Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

IEEE prijalo ┼ítandard 802.15.1 in┼ípirovan├Ż Bluetooth

Rada pre ┼ítandardy IEEE prijala ┼ítandard IEEE 802.15.1┼ítandard bezdr├┤tov├Żch osobn├Żch siet├ş (PAN) in┼ípirovan├Ż ┼ítandardom Bluetooth.

IEEE z├şskala schv├ílenie Bluetooth SIG (Special Interest Group), ktor├í sp├íja hlavn├Żch hr├í─Źov IKT od Nokie po Intel, aby upravili a skop├şrovali ─Źas┼ą ┼ípecifik├íci├ş Bluetooth.

Bluetooth je bezdr├┤tov├í osobn├í sie┼ą kr├ítkeho dosahu ur─Źen├í na prenos inform├íci├ş (hlavne z internetu) medzi r├┤znymi termin├ílmi: notebookmi a stoln├Żmi po─Ź├şta─Źmi, tla─Źiar┼łami, PDA, mobiln├Żmi telef├│nmi at─Ć.

Pod─ża IEEE, ┼ítandardu 802.15.1 je plne kompatibiln├Ż s Bluetooth 1.1.

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), ktor├Ż je na americkej technologickej sc├ęne ve─żmi pr├ştomn├Ż, je neziskov├í profesijn├í asoci├ícia zdru┼żuj├║ca 377 000 ─Źlenov v 150 krajin├ích vr├ítane Franc├║zska (www.ieeefrance.org).

┼átandard 802.15.1 bol vyvinut├Ż IEEE Specialized Committee. T├íto komisia sk├║ma ┼ípecifik├ície nieko─żk├Żch ┼ítandardov bezdr├┤tov├Żch siet├ş vr├ítane najzn├ímej┼íieho 802.11.

Ten umo┼ż┼łuje prenos d├ít v maxim├ílnom okruhu pribli┼żne 100 metrov pri prenosovej r├Żchlosti a┼ż 54 megabitov za sekundu.

IEEE 802.15.1rovnako ako ┼ítandard Bluetooth, umo┼ż┼łuje prenos d├ít nad desa┼ą metrov, ale ove─ża ni┼ż┼íou r├Żchlos┼ąou!

Bluetooth SIG sa rozhodol prezentova┼ą tieto dva ┼ítandardy ako komplement├írne, najm├Ą pou┼ż├şvaj├║ rovnak├Ż frekven─Źn├Ż rozsah 2,4 GHz.

ÔÇ×T├íto spolupr├íca je dobr├Żm pr├şkladom toho, ako m├┤┼żu medzin├írodn├í organiz├ícia IEEE, ktor├í pracuje na v├Żvojov├Żch ┼ítandardoch, a z├íujmov├í skupina, akou je Bluetooth SIG, spolupracova┼ą na presadzovan├ş trhu a vytv├íran├ş ┼ítandardu,ÔÇť poznamen├íva Ian GIFFORD, ved├║ci ┼ítandardnej rady IEEE.