iPhone UPOZORNENIE skon─Źen├ę 4 nebezpe─Źn├ę aplik├ície pre iOS, ktor├ę vyb├şjaj├║ bat├ęriu – ihne─Ć ich odstr├í┼łte

Pou┼ż├şvatelia IPHONE s├║ varovan├ş pred ┼ítyrmi nebezpe─Źn├Żmi aplik├íciami, ktor├ę m├┤┼żu dr├í┼żdi┼ą adware a sp├┤sobi┼ą tak vybitie bat├ęrie.

Odborn├şci z Avastu odpor├║─Źaj├║ odstr├íni┼ą aplik├ície spolu s ─Ćal┼í├şmi tromi podobn├Żmi p├íchate─żmi, ktor├Żch sme na serveri na┼íli Google Play Store.

V┼íetky aplik├ície tvrdia, ┼że poskytuj├║ formu z├íbavy.

Zah┼Ľ┼łaj├║ hry, n├ístroj na s┼ąahovanie hudby a tapety pre smartf├│ny.

Aplik├ície obsahuj├║ ┼íkodliv├Ż softv├ęr s n├ízvom HiddenAds.

Je to adware, ktor├Ż bombarduje v├í┼í telef├│n reklamami a m├┤┼że vybi┼ą bat├ęriu.

Pr├şli┼í ve─ża rekl├ím m├┤┼że niekedy dokonca zabr├íni┼ą spr├ívnemu fungovaniu telef├│nu.

Niektor├ę z aplik├íci├ş boli propagovan├ę v Instagram a TikTok.

Die┼ąa zbadalo jednu z rekl├ím a upozornilo kybernetick├Żch vedcov v Avaste.

Jakub Vavra, analytik hrozieb v spolo─Źnosti Avast, povedal: ÔÇ×─Äakujeme mlad├ęmu diev─Źa┼ąu, ktor├ę n├ím nahl├ísilo profil TikTok, a jeho informovanos┼ą a zodpovedn├ę jednanie je typom z├ív├Ązku, ktor├Ż by sme mali v┼íetci prejavi┼ą, aby sa kybernetick├Ż svet stal bezpe─Źnej┼í├şm miestom.

ÔÇ×Aplik├ície, ktor├ę sme objavili, s├║ podvodmi a poru┼íuj├║ pravidl├í spolo─Źnosti Google a Applez├ísady aplik├ície bu─Ć tak, ┼że budete zav├ídza┼ą tvrdenia o funkci├ích aplik├ície, alebo budete zobrazova┼ą reklamy mimo aplik├ície a skry┼ą p├┤vodn├║ ikonu aplik├ície hne─Ć po in┼ítal├ícii aplik├ície.

ÔÇ×Je obzvl├í┼í┼ą znepokojuj├║ce, ┼że aplik├ície sa propaguj├║ na platform├ích soci├ílnych m├ędi├ş, ktor├ę s├║ ob─ż├║ben├ę medzi mlad┼í├şmi de┼ąmi, ktor├ę nemusia rozpozna┼ą niektor├ę ─Źerven├ę vlajky obklopuj├║ce tieto aplik├ície, a preto ich m├┤┼żu napadn├║┼ą.ÔÇť

Vedci to povedali spolo─Źnosti Google a Apple o aplik├íci├ích a upozornil na TikTok a Instagram propaga─Źn├ę profily.

Avast chce, aby si rodi─Źia uvedomili, ┼że mlad├ş ─żudia pou┼ż├şvaj├║ci TikTok m├┤┼żu prepadn├║┼ą podvodn├Żm aplik├íci├ím.

Vavra dodal: ÔÇ×Je tie┼ż d├┤le┼żit├ę, aby rodi─Źia hovorili so svojimi de┼ąmi o aplik├íci├ích a na ─Źo si maj├║ d├íva┼ą pozor pred stiahnut├şm aplik├ície, alebo je pravidlom, ┼że deti bud├║ musie┼ą po┼żiada┼ą o povolenie predt├Żm, ako im umo┼żnia stiahnu┼ą si aplik├íciu, aby sa vyhli pr├şpadn├Żm zbyto─Źn├Żm n├íklady. ÔÇť

Dospievaj├║ci sa ob├ívaj├║, ┼że nov├ę upozornenie ÔÇ×┼ípion├í┼że aplik├íci├şÔÇť pre iOS14 ukazuje, ┼że aplik├ície sa zap├şnaj├║ na mikrof├│ne iPhone hne─Ć po spusten├ş, ale PRED t├Żm, ako za─Źn├║ nahr├íva┼ą

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Facebook a Instagram m├┤┼że presta┼ą fungova┼ą v Eur├│pe, ak bude presadzovan├Ż z├íkaz zdie─żania ├║dajov s USA.

├Üprava domovskej obrazovky zariadenia iPhone iOS 14 sa stala ob─ż├║ben├Żm trendom.

A, Facebook je ┼żalovan├Ż za ├║dajn├ę ┼ípehovanie Instagram pou┼ż├şvate─żov prostredn├şctvom svojich fotoapar├ítov iPhone.

V┼íimli ste si v poslednej dobe nejak├ę zl├ę aplik├ície? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu