Je VPN pre školské Wi-Fi potrebné?

Je VPN pre školské Wi-Fi potrebné? 1

Školy a univerzity často ponúkajú svojim študentom bezplatné Wi-Fi služby. Prístup môže byť veľmi užitočný pre prístup k vzdelávacím zdrojom na výskumné účely. Mnoho škôl však používa sieťové filtre na obmedzenie prístupu k určitému obsahu. Sieť VPN môže byť dobrá na zabezpečenie bezpečnosti v nespoľahlivých sieťach a obchádzanie webových filtrov, ktoré sú problémami, ktoré ovplyvňujú študentov na mnohých školách.

Obtokové filtre

Mnoho inštitúcií implementuje bloky brány firewall, aby zabezpečili dostupnosť iba bezpečných alebo schválených zdrojov. Na niektorých miestach môže byť dokonca zákonnou požiadavkou zaviesť niektoré bloky. Napríklad v Spojených štátoch musia školy filtrovať alebo blokovať materiál, ktorý je škodlivý pre maloletých, pre študentov do sedemnástich rokov, aby mali nárok na štátne financovanie.

Vzhľadom na skutočnosť, že tento druh právnych predpisov často nie je jasné, aký obsah sa musí obmedziť, ich vykonávanie sa môže veľmi líšiť. Niektoré školy môžu blokovať prístup iba k najzjavnejším veciam, ako je napríklad obsah pre dospelých a násilný obsah, zatiaľ čo iné môžu ísť cez palubu a povoliť prístup iba k niektorým schváleným webom alebo blokovať prístup k kontroverzným témam, ako je napríklad obsah súvisiaci s LGBT, aj keď to nie je „ 18 + ‘.

Vo všeobecnosti to vyzerá, že má zmysel obmedziť prístup na stránky sociálnych médií, ako sú napríklad webové stránky, ktoré Facebook môže byť obrovským časom. YouTube Bohužiaľ, často sa zasekáva vo filtroch sociálnych médií, hoci na stránke je k dispozícii veľa vzdelávacieho video obsahu YouTube môže to byť užitočné pre študentov. Mnoho škôl má stratégiu „lepšej bezpečnosti ako ľúto“ a blokuje viac, ako je potrebné.

Siete VPN sú navrhnuté tak, aby vám pomohli prekonať minulé filtre. To môže byť veľká výhoda v akademickom prostredí, kde vám rôzne svetonázory a niekedy nepríjemné predmety môžu lepšie porozumieť danému predmetu – aj keď je povinnosťou školy udržiavať svojich študentov v tme o predmetoch, ktoré považujú za „nevhodné“, napr. , napríklad sexuálne zdravie, problémy žien alebo dokonca časti histórie.

zabezpečenia

Ak vaša škola vyžaduje heslo pre prístup k Wi-Fi, vaše pripojenie je šifrované. To znamená, že nikto iný v sieti Wi-Fi nemôže počúvať vašu sieťovú komunikáciu a kradnúť heslá. Ak namiesto toho nie je šifrovanie siete Wi-Fi vašej školy prístupné pre kohokoľvek, hacker uvidí vašu sieťovú prevádzku.

Tip; šifrovanie je spôsob šifrovania údajov tak, že ich možno prečítať iba pomocou šifrovacieho kľúča.

Používanie siete VPN poskytuje ďalšiu vrstvu šifrovania medzi zariadením a serverom VPN, ktorá vás chráni pri používaní zabezpečenej siete Wi-Fi. Na pripojenie sa nepotrebujete, ale ste bezpečnejší, ak ho máte.

Pravidlá používania

Čokoľvek, o čom sa hovorí vyššie, znie používanie siete VPN ako dobrý nápad, mali by ste si však uvedomiť, že niektoré školy môžu mať zavedené písomné zásady, ktoré sa vzťahujú napríklad na používanie sietí VPN. Hlavným dôvodom, pre ktorý tak urobia, by bolo zakázanie VPN, pretože ich možno použiť na obídenie webových filtrov. Niektoré z týchto politík sa vzťahujú iba na používanie školských zariadení, ktoré by ste napriek tomu nemali inštalovať softvér, napríklad klienta VPN. Ostatné sa môžu vzťahovať aj na osobné zariadenia, napr. váš mobilný telefón, keď je pripojený k školskej sieti.

Ak je tento typ politiky implementovaný vo vašej škole, mali by ste byť opatrní, ak sa rozhodnete používať VPN. Dodržiavanie týchto pravidiel môže viesť k disciplinárnemu konaniu – nehovoriac o tom, že vaša škola môže zablokovať veľkých poskytovateľov VPN, ak sa tak rozhodnú. Ak sa rozhodnete používať VPN aj napriek týmto pravidlám, skúste s ňou byť príliš zreteľní a používať ju iba vtedy, keď ju potrebujete.

Tip: Ďalšou možnosťou sú vždy mobilné dáta – stále môžete používať svoj bežný telefónny alebo počítačový dátový plán na prístup na internet bez obmedzení, keď ste v škole.