Ignorovanie ├║dajov, ako je anal├Żza n├ív┼ítevnosti, je d├┤vodom, pre─Źo spustenie zlyh├í

Pri zakladan├ş podniku je spravodliv├ę poveda┼ą, ┼że majitelia firiem m├┤┼żu ─żahko strati┼ą preh─żad o celkovom obraze. Pri takom mno┼żstve neist├Żch rozhodnut├ş, ktor├ę je potrebn├ę urobi┼ą, a pri takom malom rezerve pre chyby je nevyhnutn├ę, aby ste na─Ź├║vali po┼żiadavk├ím a potreb├ím svojich cie─żov├Żch z├íkazn├şkov a pod─ża toho optimalizovali svoje procesy. Drviv├í v├Ą─Ź┼íina startupov zlyh├í – viac ako 90% z nich v skuto─Źnosti. Aj ke─Ć je to ├║daj, ktor├Ż nemo┼żno ignorova┼ą, je to ten, ku ktor├ęmu nemus├ş prispie┼ą ani va┼íe spustenie – pokia─ż v┼íak budete ma┼ą preh─żad o v┼íetk├Żch ─Ćal┼í├şch d├┤le┼żit├Żch metrik├ích, ako je napr├şklad anal├Żza n├ív┼ítevnosti, ktor├í v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą lep┼íie porozumie┼ą tomu, ─Źo idete spr├ívne a zle, za va┼íe za─Ź├şnaj├║ce ├║silie.

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 4. ┼ítvr┼ąrok 2019

Je v┼íeobecne uzn├ívan├ę, ┼że v├Ą─Ź┼íina nov├Żch spolo─Źnost├ş zlyh├í z d├┤vodu nedostatku finan─Źn├Żch prostriedkov alebo nedostatku trhu, ktor├Ż by bol ochotn├Ż uskuto─Źni┼ą n├íkupy potrebn├ę na to, aby sa udr┼żal nad vodou. Ale so spr├ívnym s├║borom n├ístrojov na anal├Żzu ├║dajov m├┤┼że podnik nielen identifikova┼ą spr├ívne publikum a prisp├┤sobi┼ą tomu svoju akvizi─Źn├║ strat├ęgiu, ale m├┤┼że aj inteligentnej┼íie alokova┼ą finan─Źn├ę prostriedky ako prostriedok na optimaliz├íciu svojich rozpo─Źtov.

V z├ísade plat├ş, ┼że ke─Ć spustenie zlyh├í, m├┤┼żete si by┼ą ist├ş, ┼że niektor├ę neocenite─żn├ę ├║daje boli niekde v rade ignorovan├ę. Pozrime sa podrobnej┼íie na niektor├ę z najv├Żznamnej┼í├şch nev├Żhod anal├Żzy ├║dajov pre startupy a presk├║majme, ako mo┼żno tieto nedostatky ├║─Źinne zmierni┼ą:

Podpora konverzi├ş pomocou anal├Żzy n├ív┼ítevnosti

(Vizualiz├ície slu┼żby Google Analytics pripravuj├║ p├┤du pre lep┼íie konverzn├ę lieviky. Obr├ízok: Megalytick├Ż)

Ak prev├ídzkujete obchod s elektronick├Żm obchodom, je nevyhnutn├ę, aby ste si vytvorili ur─Źit├║ formu porozumenia fungovaniu konverzn├ęho z├║┼żenia. Ak nerozumiete, pre─Źo z├íkazn├şci prech├ídzaj├║ na v├í┼í web alebo pre─Źo up├║┼í┼ąaj├║ od n├íkupu, spustenie m├┤┼że by┼ą vo ve─żk├Żch probl├ęmoch. V z├ísade budete slepo vykon├íva┼ą svoje oper├ície.

Najd├┤le┼żitej┼íou vecou je zaisti┼ą, aby ste mali nastaven├ę meranie konverzi├ş a aby ste d├ívali pozor na to, kedy sa pou┼ż├şvatelia vzdialia od n├íkupn├ęho procesu. Google Analytics je vynikaj├║ci bezplatn├Ż n├ístroj, ktor├Ż pom├íha predch├ídza┼ą nebezpe─Źenstv├ím zme┼íkan├Żch n├íkupov pre majite─żov za─Ź├şnaj├║cich firiem aj pre etablovan├Żch podnikate─żov.

Spr├ívca zna─Źiek Google predstavuje predov┼íetk├Żm ─Ćal┼í├ş v├ştan├Ż doplnok, pokia─ż ide o spr├ívu udalost├ş a metr├şk, ktor├ę sa pren├í┼íaj├║ do slu┼żby Google Analytics. Spr├ívca zna─Źiek m├┤┼że by┼ą ├║─Źinnej┼í├ş ne┼ż jednoduch├ę sp├║┼í┼ąanie udalost├ş z front-endovej k├│dovej z├íkladne, preto┼że sledovanie udalost├ş nepripoj├şte k svojej k├│dovej z├íkladni a preto┼że na sledovanie udalost├ş nebudete v┼żdy potrebova┼ą v├Żvoj├íra.

(Metriky konverzi├ş m├┤┼żu presahova┼ą r├ímec z├║┼żenia. Obr├ízok: Finteza)

Pochopenie v├í┼ího predajn├ęho lievika je jedna vec, ale vyu┼żitie mno┼żstva ve─żk├Żch d├ít, ktor├ę m├í v├í┼í startup k dispoz├şcii, je ├║plne in├í ├║loha. Analytick├ę platformy, ako je Finteza, sa m├┤┼żu pochv├íli┼ą komplexnou ├║rov┼łou pokrytia pre firmy, aby sa skuto─Źne mohli vyrovna┼ą s faktormi, ktor├ę sp├┤sobuj├║, ┼że ich webov├ę str├ínky s├║ za┼íkrtnut├ę.

Anal├Żza konverzi├ş sa m├┤┼że vz┼ąahova┼ą aj na monitorovanie jednotliv├Żch kliknut├ş na reklamy, pr├şpady, ke─Ć sa pou┼ż├şva vstavan├Ż vyh─żad├ívac├ş panel, a mno┼żstvo ─Ćal┼í├şch metr├şk, ktor├ę s├║ v niektor├Żch pr├şpadoch dostato─Źne ├║─Źinn├ę na monitorovanie toho, kde sa my┼í v├í┼ího potenci├ílneho z├íkazn├şka vzn├í┼ía.

Tak├ę jemn├ę detaily sa m├┤┼żu zda┼ą nepodstatn├ę, ale m├┤┼żu znamena┼ą ve─żk├ę probl├ęmy, pokia─ż ide o z├şskavanie konverzi├ş. Ak va┼íe intern├ę odkazy nepren├í┼íaj├║ dostatok potenci├ílnych z├íkazn├şkov prostredn├şctvom procesu platby, ├║daje sa bud├║ zobrazova┼ą. Zatia─ż ─Źo ak nie je k va┼íej v├Żzve na akciu veden├Żch dostatok o─Ź├ş publika, ├║daje to m├┤┼żu tie┼ż uk├íza┼ą.

V ─Źase, ke─Ć m├┤┼że by┼ą ka┼żd├Ż n├íkup ┼żivotne d├┤le┼żit├Ż pre priebeh v├í┼ího spustenia, m├┤┼że h─║bkov├í analytika konverzi├ş skuto─Źne zamera┼ą pozornos┼ą presne na to, kde m├┤┼że pr├şs┼ą o predaj.

N├íklady na prem├írnen├ę pr├şle┼żitosti

Tom Maiaroto vo svojom ─Źl├ínku pre m├ędium navrhuje implement├íciu ÔÇ×n├íkladov pr├şle┼żitostiÔÇť do optimaliz├ície konverzn├ęho pomeru.

N├íklady na pr├şle┼żitosti, ktor├ę maj├║ p├┤vod v ekonomike, poukazuj├║ na ÔÇ×stratu potenci├ílneho zisku z in├Żch alternat├şv, ke─Ć je zvolen├í jedna alternat├şvaÔÇť.

Znie to komplexne? To nemus├ş. N├íklady na pr├şle┼żitos┼ą jednoducho zv├Żraznia to, o ─Źo prich├ídzate, a to tak, ┼że nere┼ípektujete rady svojej analytiky a pod─ża toho optimalizujete svoju konverzn├║ strat├ęgiu.

Nie je neobvykl├ę vidie┼ą n├ív┼ítevn├şkov, ktor├ş vypadn├║ z lievikov startupov. Mnoho ─żud├ş nevid├ş z├ísluhy na prihl├ísen├ş sa do nov├ęho zoznamu adries alebo na vynakladan├ş pe┼łaz├ş na spolo─Źnos┼ą, v ktorej si e┼íte vybudovali d├┤veru.

N├íklady na pr├şle┼żitos┼ą m├┤┼żu fungova┼ą ako spo─żahliv├í metrika, ktor├í pom├íha majite─żom startupov r├Żchlo vyzdvihn├║┼ą svojho l├şdra v oblasti straty konverzi├ş. Najn├íkladnej┼íia ─Źas┼ą v├í┼ího predajn├ęho lievika bude bezpochyby t├í ─Źas┼ą v├í┼ího webu, ktor├í str├íca v├Ą─Ź┼íinu potenci├ílnych z├íkazn├şkov. Uistite sa, ┼że ste zaplnili t├║to dieru a ─Ćal┼íie oblasti va┼íich webov├Żch str├ínok s vysok├Żmi pr├şle┼żitos┼ąami – ─Źi u┼ż ide o v├í┼żny nedostatok kvalitn├Żch intern├Żch odkazov alebo slab├Ż proces platby.

Anal├Żza dopravy

Anal├Żza ├║dajov samozrejme ─Ćaleko presahuje va┼íe z├║┼żenia a sp├┤sob interakcie s n├ív┼ítevn├şkmi va┼íich str├ínok. K dispoz├şcii je mno┼żstvo metr├şk, ktor├ę m├┤┼żu poskytn├║┼ą preh─żad o tom, ako sa n├ív┼ítevn├şci pohybuj├║ na va┼íich str├ínkach a ako dlho sa rozhoduj├║ zosta┼ą.

Anal├Żza n├ív┼ítevnosti je z├íkladn├Żm kame┼łom budovania d├┤very z├íkazn├şkov do tej miery, ┼że s├║ pripraven├ş klikn├║┼ą na ÔÇ×k├║pi┼ąÔÇť alebo ÔÇ×prihl├ísi┼ą sa na odberÔÇť.

Organick├ę vyh─żad├ívanie tvor├ş ve─żk├║ ─Źas┼ą budovania z├íujmu o nov├ę podnikanie a anal├Żza n├ív┼ítevnosti predstavuje perfektn├Ż sp├┤sob, ako zaisti┼ą, aby va┼íe strat├ęgie optimaliz├ície boli na mieste.

Ak va┼íe sp├Ątn├ę odkazy nez├şskavaj├║ potrebn├ę z├ísahy alebo ak va┼íe v├Żzvy na akciu klesaj├║, m├┤┼żete v anal├Żze n├ív┼ítevnosti svojich webov├Żch str├ínok n├íjs┼ą v┼íetky potrebn├ę inform├ície. Ktor├ę adresy URL pri┼ąahuj├║ najv├Ą─Ź┼í├ş po─Źet n├ív┼ítevn├şkov? Ktor├ę vstupn├ę str├ínky sp├┤sobuj├║, ┼że zostan├║ dlh┼íie?

N├ístroje na anal├Żzu konverzi├ş a n├ív┼ítevnos┼ą m├┤┼żu osvetli┼ą ├║daje, ktor├ę s├║ pre v├í┼í web d├┤le┼żit├ę. Nie, vo ve─żkej sch├ęme vec├ş nemusia miery odchodov zo vstupnej str├ínky a kompatibilita AMP predstavova┼ą jedin├Ż d├┤vod, pre─Źo sa v├ím spustenie nepodar├ş, ale v tak krehkom ─Źase ┼żivotn├ęho cyklu va┼íej firmy sa ur─Źite vyplat├ş pokry┼ą v┼íetky z├íklady.

Analytick├ę n├ístroje sa m├┤┼żu zda┼ą nepohodln├ę, pokia─ż ide o ├║rove┼ł ├║dajov, ktor├ę s├║ schopn├ę do v├ís hodi┼ą, ale ke─Ć pre┼żitie v├í┼ího spustenia z├ívis├ş od jemn├Żch rezerv, ur─Źite stoj├ş za to sa ponori┼ą do ve─żk├Żch d├ít.