Irix 11 mm f / recenzia 4 Blackstone

Navrhnut├Ż vo ┼ávaj─Źiarsku a postaven├Ż v Ju┼żnej K├│rei, Irix 11 mm f / 4 Blackstone je k dispoz├şcii v troch mont├í┼żnych mo┼żnostiach, aby sa zmestili na celoobrazovkov├ę digit├ílne zrkadlovky Canon, Nikon alebo Pentax, ─Źo umo┼ż┼łuje ┼íirok├ę zorn├ę pole s uhloprie─Źkou 126 stup┼łov.

Irix 11 mm f / 4 K dispoz├şcii v dvoch vydaniach. Tu testovan├Ż produkt Blackstone je pr├ęmiovou ed├şciou s kovovou hlav┼łou, zatia─ż ─Źo variant Firefly kombinuje presne rovnak├║ optiku do plastovej ┼íkrupiny, ktor├í je takmer o 100 gramov ─żah┼íia a za ─żah┼íiu cenu. Vydanie Blackstone sa tie┼ż odli┼íuje od lacnej┼í├şch bratov Firefly pomocou ne├│novej zna─Źky vytesanej do trubice objekt├şvu.

brejle

zv├Ż┼íen├í: Canon EF, Nikon F, Pentax K
Cel├Ż r├ím: ak
Kon┼ítrukcia objekt├şvu:
16 prvkov v 10 skupinách
H─żadisko: 126 stup┼łov
Membr├ínov├í ─Źepe─ż: 9
Minimálne otvorenie: f / 22
Minim├ílna vzdialenos┼ą zaostrenia: 0275 m
Maxim├ílny pomer zv├Ą─Ź┼íenia: 1: 13
Ve─żkos┼ą filtra len ┼żel├ę
size: 118x103mm
hmotnos┼ą: 790g

(Obr├ízkov├Ż kredit: Irix)

Budujte a spravujte

Preto┼że sa jedn├í iba o objekt├şv s manu├ílnym zaostrovan├şm, zaostrovac├ş kr├║┼żok m├í dlh├║ dr├íhu, ktor├í je u┼żito─Źn├í pri spr├ívnom zaostrovan├ş, navy┼íe je tu poistn├Ż kr├║┼żok a doladenie kalibr├ície. Aj ke─Ć automatick├ę zaostrovanie nie je k dispoz├şcii, v h─żad├í─Źiku je st├íle zabudovan├í elektronick├í karta, ktor├í riadi h─żad├í─Źik AF, a na valci je vytla─Źen├í zaostrovacia vzdialenos┼ą, h─║bka ostrosti a hyperfok├ílna stupnica. Tesnenie proti poveternostn├Żm vplyvom je namontovan├ę na hlavni a upev┼łovacom spojen├ş, ale nie okolo predn├ęho prvku. High-tech sklo obsahuje ┼ítyri vysok├ę predp├Ątia, dva ED (extra n├şzka disperzia) a tri asf├ęrick├ę prvky.

(Obr├ízkov├Ż kredit: bud├║ci)

v├Żkon

Ostros┼ą stredu je ve─żmi dobr├í a st├íle dobr├í v rohoch r├ímu. Odolnos┼ą vo─Źi farebn├Żm pruhom, obr├ízkom duchov a svetl├ím je tie┼ż p├┤sobiv├í. Z h─żadiska poh─żadu je deform├ícia hlavne ve─żmi n├şzka.

Zistili sme v┼íak, ┼że elektronick├í membr├ínov├í kontrola na┼íich vzorkovac├şch ┼ío┼íoviek Canon Fit-Proof bola n├íchyln├í na nepresn├║ expoz├şciu, ktor├í sp├┤sobila stmavnutie obr├ízkov pri zastaven├ş v rozsahu clony.

Irix 11 mm f / 4 Blackstone

(Obr├ízkov├Ż kredit: bud├║ci)

Laborat├│rny test

Vykon├ívame s├ęriu laborat├│rnych testov za kontrolovan├Żch podmienok pomocou s├ęrie testov Imatest Master. Fotografie z testovacej mapy sa sn├şmaj├║ cez rozsah clony a zv├Ą─Ź┼íenia (ak je k dispoz├şcii) a potom sa analyzuj├║, aby sa stanovila ostros┼ą, skreslenie a chromatick├í aber├ícia.

Pou┼żili sme anal├Żzu a grafick├Ż softv├ęr Imatest SFR (Spatial Frequency Response) a grafick├Ż softv├ęr na vykreslenie rozl├ş┼íenia ┼ío┼íoviek v strede r├ím─Źeka sn├şmky, uhla a vzdialenosti stredu pomocou r├┤znych nastaven├ş clony a pomocou objekt├şv so zoomom v ┼ítyroch r├┤znych ohniskov├Żch vzdialenostiach. Test tie┼ż meria chromatick├║ aber├íciu.

ostros┼ą

(Obr├ízkov├Ż kredit: bud├║ci)

Ostros┼ą stredov├ęho r├ímu je prekvapuj├║ca, najm├Ą otvoren├í, ─Źo pre ┼ío┼íovku neznamen├í ni─Ź. Ostros┼ą okrajov vyzer├í sk├┤r priemerne, ale ultra┼íirok├ę ┼ío┼íovky maj├║ spravidla ┼ąa┼żkosti pri sn├şman├ş na┼íej testovacej tabu─żky s ploch├Żmi ┼ío┼íovkami na relat├şvne kr├ítke vzdialenosti. Ostros┼ą uhla je primeranej┼íia pri sn├şman├ş objektov z re├ílneho sveta vo v├Żraznej┼í├şch vzdialenostiach.

strapce

(Obr├ízkov├Ż kredit: bud├║ci)

Okraj je vidite─żn├Ż na okraji r├ímu, ale d├║fame, ┼że to bude pre ultra┼íirok├ę ┼ío┼íovky a mno┼żstvo chromatickej aber├ície v├ís v├┤bec neob┼ąa┼żuje.

Skreslenie: -355

Deform├ícia hlavne je vidite─żn├í, ale vzh─żadom na ve─żmi ┼íirok├Ż uhol pozorovania je celkom kontrolovan├í.

verdikt

Ak h─żad├íte pr├ęmiov├Ż ┼íirokouhl├Ż objekt├şv pre fotoapar├íty Canon, Nikon alebo Canon s ├║pln├Żm r├ímom Pentax DSLR, ale nechcete plati┼ą pr├ęmiov├ę cenovky, aby ste z├şskali svoj vlastn├Ż zna─Źkov├Ż objekt├şv, Irix 11mm Blackstone je tou pravou vo─żbou. (s Irixom 11 mm f / mo┼żnos┼ą 4 Firefly je lacnej┼íia, ak potrebujete nie─Źo dostupnej┼íie.)

Kvalita obrazu, dizajn a manipul├ícia s├║ v├Żnimo─Źn├ę – va┼ía slab├í str├ínka bude pravdepodobne musie┼ą by┼ą pripraven├í na vykonanie korekcie expoz├şcie, ak va┼ía sk├║senos┼ą s na┼íimi vzorkovac├şmi ┼ío┼íovkami nie je ojedinel├Ż probl├ęm.

Pre─Ź├ştajte si viac

Najlep┼íie ┼íirokouhl├Ż objekt├şv pre fotoapar├íty Nikon v roku 2020: pre modely DSLR a Nikon Z
Najlep┼íie ┼íirokouhl├Ż objekt├şv pre Canon v roku 2020: ktor├Ż z nich by ste si mali k├║pi┼ą?
Najlep┼í├ş objekt├şv pre astrofotografiu

Irix IL-11BS Ultra ┼íirok├Ż uhol …

IRIX 11 mm f / 4 Objekt├şv Blackstone …

IRIX 11 mm f / 4 Objekt├şv Blackstone …

IRIX IRIX 11 mm f / 4,0 Svetlu┼íka …

IRIX 11 mm f / 4 Objekt├şv Firefly …

IRIX 11 mm f / 4 Objekt├şv Firefly …

Ultra ┼íirok├Ż uhol Irix IL-11FF …