadali.

Spolo─Źnosti v oblasti kybernetickej bezpe─Źnosti vr├ítane rumunsk├ęho bitdefenderu a moskovsk├ęho Kaspersky uviedli, ┼że sledovali nieko─żko oper├íci├ş s hotelom DarkHotel vo v├Żchodnej ├üzii – regi├│n osobitne postihnut├Ż v├şrusom Corona. Medzi konkr├ętne ciele patrili vl├ídni ├║radn├şci a podnikatelia na miestach ako ─î├şna, Severn├í K├│rea, Japonsko a USA.

Kostin Rayo, ved├║ci glob├ílneho v├Żskumu a anal├Żzy v spolo─Źnosti Kaspersky, nedok├ízal potvrdi┼ą, ┼że spolo─Źnos┼ą DarkHotel bola zodpovedn├í za ├║tok WHO, ale uviedol, ┼że ┼íkodliv├í webov├í infra┼ítrukt├║ra sa v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch pou┼żila aj na zacielenie na in├ę zdravotn├şcke a humanit├írne organiz├ície.

ÔÇ×V takomto pr├şpade bud├║ v┼íetky inform├ície o lie─Źbe, testoch alebo vakc├şnach s├║visiacich s koronav├şrusom neocenite─żn├ę a prioritou ka┼żdej spravodajskej organiz├ície v postihnutej krajine,ÔÇť uviedol.

├Üradn├şci a experti na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą varuj├║, ┼że hackeri v┼íetk├Żch p├ísov sa sna┼żia vyu┼żi┼ą v├Żhody medzin├írodn├ęho z├íujmu o ┼í├şrenie koronav├şrusu.

Urbelis uviedol, ┼że sledoval tis├şce webov├Żch str├ínok, ktor├ę sa to─Źia okolo koronav├şrusov, ktor├ę sa vytv├íraj├║ ka┼żd├Ż de┼ł, z ktor├Żch mnoh├ę s├║ zjavne ┼íkodliv├ę.

ÔÇ×St├íle je to takmer 2 000 denne.ÔÇť "Nikdy som ni─Ź tak├ę nevidel."