Justice Srikrishna naz├Żva nov├Ż z├íkon o ochrane osobn├Żch ├║dajov pr├ízdnou kontrolou ┼ít├ítu

Nap├şsal Shruti Dhapola
| Na├ş Dill├ş |

Aktualizovan├ę: 29. febru├íra 2020, 12:30:31

N├ívrh z├íkona o ochrane ├║dajov, Justice Srikrishna, n├ívrh z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov, PDP, n├ívrh z├íkona o ochrane ├║dajov India, n├ívrh z├íkona o PDP, ochrana osobn├Żch ├║dajov ├Ü─Źtom PDP v jeho s├║─Źasnom form├íte sa men├ş sp├┤sob, ak├Żm sa m├í zostavi┼ą ├Ürad na ochranu ├║dajov (DPA) a m├í sa zvoli┼ą predseda. (Z─żava doprava: Saikat Datta, Ashutosh Chadha, Justice BS Srikrishna, Rama Vedashree, Shashank Mohan a Parminder Jeet Singh) (Zdroj obr├ízka: SFLC)

Zd├┤raz┼łuj├║c potrebu, aby bol ├Ürad pre ochranu ├║dajov regul├ítorom, ktor├Ż rozhoduje o v┼íetk├Żch z├íle┼żitostiach medzi ministerstvom a ob─Źanmi, sa sudca B S Srikrishna p├Żtal, ─Źi by bolo vhodn├ę, aby bol tento org├ín nominovan├Ż vl├ídou.

Justice Srikrishna, ktor├Ż tento t├Ż┼żde┼ł vyst├║pil na panelovej diskusii, ktor├║ zorganizovalo Stredisko pre slobodn├ę pou┼ż├şvanie softv├ęru (SFLC) v Na├ş Dill├ş, po┼żiadal tento predseda, ktor├Ż predsedal p├┤vodn├ęmu v├Żboru pre ochranu ├║dajov a v roku 2018 vydal prv├Ż n├ívrh z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov (PDP). ÔÇ×M├┤┼że org├ín pre ochranu ├║dajov kona┼ą nez├ívisle, ak je iba nominovan├Ż na vl├ídu?ÔÇť

├Ü─Źtom PDP v jeho s├║─Źasnom form├íte sa men├ş sp├┤sob, ak├Żm sa m├í zostavi┼ą ├Ürad na ochranu ├║dajov (DPA) a m├í sa zvoli┼ą predseda. V n├ívrhu z roku 2019 sa uv├ídza, ┼że vo v├Żberovom v├Żbore je minister kabinetu, tajomn├şk indickej vl├ídy na ministerstve alebo ministerstve zaoberaj├║ci sa pr├ívnymi z├íle┼żitos┼ąami a tajomn├şk indickej vl├ídy na ministerstve alebo ministerstve pre elektroniku a informa─Źn├ę technol├│gie. N├ívrh z├íkona je teraz v spolo─Źnom parlamentnom v├Żbore.

Toto je v ├║plnom rozpore s n├ívrhom z roku 2018, ktor├Ż zah┼Ľ┼łal hlavn├ęho sudcu Indie (CJI) alebo sudcu najvy┼í┼íieho indick├ęho s├║du nominovan├ęho CJI za predsedu v├Żberovej komisie pre DPA. Vyzval tie┼ż, aby bol expert vo v├Żbore v oblasti ochrany ├║dajov s├║─Źas┼ąou v├Żboru, ktor├Ż by musel by┼ą nominovan├Ż CJI alebo sudca najvy┼í┼íieho indick├ęho s├║du nominovan├ęho CJI po konzult├ícii s Tajomn├şk kabinetu.

Nov├Ż z├íkon ├║plne vylu─Źuje s├║dny doh─żad, ─Ź├şm zvy┼íuje obo─Źie.

Sudca Srikrishna, ktor├Ż zd├┤raz┼łuje zmeny vykonan├ę v p├┤vodnom znen├ş n├ívrhu z├íkona, uviedol, ┼że n├ívrh z├íkona v s├║─Źasnej podobe nechr├íni pr├íva ob─Źanov a m├┤┼że vies┼ą k orwellovsk├ęmu ┼ít├ítu. ÔÇ×Ak ┼ít├ít hovor├ş, ┼że v z├íujme suverenity ┼ít├ítu, chcem z├şska┼ą pr├şstup ku v┼íetk├Żm va┼íim osobn├Żm ├║dajom, sta─Ź├ş to? Je tento z├íkon ur─Źen├Ż na tento ├║─Źel? Toto nie je ni─Ź in├ę, ako podrobi┼ą ┼ít├ítnu kontrolu, aby ste povedali, ┼że na to p├ş┼íete, ─Źo chcete, podpis u┼ż existuje, ÔÇťpovedal.

Pre─Ź├ştajte si tie┼ż: Osobn├ę s├║kromie verzus verejn├í bezpe─Źnos┼ą: Ako Apple vs FBI r├ímuje ve─żk├║ technick├║ diskusiu

Pod─ża jeho n├ízoru z├íkon nem├í vo svojich existuj├║cich form├ích dostato─Źn├ę z├íruky a poskytol ┼ít├ítu vo─żn├Ż pr├şstup k osobn├Żm ├║dajom. T├║to obavu vzniesli aj ostatn├ş, vr├ítane priemyseln├Żch org├ínov, ako je NASSCOM a indick├í rada pre bezpe─Źnos┼ą ├║dajov.

N├ívrh z├íkona v jeho s├║─Źasnej podobe poskytuje centr├ílnej vl├íde ┼íirok├Ż priestor na vy┼łatie ktorejko─żvek z jej agent├║r z uplat┼łovania z├íkona, ak to pova┼żuje za potrebn├ę v z├íujme suverenity, bezpe─Źnosti ┼ít├ítu at─Ć.

Neosobn├ę ├║daje by sa mali vynecha┼ą

B├Żval├Ż sudca najvy┼í┼íieho s├║du tie┼ż vyjadril znepokojenie nad zahrnut├şm neosobn├Żch ├║dajov do n├ívrhu z├íkona a uviedol, ┼że by sa mal vynecha┼ą. ÔÇ×Dva z probl├ęmov – sprostredkovatelia neosobn├Żch ├║dajov a soci├ílnych m├ędi├ş – by sa mali necha┼ą osamote, aby sa zaoberali nejak├Żm in├Żm z├íkonom,ÔÇť uviedol a navrhuje, aby sa tento aspekt neprebral.

Pre─Ź├ştajte si viac Poru┼íenie ochrany osobn├Żch ├║dajov

Neosobn├ę ├║daje s├║ definovan├ę ako ├║daje, ktor├ę nemo┼żno prepoji┼ą s osobou prostredn├şctvom mena, veku alebo adresy. Mus├ş sa teda anonymizova┼ą odstr├ínen├şm v┼íetk├Żch premenn├Żch, ktor├ę by sa mohli pou┼żi┼ą na prepojenie s osobn├Żmi ├║dajmi z├íkazn├şka. Tak├ęto ├║daje m├┤┼żu tie┼ż poch├ídza┼ą z podnikov a mohli by zah┼Ľ┼ła┼ą ├║daje o tom, ktor├ę polohy z├íkazn├şkov, dopravn├ę inform├ície, priemern├ę v├Żdavky a podobne. Mnoh├ę digit├ílne podniky prosperuj├║ na t├Żchto ├║dajoch s algoritmami a obchodn├Żmi modelmi postaven├Żmi na ┼ípi─Źke, aby zlep┼íili svoje ponuky z├íkazn├şkom.

N├ívrh z├íkona o ochrane ├║dajov, Justice Srikrishna, n├ívrh z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov, PDP, n├ívrh z├íkona o ochrane ├║dajov India, n├ívrh z├íkona o PDP, ochrana osobn├Żch ├║dajov Sudca Srikrishna, ktor├Ż zd├┤raz┼łuje zmeny vykonan├ę v p├┤vodnom znen├ş n├ívrhu z├íkona, uviedol, ┼że n├ívrh z├íkona v s├║─Źasnej podobe nechr├íni pr├íva ob─Źanov a m├┤┼że vies┼ą k orwellovsk├ęmu ┼ít├ítu. (Zdroj obr├ízka: SFLC)

R├┤zna ─Źas┼ą n├ívrhu z├íkona z roku 2019 uv├ídza, ┼że ├║stredn├í vl├ída by mohla nariadi┼ą ka┼żd├ęmu spracovate─żovi ├║dajov alebo spr├ívcovi ├║dajov, aby ÔÇ×poskytovali anonymizovan├ę osobn├ę ├║daje alebo in├ę neosobn├ę ├║daje, aby umo┼żnili lep┼íie zameranie poskytovania slu┼żieb alebo formul├íciu polit├şk zalo┼żen├Żch na d├┤kazoch ├║strednou vl├ídou. , sp├┤sobom predp├şsan├Żm. ÔÇť Vl├ída teda jednozna─Źne ver├ş, ┼że tieto ├║daje jej pom├┤┼żu zlep┼íi┼ą poskytovanie slu┼żieb verejn├ęho sektora.

Express Tech je teraz na telegrame. Kliknut├şm sem sa pripoj├şte k n├í┼ímu kan├ílu (@expresstechie) a budete informovan├ş o najnov┼í├şch technick├Żch spr├ívach

ÔÇ×Pl├ş┼żenie sa v klauzuli, ako je t├íto, okolo neosobn├Żch ├║dajov, je obrovskou ─Źervenou vlajkou. Zvy┼íujeme to a pre ka┼żd├║ glob├ílnu spolo─Źnos┼ą, ktor├í chce obchodova┼ą pre Indiu a dokonca aj pre indick├ę firmy, je to ve─żk├Ż probl├ęm, ÔÇťuviedol Rama Vedashree, gener├ílny riadite─ż Rady pre bezpe─Źnos┼ą ├║dajov v Indii, ktor├Ż bol tie┼ż na porote.

Ashutosh Chadha, viceprezident pre verejn├║ politiku spolo─Źnosti MasterCard, vyzval na ├║pln├ę pou┼żitie riadneho postupu na ┼ípecifik├íciu t├Żchto ├║dajov, ktor├ę nie s├║ osobn├Żmi ├║dajmi, a na ur─Źenie, kto ich z├şska, za ak├Żm ├║─Źelom, s ak├Żmi kontrolami a z├írukami, ─Źo sa stane, ak sa tak stane s├║ ├║daje anonymizovan├ę? ÔÇ×Ak sa ├║daje zhroma┼ż─Ćuj├║ a poskytuj├║ niekomu a anonymizuj├║ sa, kto je pod─ża toho z├íkona zodpovedn├Ż.ÔÇť

­čôú Indian Express je teraz na telegrame. Kliknut├şm sem sa pripoj├şte k n├í┼ímu kan├ílu (@indianexpress) a budete informovan├ş o najnov┼í├şch titulkoch

Pre v┼íetky najnov┼íie technologick├ę novinky si stiahnite aplik├íciu Indian Express.

┬ę IE Online medi├ílne slu┼żby Pvt Ltd