Je leg├ílne zaznamen├íva┼ą telef├│nne hovory v telef├│noch Android a iPhone?

Aj ke─Ć nahr├ívanie videohovorov a hlasov├Żch hovorov je be┼żnou ─Źrtou na dne┼ín├Żch modern├Żch platform├ích soci├ílnej komunik├ície, je najlep┼íie skontrolova┼ą, ─Źi sa v├ím dar├ş leg├ílne alebo ─Źi by ste mohli sp├ícha┼ą z├íva┼żn├Ż pr├ívny trestn├Ż ─Źin.

─Żudia sa niekedy stret├ívaj├║ so situ├íciou, ke─Ć si ┼żelaj├║, aby zaznamenali nie─Źo, ─Źo niekto povedal po telef├│ne alebo v telef├│ne Skype Volajte alebo tak nie─Źo. Z├şskanie n├ístrojov a aplik├íci├ş potrebn├Żch na tento ├║─Źel bolo zlo┼żit├ę, ale v na┼íej modernej dobe s├║ n├ístroje na zaznamen├ívanie hovorov hojnej┼íie ako kedyko─żvek predt├Żm. Dnes s prevahou smartphones A ─Ćal┼íie zariadenia, je ─żahk├ę (a niekedy ve─żmi l├íkav├ę) robi┼ą nahr├ívky hovorov kedyko─żvek chceme.

Po─Ćme teda na ve─żk├║ ot├ízku. Je leg├ílne zaznamen├íva┼ą telef├│nne hovory na va┼íom zariaden├ş so syst├ęmom Android alebo iOS?

Odpove─Ć sa l├ş┼íi v z├ívislosti od toho, kde sa nach├ídzate a ─Źi z├íkony, ktor├ę s├║ v nej stanoven├ę, obmedzuj├║ va┼íu schopnos┼ą nahr├íva┼ą telef├│nne hovory.

Je to leg├ílne pre obyvate─żov USA? UU.?

Toto je zauj├şmav├í ot├ízka, preto┼że skuto─Źne z├íle┼ż├ş na tom, ako sa prot├şnaj├║ ┼ít├ítne a feder├ílne z├íkony. Feder├ílne pr├ívo (vz┼ąahuje sa na v┼íetky ┼ít├íty a ├║zemia, pokia─ż nie je zru┼íen├ę ┼ít├ítnym z├íkonom) vy┼żaduje, aby sa hovory mohli zaznamen├íva┼ą, pokia─ż s t├Żm s├║hlas├ş aspo┼ł jedna strana. Toto je zn├íme ako ÔÇ×s├║hlas stranyÔÇť. To znamen├í, ┼że je v poriadku, aby ste zaznamen├ívali svoje vlastn├ę telef├│nne hovory a in├ę rozhovory, ale nem├┤┼żete nahr├íva┼ą niekoho in├ęho bez s├║hlasu aspo┼ł jednej osoby.

Jeden├ís┼ą ┼ít├ítov po┼żaduje, aby v┼íetci ├║─Źastn├şci telefonick├ęho hovoru dali svoj s├║hlas pred leg├ílnym zaznamenan├şm hovorov. T├Żmito ┼ít├ítmi s├║ Kalifornia, Connecticut, Florida, Illinois, Maryland, Massachusetts, Montana, New Hampshire, Pensylv├ínia a Washington. V┼íetky ostatn├ę ┼ít├íty dodr┼żiavaj├║ z├íkon o s├║hlase strany. Havaj sa mierne l├ş┼íi v tom, ┼że vo v┼íeobecnosti dodr┼żiavaj├║ z├íkon o ÔÇ×s├║hlase jednej stranyÔÇť, ale ak sa nahr├ívanie rob├ş na s├║kromnom mieste, potom sa uplat┼łuje z├íkon o ÔÇ×dvojstrannej s├║hlaseÔÇť.

Pozn├ímka: t├íto skuto─Źnos┼ą m├í ur─Źit├ę komplik├ície. Viac inform├íci├ş n├íjdete na tejto str├ínke.

Kedy je to nez├íkonn├ę?

po─Ź├║va┼ą za dverami

Nahr├ívanie hovorov je nez├íkonn├ę ak├Żko─żvek okolnosti, za ktor├Żch nie ste stranou, alebo pou┼ż├şvate nez├íkonne umiestnen├ę chyby a z├íznamov├ę zariadenia. Plat├ş to dokonca aj pre ┼ít├íty so z├íkonom o s├║hlase strany.

Viac alebo menej nem├┤┼żete zaznamen├íva┼ą rozhovory in├Żch ─żud├ş, pokia─ż nie ste NSA alebo in├í vl├ídna agent├║ra. M├┤┼że sa to zda┼ą ako vytrval├ę politick├ę vyhl├ísenie, ale pre americk├Żch ob─Źanov je to ne┼í┼ąastn├í pravda: doh─żad bol povolen├Ż a ┼ítandardizovan├Ż, a napriek tomu, ┼że v tejto s├║vislosti s├║dy bojuj├║, v├Żznamn├í zmena je st├íle ─Ćaleko.

A ─Źo in├ę krajiny?

Medzin├írodn├ę predpisy t├Żkaj├║ce sa nahr├ívania telef├│nnych hovorov sa ve─żmi l├ş┼íia. Na leg├ílne zaznamenanie hovoru je mo┼żno potrebn├ę obr├íti┼ą sa na telekomunika─Źn├Ż ├║rad miestnej samospr├ívy. Niektor├ę krajiny v┼íak v tejto s├║vislosti nemaj├║ jasn├ę z├íkony. Najlep┼íia vec, ktor├║ mus├şte urobi┼ą, je z├şska┼ą s├║hlas druhej strany po─Źas hovoru.

Niektor├ę krajiny, napr├şklad Austr├ília, ├║plne zakazuj├║ nahr├ívanie hovorov, zatia─ż ─Źo Kanada im umo┼ż┼łuje, ak je druh├í strana informovan├í, ┼że sa hl├ísia. Vo Ve─żkej Brit├ínii podlieha nahr├ívanie hovorov r├┤znym z├íkonom; zatia─ż ─Źo ├Źrsko uv├ídza, ┼że je potrebn├ę podrobne vysvetli┼ą ├║─Źel zaznamenania hovoru.

Tento ─Źl├ínok sa nemus├ş vz┼ąahova┼ą na v┼íetky telekomunika─Źn├ę predpisy kraj├şn. Pri uskuto─Ź┼łovan├ş medzin├írodn├Żch hovorov a pl├ínovan├ş nahr├ívania je najlep┼íie urobi┼ą d├┤kladn├Ż prieskum, aby ste porozumeli v┼íetk├Żm okolit├Żm pr├ívnym predpisom, aby ste sa vyhli nepr├şjemn├Żm n├ísledkom.

Je leg├ílne zaznamen├íva┼ą telef├│nne hovory v telef├│noch Android a iPhone? 1