ÔÇ×Hrub├ę a ┼íokuj├║ceÔÇť: ┼Żeny volaj├║ po nov├Żch z├íkonoch, ktor├ę zastavia kybernetick├ę blikanie

Univerzitn├í ┼ítudentka Sophie Meehan si u┼żila rodinn├Ż v├Żlet do divadla v Lond├Żne, ke─Ć na jej mobilnom telef├│ne objavili fotografie cudz├şch genit├íli├ş.

Dvadsa┼ąro─Źn├Ż mal v minulom roku nastupova┼ą do vlaku, aby sa vr├ítil domov do Kenta v juhov├Żchodnom Anglicku, ke─Ć sa na telef├│ne objavil s├║bor AirDrop, tak┼że tento spis otvoril a bol zdrven├Ż.

Meehan, ktor├í uzavrela spis, aby ho okam┼żite zaslala nieko─żkokr├ít, uviedla, ┼że sa c├ştila ├║plne zm├Ąten├í, ke─Ć dostala nevy┼żiadan├Ż obraz a stala sa ─Ćal┼íou obe┼ąou kybernetick├ęho blikania, technologick├ęho zlo─Źinu, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti v pr├ívnej medzere.

ÔÇ×Bolo to ┼íokuj├║ce … tie┼ż trochu nepr├şjemn├ę a trochu brut├ílne, ale hlavne ┼íokuj├║ce,ÔÇť povedala telefonick├ęmu rozhovoru pre nad├íciu Thomson Reuters Foundation a dodala, ┼że mu┼ż, ktor├ęmu verila, ┼że poslal obr├ízok, bol bl├şzko a pozeral, ke─Ć sa otvorila ono.

Meehan uviedla, ┼że a┼ż pri v├Żskume online zistila, rovnako ako mnoho ┼żien, koris┼ąou rast├║cej formy sexu├ílneho zneu┼ż├şvania zalo┼żen├ęho na obraze, ktor├ę sa naz├Żva cyber-blikanie – ke─Ć mu┼ż po┼íle fotografiu svojho penisu pomocou digit├ílneho zariadenia.

Pod─ża prieskumu YouGov v roku 2017 bolo v Brit├ínii viac ako 40 percent tis├şcro─Źn├Żch ┼żien zaslan├Żch nevy┼żiadanou fotografiou s├║kromn├Żch ─Źast├ş mu┼ża, zatia─ż ─Źo len vy┼íe polovica americk├Żch tis├şcro─Źn├Żch ┼żien dostala grafick├Ż obr├ízok, pod─ża samostatn├ęho prieskumu YouGov. v tom istom roku.

Legálna diera
Napriek tejto prevalencii v┼íak iba nieko─żko miest – vr├ítane Singapuru, americk├ęho ┼ít├ítu Texas a ┼ák├│tska – zaviedlo osobitn├ę pr├ívne predpisy na rie┼íenie probl├ęmu kybernetick├ęho blikania, pri─Źom tieto kampane sa sna┼żia zaplni┼ą kampane za pr├íva ┼żien.

V├Ą─Ź┼íina kraj├şn m├í existuj├║ce z├íkony, ktor├ę pokr├Żvaj├║ tento druh ─Źinnosti iba ─Źiasto─Źne, zvy─Źajne s├║visia so sexu├ílnym ob┼ąa┼żovan├şm alebo komunik├íciou. Clare McGlynn, profesorka pr├íva na britskej Durhamskej univerzite, informovala nad├íciu Thomson Reuters Foundation.

ÔÇ×Je to skuto─Źn├Ż s├║bor r├┤znych ustanoven├ş [v r├┤znych krajin├ích] a nie je to jasn├ę,ÔÇť uviedla.

Koncom roka 2018 skupina britsk├Żch poslancov z radov str├ín odpor├║─Źala, aby vl├ída zaviedla nov├Ż z├íkon o sexu├ílnom zneu┼ż├şvan├ş zalo┼żen├Ż na obrazoch, ktor├Ż trest├í kybernetick├ę blikanie.

Vl├ída pris─ż├║bila kona┼ą v marci minul├ęho roka, nesk├┤r v┼íak odpor├║─Źania zamietla.

Na celom svete je naliehavo potrebn├í pr├ívna reforma, aby bolo jasnej┼íie povedan├ę, ┼że po─Ź├şta─Źov├ę blikanie je trestn├ę z├íkonom, ─Źo by odradilo t├Żch, ktor├ş s├║ za to zodpovedn├ş, uviedol McGlynn.

Trestnopr├ívna reforma by poslala ÔÇ×jasn├║ spr├ívu, ┼że je neprijate─żn├í, ktor├í uzn├íva, ┼że je to ┼íkodliv├ę a ┼że za ┼łu m├┤┼że by┼ą niekto potrestan├ŻÔÇť, dodala.

Niki Kandirikirira, programov├í riadite─żka skupiny pre pr├íva ┼żien Equality Now, potrebuje pr├ívne zmeny, aby udr┼żali krok s t├Żm, ako mu┼żi vyu┼ż├şvaj├║ technol├│giu na zneu┼ż├şvanie ┼żien.

ÔÇ×S├║─Źasn├ę z├íkony nedr┼żia krok s t├Żm, ako technol├│gia u─żah─Źuje sexu├ílne ob┼ąa┼żovanie a zneu┼ż├şvanie – star├ę zlo─Źiny sa p├íchaj├║ nov├Żmi sp├┤sobmi,ÔÇť uviedla.

Nebezpe─Źn├ę na verejnosti
Kybernetick├ę blikanie m├┤┼że by┼ą pre pr├şjemcov ÔÇ×ve─żmi znepokojuj├║ce a znepokojuj├║ce a vysiela ┼żen├ím a diev─Źat├ím toxick├ę spr├ívy, ┼że nie s├║ bezpe─Źn├ę vo verejnom priestoreÔÇť, dodala.

Anonymn├í povaha digit├ílnych zariaden├ş sp├┤sobuje, ┼że si mu┼żi myslia, ┼że sa im t├íto aktivita m├┤┼że vyhn├║┼ą, zd├┤raznila.

"By┼ą schopn├í ├║myselne vystavi┼ą svoje genit├ílie cudzincovi pomocou digit├ílnych prostriedkov, ─Ź├şm sa v├Żrazne zni┼żuje riziko ich chytenia," uviedla.

Minul├Ż t├Ż┼żde┼ł nov├Ż Twitter Bol spusten├Ż doplnok s n├ízvom Bezpe─Źn├Ż DM ur─Źen├Ż na blokovanie a odstra┼łovanie nevy┼żiadan├Żch grafick├Żch fotografi├ş zo s├║kromn├Żch spr├ív ─żud├ş na platforme soci├ílnych m├ędi├ş.

V├Żskum uverejnen├Ż minul├Ż rok na d├ínskej Aarhuskej univerzite zistil, ┼że diev─Źat├í pova┼żuj├║ nevy┼żiadan├ę tzv. ÔÇ×Vt├íkyÔÇť za ru┼íiv├ę a ─Źasto ich pova┼żuj├║ za zav├ídzaj├║ce pokusy o flirtovanie.

V├Żskum v┼íak zistil, ┼że mu┼żi, ktor├ş sa na tejto aktivite podie─żaj├║, ju vn├şmaj├║ ako prostriedok na predv├ídzanie, pochv├ílenie, zapojenie alebo dokonca nah├ę nah├ę fotografie od diev─Źat.

McGlynn povedal, ┼że existuj├║ n├íznaky, ┼że ┼żeny si viac uvedomuj├║ kybernetick├ę blikanie a rozpr├ívanie o ┼łom, a nie iba odstra┼łovanie textu a ticho.

ÔÇ×Zvy┼íovanie povedomia je rovnako o tom, ┼że najm├Ą u mlad┼í├şch ┼żien – to m├┤┼że pochopi┼ą, ┼że je nespr├ívne a ┼że sa s t├Żm nemusia vyrovna┼ą,ÔÇť uviedla.

┬ę Thomson Reuters 2020