Koľko času zaberie nahratie 8K videa na Samsung S20?

Ak donedávna bola 4K najväčšou správou v smartphones, pravdou je, že nová generácia vybavenia príde s možnosťou záznamu v 8 kB.

Koľko priestoru však bude potrebné na zaznamenanie videa v tomto rozlíšení?

samsung s20 záznam 8k

Uvedením série Samsung S20 sme zaznamenali obrovský kvalitatívny skok v oblasti fotografie a videa. Ak súprava kamier týchto zariadení priniesla nové funkcie, vo videu sme tiež videli novinku so zavedením záznamu 8K pri 24 snímok za sekundu.

V súčasnosti je v tomto rozlíšení schopné reprodukovať len málo televízorov. To by sa však malo čoskoro stať štandardom v špičkových zariadeniach.

S týmto technologickým skokom v nahrávaní videa je tu tiež niečo, čo by mohlo byť problémom pre mnohých používateľov, priestor, ktorý zaberajú.

záznam o 8 k

Koľko miesta zaberie nahrávanie videa 8 kB?

Podľa oficiálnych údajov spoločnosti Samsung sa očakáva, že jednominútové video zachytené v 8K zaberie asi 600 osôb MB pomocou kodeku HEVC. Majúc na pamäti, že 4K video zaznamenané pomocou Samsung S10 + zaberá približne 350 MB, vidíme, že veľkosť súboru „iba“ sa zdvojnásobí. Tento výsledok bol niečo, čo sa neočakávalo, pretože hodnoty pixlov sa štvornásobili.

Toto nové zariadenie od spoločnosti Samsung však bude mať, ako obvykle, čas záznamu obmedzený na 5 minút. Aj keď existujú verzie procesorov medzi verziami Exynos a Snapdragon, maximálny čas záznamu pri 8 K nebude ovplyvnený.

Toto je postup, ktorý sa používa aj v predchádzajúcich zariadeniach pri nahrávaní v rozlíšení 4 kB. Cieľom obmedzenia času záznamu je znížiť pravdepodobnosť prehriatia v dôsledku veľkého výpočtového výkonu potrebného pre tento záznam. Znižuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia pamäte zariadenia.

Aj keď výsledok prináša enormnú kvalitu, malo by to byť rozlíšenie, ktoré použije iba málo používateľov. Ak je na jednej strane reprodukcia stále obmedzená na niekoľko televízorov, obsadený priestor bude tiež problémom vzhľadom na to, že za pár minút sa vygeneruje veľké množstvo údajov.