Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

JetPack Aviation našiel prvého vojenského zákazníka pre svoje jetpacky, zatiaľ čo čakal, kým bude môcť lietať na svojom speederovom bicykli


Americká spoločnosť JetPack Aviation nedávno uviedla, že pre svoj nový model jetpack JB-12 našla prvého štátneho zákazníka. V súčasnosti zostáva meno zákazníka dôverné, rovnako ako počet jetpackov, ktorých sa táto zmluva týka. Vieme len, že ide o vojenského používateľa nachádzajúceho sa v juhovýchodnej Ázii.

Táto prvá veľká zmluva by mohla umožniť, aby sa koncept jetpacku, skúmaný od 50. rokov minulého storočia, skutočne komerčne rozbehol.

Prečítajte si tiež:
EHang ponúka ukážku EH216F, dronu určeného na boj s požiarmi v životnej veľkosti.

Jetpack: fantázia, ktorá sa stáva realitou

JetPack Aviation je start-up oficiálne vytvorený v roku 2016 a jeho cieľom je vyvinúť najľahšie a najmenšie možné vozidlá s vertikálnym vzletom (VTOL). Koncepcia, ktorá stále vyžaduje použitie tepelných prúdových motorov, ale ktorá umožňuje výkon mimo dosahu elektromotorov.

Ak je však spoločnosť nedávna, jej počiatky siahajú niekoľko desaťročí do minulosti. Jedným z inžinierov JPA je skutočne Nelson Tyler, konštruktér Rocket Belt (raketový pás), ktorý spôsobil senzáciu počas otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Los Angeles v roku 1984. Generálny riaditeľ a zakladateľ JPA David Mayman je tiež priekopníkom technológie „lietajúceho muža“, ktorý v roku 2015 vykonal prvý let jetpackom schválený FAA okolo sochy slobody.

JetPack Aviation © JetPack Aviation

Podujatie, ktoré zhmotní sen desiatok inžinierov, ktorí už od začiatku 50. rokov pracujú na chrbtových lietajúcich systémoch (jetpackoch). Doteraz sa však tieto stroje nikdy nestretli s komerčným úspechom z dôvodu ich obmedzenej autonómie, prevádzkové náklady a predovšetkým nebezpečenstvo, ktoré predstavuje ich pilotovanie. Avšak aspoň v tomto poslednom bode nedávne pokroky v palubnej elektronike a algoritmoch pomoci pri pilotovaní urobili tento letecký sen (polo)realitou.

Prečítajte si tiež:
V Spojenom kráľovstve záchranári testujú použitie jetpackov v ťažko dostupných oblastiach

Prvý vojenský klient pre jetpacky

JPA už niekoľko rokov vyvíja a uvádza na trh niekoľko modelov jetpackov, najmä pre bohatých jednotlivcov, ktorí hľadajú dobrodružstvo, alebo pre eventové spoločnosti. Spoločnosť ponúka aj krsty v jetpackoch a školenia a služby na kľúč pre verejné vystúpenia. Dvojmotorový model JB-10 sa objavil napríklad na pretekoch Red Bull Air Race.

Až doteraz však spoločnosti JetPack Aviation chýbala prvá veľká objednávka, ktorá by dokázala presunúť jetpacky z kategórie leteckých kuriozít do kategórie praktických, dokonca nevyhnutných nástrojov. Teraz je hotovo, pretože spoločnosť našla prvého vojenského zákazníka v juhovýchodnej Ázii na pevnú objednávku JB-12, modelu vybaveného šiestimi malými reaktormi. A veci môžu pre JPA rýchlo nabrať rýchlosť, pretože spoločnosť bola vybraná na niekoľko skúšok s ozbrojenými silami USA.

Prečítajte si tiež:
Tu je CAPS, autonómna, viacúčelová, jednomiestna francúzska lietajúca kapsula (Video)

Lietajúce sanitky: JetPack Aviation chce konkurovať eVTOL

Pre JetPack Aviation je to zásadný krok, ktorý jej umožňuje vybudovať si dôveryhodnosť, ktorá je nevyhnutná pre rozvoj jej ďalších programov. Start-up má skutočne vo svojich krabiciach projekt Speeder, skutočný lietajúci motocykel špeciálne zameraný na trh záchranných služieb, a to tak na nasadenie záchranárov a lekárskeho vybavenia, ako aj na evakuáciu obetí na nosidlách.

Samozrejme, aj tu sa JPA zameriava aj na vojenských zákazníkov a civilné bezpečnostné služby. Podobne ako jeho jetpacky, aj jeho modely Speeder by mohli byť užitočné najmä pri nasadzovaní komand alebo prieskumných tímov v čase vojny, ale aj pri preprave záchranárov a techniky v prípade prírodných katastrof, keď sú elektrické siete a cesty často nefunkčné.

nákladný speeder © jet pack letectvo

V meste budú pohotovostné služby nepochybne schopné uprednostniť eVTOL, ktoré sú ťažkopádnejšie, ale oveľa tichšie. Pre horskú záchranu, bojovú záchranu alebo humanitárnu pomoc by však mohol byť praktickejší prúdový systém, najmä preto, že JB-12 ako Speedery budú schopné jazdiť na naftu aj benzín.kerozín, ktorý už používajú 4×4 a vrtuľníky nasadené v r. rovnaké oblasti.

Je preto celkom logické vidieť, že JetPack Aviation pristupuje predovšetkým k vojenským a civilným bezpečnostným službám. To isté platí pre Brita Gravity s jeho leteckým oblekom v štýle „Iron Man“, ale aj pre Francúza Frankyho Zapatu, ktorý pred niekoľkými rokmi predstavil svoj Flyboard Air francúzskej a americkej armáde.

zdroj: Pohon