Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Karty SD: Rozbitý žargón, vysvetlené rýchlosť, ktoré treba kúpiť

Karty SD sú rovnaké, však? Zle! To, o čom ste možno neboli takí jasní, je len to, v čom sú rozdiely.

Tu vysvetlíme, aké sú rozdiely v rýchlosti, vrátane UHS-I, UHS-II, U1 a U3 a oveľa viac. Pretože áno, pamäťové karty SD môžu byť mätúce.

V našom sprievodcovi začneme základmi, ale prejdeme k pokročilejším veciam. Rozbalíme žargón a vysvetlíme rozdiely medzi kartami, aby ste mohli uskutočniť informovaný nákup.

Čo je to pamäťová karta SD?

SD alebo Secure Digital je pamäťová karta vytvorená v roku 1999 spoločnosťami San Disk, Panasonic a Toshiba. To sa stalo priemyselnou štandardnou pamäťovou kartou pre digitálne fotoaparáty – žiadna iná karta sa nepoužíva vo väčšej miere.

Teraz existujú odrody SD, SDHC (s vysokou kapacitou) a SDXC (s rozšírenou kapacitou). To, koľko za pamäťovú kartu zaplatíte, v konečnom dôsledku odráža odlišnú kompatibilitu, rýchlosť, kapacitu a, viac ako pravdepodobné, názov značky.

Karty SD: Rozbitý žargón, vysvetlené rýchlosť, ktoré treba kúpiť 1

Napríklad zaplatíte viac za novú pamäťovú kartu SDXC, ktorá podporuje 4K video a má veľkú kapacitu, najmä ak má jednu z renomovaných značiek. V závislosti od fotoaparátu nemusíte kupovať najdrahšiu kartu v okolí.

Kvalita obrázka nie je nijako ovplyvnená tým, ktorá pamäťová karta sa používa vo fotoaparáte. Ak však rýchlosť zápisu na karte nemôže zodpovedať výkonu fotoaparátu, pri snímaní sa vyskytnú oneskorenia.

Rozmery karty a bezpečnosť

  • Karta SD: 24 x 32 x 20,1mm
  • karta microSD: 11 x 15 x 10,0mm

Okrem štandardnej veľkosti karty sa ako formát microSD používajú aj zariadenia, ktoré sú najtypickejšie. Veľkosti sa výrazne líšia, ako je uvedené vyššie, takže si pre svoje zariadenie zakúpte tú správnu.

Údaje na karte je možné zaistiť iba na čítanie preklopením zámku – fyzický malý posúvač do strany. Ak je zámok zapnutý, karta nebude zaznamenávať nové obrázky ani povoliť úpravy existujúcich obrázkov. Na karte microSD neexistuje žiadny takýto zámok.

Kto vyrába karty SD? Vyhýbanie sa falšovaniu

Existuje veľa značiek, ktoré distribuujú pamäťové karty SD. Medzi veľké renomované mená v Európe patria SanDisk, Lexar, Toshiba, Kingston, Samsung, Sony, Delkin a PNY. Nájdete tu aj množstvo ďalších dostupných pamäťových kariet.

Existujú však falšované karty SD, ktoré častejšie ako nevyzerajú originálne. Možno zistíte, že sfalšovaný tovar stále funguje, ale jeho kapacita a rýchlosť sú nepresné a karta je menej spoľahlivá. Pamäťovú kartu je vhodné zakúpiť od oficiálneho predajcu, aby nedošlo k falšovaniu.

Iné formáty pamäťových kariet

V dnešných digitálnych fotoaparátoch sa používajú aj iné formáty pamäťových kariet, konkrétne Compact Flash (CF) a XQD. Oba tieto typy kariet sú fyzicky väčšie a zvyčajne sa používajú vo veľkých fotoaparátoch DSLR. Najmä karty XQD sú veľmi rýchle.

Kapacita: SD vs SDHC vs SDXC

Existujú tri druhy pamäťových kariet SD: SD, SDHC a SDXC. Všetky majú rovnaké fyzikálne rozmery, líšia sa však z hľadiska kompatibility, rýchlosti a predovšetkým obmedzenia kapacity.

Karty SD a SDHC sú oveľa obmedzenejšie ako SDXC, čo ponúkajú a aké sú ich rýchlosti čítania a zápisu. Použitím 10-ročnej pamäťovej karty SD určite nebudete môcť z dnešných vysokovýkonných digitálnych fotoaparátov vyťažiť maximum.

Pri štarte získate 16MB SD karty, v súčasnosti je možné kúpiť až 1TB SDXC karty. Typické kapacity kariet sa zdvojnásobujú až do týchto hodnôt: 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, s očakávaným spustením 2TB kariet v budúcnosti.

Rýchlosť čítania a zápisu

Hodnoty rýchlosti čítania a zápisu na karte sú uvedené v megabajtoch za sekundu (MB/ S).

Rýchlosť zápisu je spôsob, akým možno rýchle obrázky uložiť na kartu. Rýchlosť čítania je rýchlosť prenosu snímok z karty do počítača.

Keď uvažujete, či karta dokáže zvládnuť režimy snímania vysokorýchlostným a vysokým rozlíšením fotoaparátu, zvážte rýchlosť zápisu na kartu.

Hodnotenie rýchlosti triedy

Dobre, je to trochu komplikované, ale pokúsime sa objasniť žargón čo najjasnejšie.

V súčasnosti existujú tri hlavné triedy: pôvodná rýchlostná trieda, rýchlostná trieda UHS a rýchlostná trieda videa.

Pre pôvodnú rýchlostnú triedu existujú štyri rýchlosti: 2, 4, 6 a 10. Každé príslušné číslo označuje minimálnu trvalú rýchlosť zápisu uvedenú v MB za sekundu, napr. Trieda 10 je minimálne 10 MB / s, hoci jej maximum môže byť omnoho viac. Všetky moderné digitálne fotoaparáty mohli skutočne robiť s pamäťovou kartou triedy 10, aby dosiahli čo najlepší výkon.

Potom existujú rýchlosti UHS. Nájdete buď UHS-I (U1) alebo UHS-II (U3). Opäť platí, že každá indikuje minimálnu trvalú rýchlosť zápisu, tentoraz násobkami 10 MB / s, napr. U1 je rýchlosť zápisu najmenej 10 MB / s a ​​U3 je najmenej 30 MB / s. Aj keď je možná trvalá rýchlosť zápisu 30 MB / s, typ karty UHS-I môže poskytnúť prenosovú rýchlosť až 104 MB / s.

Po tretie, niektoré karty sa tiež zasekávajú v triede rýchlosti videa. Čísla opäť predstavujú minimálnu zaručenú trvalú rýchlosť zápisu, uvedenú v MB/ s, medzi 6 a 90. Takže V30 znamená 30 MB / s, čo je dosť rýchle na nahrávanie videa 4K, zatiaľ čo V90 (90 MB / s) by malo zabezpečovať snímanie videa 8 000.

Hodnotenie triedy: Záleží na rýchlosti?

Áno, na rýchlosti záleží.

Rýchlosť karty ovplyvňuje schopnosť fotoaparátu spracovať údaje a vyčistiť vyrovnávaciu pamäť. Napríklad, kamera môže na nepretržitú dobu ponúkať 10 fotografií v plnom rozlíšení za sekundu. Ak sa však pamäťová karta použitá vo fotoaparáte nemôže zhodovať s týmto výkonom, postupnosť sa zastaví skôr.

Podobne sa môžete pokúsiť zaznamenať 4K video, iba ak vás fotoaparát upozorní, že je potrebná karta triedy U3 (pretože potrebuje minimálnu zaručenú rýchlosť 30 MB / s), aby nedošlo k strate snímok. Napríklad, Sony A6600 natáča 4K video, ale pre 4K video akceptuje iba minimum UHS-I, Class 10, U3. Rovnaká kamera však akceptuje pomalšiu kartu UHS-I, trieda 10, U1 pre ďalšie funkcie, ako je fotografovanie, ale nie pre 4K video.

Mbps vs MB/ s

MB/ s a ​​Mbps nie sú to isté, tu je rozdiel:

  • MB/ s = megabajty za sekundu
  • Mbps = megabitov za sekundu
  • 1 byte = 8 bity

Rýchlosti pamäťových kariet sú inzerované v MB/ s (megabajty za sekundu), zatiaľ čo dátový tok kamery alebo videa určuje Mbps (megabitov za sekundu). Je to mätúce, ale druhé je ôsmy z nich.

Videá s vyšším rozlíšením majú vyššiu prenosovú rýchlosť (Mb / s). Nahrávanie videa s rozlíšením 4 000 má vyššiu prenosovú rýchlosť ako Full HD. Preto je pri zázname videa s rýchlosťou 4 000 K potrebné, aby karta držala krok s kamerou, vysokorýchlostná karta.

Rýchlosť zbernice: UHS-I a UHS-II

Zmätok je tu tiež rýchlosť autobusov UHS: UHS-I a UHS-II, zatiaľ čo UHS-III bude čoskoro na nás.

Nie je to striktne rýchlostná trieda, rýchlosť zbernice označuje maximálnu možnú rýchlosť, nie minimálnu zaručenú trvalú rýchlosť zápisu.

Spomenuli sme, ako karta UHS-I U3 garantuje 30 MB / s, ale táto karta má potenciál až 104 MB / s. MBNa pamäťovej karte je uvedený maximálny výkon, ktorý sa často uvádza ako nepresný.

Karta UHS-II ponúka až trikrát vyššiu rýchlosť ako karta UHS-I. Aj keď je obmedzená na 312 MB / s, doteraz sme nevideli kartu UHS-II lepšie okolo polovice tohto potenciálneho výkonu pri testoch rýchlosti, pričom najrýchlejšie karty SD v súčasnosti poskytujú prenosovú rýchlosť približne 150 MB / s.

Slovník žargónov

  • Trieda rýchlosti (C): Trieda rýchlosti označuje minimálnu zaručenú trvalú rýchlosť zápisu v MB/ s
  • SD / SDHC / SDXC: Označuje maximálnu možnú kapacitu a rýchlosť, ako aj kompatibilitu s fotoaparátom
  • Rýchlosť UHS: U1 zaručuje minimálnu trvalú rýchlosť zápisu 10 MB / s, zatiaľ čo U3 zaručuje rýchlosť 30 MB / s
  • Rýchlosť zbernice: UHS-I a UHS-II sú rýchlosť zbernice, ktorá označuje maximálnu možnú rýchlosť čítania / zápisu na karte
  • Trieda videa: Označuje minimálnu zaručenú trvalú rýchlosť zápisu v MB/ s
  • MB/ s: Toto je deklarovaná maximálna rýchlosť zápisu / čítania karty, nie trvalá rýchlosť
  • Kapacita: Uvedená v GB, jedná sa o maximálne množstvo údajov, ktoré je možné uložiť na pamäťovú kartu
  • Zámok: Bezpečnostný zámok, ktorý zabraňuje čítaniu a zápisu na kartu

Údržba karty SD

Formátovaním pamäťovej karty sa vymažú všetky údaje na nej. Preto pred formátovaním pamäťovej karty skontrolujte, či sú zálohované všetky cenné snímky uložené na nej.

Ak sa karta používa vo viacerých fotoaparátoch, je vhodné pamäťovú kartu pred použitím v inom fotoaparáte naformátovať.

Tento článok bol pôvodne publikovaný v auguste 2018 a bol aktualizovaný, aby odrážal nové normy a informácie.