Hyperloop vs bullet vlaky: Ako sa líšia?

Guľkové vlaky existujú už niekoľko desaťročí. Vysokorýchlostné vlaky úspešne premávajú vo viac ako tucte krajín. Na druhej strane, koncept hyperloopu je starý desaťročia, pozornosť a investície si však začal získavať len pred niekoľkými rokmi. V roku 2013 miliarda Elon Musk navrhla Hyperloop na prepojenie San Franciska a Los Angeles vo svojom slávnom článku Hyperloop Alpha. Hyperloop bol ponúkaný ako budúcnosť dopravy. V tomto porovnaní Hyperloop a bullet vlakov sa pozrime na to, ako sa líšia.

Čo sú to odrážkové vlaky?

Guľkové vlaky sú železničné systémy, ktoré jazdia rýchlosťou 150 míľ za hodinu alebo viac. Niektoré úseky trás môžu mať samozrejme z bezpečnostných dôvodov nižšie rýchlostné limity. Krajiny ako Čína, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko a mnohé ďalšie vybudovali dráhy s guľkovými vlakmi. Len Čína má viac ako 27 000 kilometrov vysokorýchlostných železničných tratí.

Väčšina bullet vlakov jazdí na konvenčných tratiach postavených z pevnejších materiálov. Energiu získavajú z nadzemných napájacích vedení alebo pantografov namontovaných na streche. Vlaky Maglev sú však založené na technológii magnetickej levitácie. Vďaka elektromagnetom vlaky Maglev mierne levitujú nad koľajami. Magnety tiež vyvíjajú ťah, ktorý poháňa vlak dopredu.

Guľkové vlaky Maglev majú malé trenie na trati, čo im pomáha dosahovať vyššie rýchlosti. Ich akcelerácia a brzdenie sa tiež nespolieha na trenie koľají. Vlakové systémy Maglev sú však nákladné na výstavbu a prevádzku.

Japonsko začalo prevádzkovať svoje slávne odrážkové vlaky Shinkanshen medzi Tokiom a Osakou v roku 1964. V súčasnosti je najrýchlejším vlakovým systémom Maglev čínsky Shanghai Maglev Train, ktorý spája medzinárodné letisko Šanghaj Pudong so systémom šanghajského metra. Zaznamenala maximálnu rýchlosť 311 mph, aj keď pravidelne pracuje pri rýchlosti 268 mph.

V minulom roku Čína predstavila prototyp strely vlaku Maglev, ktorý je schopný bežať rýchlosťou 600 km/h (372 mph). Vlak sa po rozsiahlych testoch dostane do komerčnej výroby v roku 2021. Developer China Railway Rolling Stock Corporation verí, že nový guľový vlak vyplní medzeru medzi vysokorýchlostnou železnicou a leteckou dopravou.

Čo je to Hyperloop?

Kým odrážkové vlaky úspešne fungujú už desaťročia, Hyperloop je stále v plienkach. Niekoľko spoločností, ako napríklad Hyperloop Transportation Technologies Elona Muska, Virgin Hyperloop One Richarda Bransona, Arrivo a TransPod, vyvíja systémy hyperloop. Tieto spoločnosti vykonávajú skúšky posledných niekoľko rokov. Prvá komerčná prevádzka hyperloopu je však ešte nejaký čas vzdialená.

Podľa Elona Muska môže hyperloop prepravovať ľudí a náklad až 750 míľ za hodinu, 2-3x rýchlejšie ako odrážkové vlaky. Cestujúcich alebo náklad bude mať umiestnených do plávajúceho telesa, ktoré by prebiehalo vnútri nízkotlakových rúrok. Trubice hyperloopu mohli byť postavené buď nad, alebo pod zemou.

Rúrky budú plne autonómne a uzavreté, aby sa eliminovali poveternostné riziká a chyby pilotov. Väčšina vzduchu je odstránená z rúrok, aby sa minimalizovalo trenie, čo umožňuje luskom hyperloop dosiahnuť rýchlosť až 750 mph. Lusky nebudú mať kolesá ako autá alebo konvenčné vlaky. Budú plávať v nízkotlakovej trubici pomocou magnetickej levitácie.

Bolo navrhnutých niekoľko hyperloopových trás vrátane New Yorku do Washingtonu DC, Kansas City do St Louis, Bombaja do Pune, Vijaywady do Amaravati a ďalších. Elon Musk vo svojom príspevku Hyperloop Alpha uviedol, že hyperloop je efektívnejší a nákladovo efektívnejší ako vysokorýchlostné vlaky a letecká doprava medzi mestami vzdialenými od seba menej ako 900 míľ.

Elon Musk a ďalší priaznivci tvrdili, že hyperloop by bol oveľa rýchlejší a lacnejší ako vlaky alebo cestovanie autom. Bude tiež lacnejší a menej znečisťujúci ako letecká doprava. Hyperloopové lusky, ktoré Musk navrhol pre San Francisco do Los Angeles, mohli odletieť každých 30 sekúnd. Každý modul by prepravil 28 pasažierov.

Hyperloop vs bullet vlaky: náklady

Podľa Elona Muska by navrhovaný hyperloop zo San Francisca do Los Angeles stál $6 miliardy na výstavbu. Cestovný čas medzi týmito dvoma mestami sa skráti na iba 30 minút. Po zohľadnení stavebných a prevádzkových nákladov Musk uviedol, že jednosmerný lístok by stál 20 až 30 dolárov, ak by sa kapitálové náklady rozložili na 20 rokov. To znamená, že spiatočný let by stál až 60 dolárov. Naopak, spiatočný vlak s odrážkami stojí okolo 90 dolárov.

Hyperloop vs bullet vlaky: Hlavné rozdiely

Najväčší rozdiel medzi nimi je v tom, že hyperloop je 2-3x rýchlejšie ako odrážkové vlaky. Tiež by to bolo relatívne lacnejšie. V guľkových vlakoch Maglev trať nepretržite poskytuje silu na pohon vlaku dopredu. Podstavce hyperloop však nepotrebujú napájanie z trate, čo zlepšuje jeho energetickú účinnosť a znižuje náklady na cestovanie.

Hyperloop je viac ako služba na požiadanie a odchádza každých 30 sekúnd. Medzi východiskovým bodom a cieľom nie sú žiadne zastávky. Naopak, odrážkové vlaky majú viac zastávok a musia dodržiavať cestovný poriadok. Tiež sa hovorí, že hyperloop je šetrnejší k životnému prostrediu bez priamych emisií a hluku.

Hyperloop má potenciál minimalizovať náklady na cestu a čas na cestovanie medzi mestami. Ale v reálnom svete to stále nie je dokázané. A jeho skutočný vplyv sa nedozvieme, kým sa medzi niekoľkými mestami nezačne komerčná prevádzka. Guľkové vlaky môžu byť trochu nákladné a pomalšie ako hyperloop, ale úspešne fungujú už desaťročia. Vieme, že odrážky sú bezpečné a spoľahlivé.