Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Hr├íte s oh┼łom, ak stiahnete aplik├ície pre Android z tohto ├║tr┼żkovit├ęho obchodu s aplik├íciami

Obchod Google Play sa za posledn├ę t├Ż┼żdne dostal do oh┼ła v d├┤sledku preh─żadov, ktor├ę neust├íle zhroma┼ż─Ćuj├║ inform├ície o ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ích, ktor├ę sa prepadli okolo bezpe─Źnostn├Żch kontrol trhu s aplik├íciami Google, aby ich bolo mo┼żn├ę identifikova┼ą nesk├┤r a s├║hrnne na┼ítartova┼ą z Obchodu Play – ale nie sk├┤r, ako sa zhroma┼żdia inform├ície, ktor├ę sa nach├ídzaj├║ v v mnoh├Żch pr├şpadoch mili├│ny stiahnut├ş a nepochybne sp├┤sobuj├║ zna─Źn├ę ┼íkody v z├íkulis├ş. St├íle v┼íak existuj├║ miesta, na ktor├Żch pou┼ż├şvatelia s┼ąahuj├║ aplik├ície pre Android, ove─ża sketchier. Nov├Ż preh─żad identifikuje, ─Źo m├┤┼że by┼ą e┼íte najnebezpe─Źnej┼íie.

RiskIQ zverejnil svoju spr├ívu o ohrozen├ş mobiln├Żch aplik├íci├ş za rok 2019, ktor├í zav├Ązuje 9Game.com – obchod s mobiln├Żmi aplik├íciami, ktor├Ż pon├║ka bezplatn├║ hru pre Android – ako najnebezpe─Źnej┼í├ş tak├Ż obchod a vlastne domov najnebezpe─Źnej┼í├şch aplik├íci├ş pre cel├Ż rok 2019. Pod─ża spr├ívy bolo v roku 2019 do obchodu nahrat├Żch takmer 62 000 nov├Żch ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ş, ─Ź├şm sa hra 9Game zaradila na prv├ę miesto v zozname obchodov s najaktu├ílnej┼í├şmi ┼íkodliv├Żmi aplik├íciami, ale tie┼ż na vrchol celkov├ęho zoznamu obchodov s najn├íro─Źnej┼í├şmi. celkom aplik├íci├ş. Spr├íva varuje, ┼że ÔÇ×existuj├║ aj stovky ─Ćal┼í├şch obchodov s aplik├íciami, ktor├ę nie s├║ seri├│zne, ako je tento,ÔÇť ktor├ę predstavuj├║ ÔÇ×temn├Ż mobiln├Ż podsvetie, ktor├ę existuje mimo relat├şvnej bezpe─Źnosti renomovan├Żch obchodov. S mnoh├Żmi z t├Żchto aplik├íci├ş, ktor├ę sa nach├ídzaj├║ v obchodoch hosten├Żch v krajin├ích zn├ímych pre po─Ź├şta─Źov├║ kriminalitu, napr├şklad v ─î├şne, alebo mimo obchodov na otvorenom webe (─Źasto sa to hovor├ş aj o divok├Żch aplik├íci├ích), nie je divu, ┼że CISO o nich nem├┤┼żu vies┼ą karty. ÔÇťÔÇť

Predt├Żm, ako sa ponor├şme do zisten├ş spr├ívy, pravdepodobne stoj├ş za pov┼íimnutie, ┼że vedci spolo─Źnosti RiskIQ zistili, ┼że celkov├í ├║rove┼ł zabezpe─Źenia aplik├íci├ş sa neust├íle zlep┼íuje. Apple zaobch├ídza s vlastn├Żm App Store ako s cit├ítom spr├ívy ÔÇ×Fort KnoxÔÇť, zatia─ż ─Źo bezpe─Źnostn├ę kontroly spolo─Źnosti Google sa zlep┼íuj├║, napriek tomu, ┼że pr├şli┼í ve─ża ├║tr┼żkovit├Żch a vylo┼żene nebezpe─Źn├Żch aplik├íci├ş sa st├íle dok├í┼że prenikn├║┼ą do svojho obchodu.

Preto┼że t├şto dvaja ved├║ci predajne aplik├íci├ş s├║ tak akt├şvni v snahe udr┼ża┼ą svoje obchody bez ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ş, n├║ti zlodejov k tomu, aby na┼íli ─Ćal┼íie odbytisk├í, kde m├┤┼żu skry┼ą svoje v├Żrobky. Tu je preh─żad obchodov s mobiln├Żmi aplik├íciami, ktor├ę t├şm RiskIQ naviazal ako zdroj najnebezpe─Źnej┼í├şch aplik├íci├ş minul├Ż rok:

Hr├íte s oh┼łom, ak stiahnete aplik├ície pre Android z tohto ├║tr┼żkovit├ęho obchodu s aplik├íciami 1Zdroj obr├ízka: RiskIQ

V┼żdy je dobr├ę s┼ąahova┼ą aplik├ície iba zo zdrojov, ktor├Żm viete a ktor├Żm d├┤verujete – a ─Ź├şsla, ktor├ę s├║ uveden├ę vy┼í┼íie, zo zdroja, ako je 9Game a ─Ćal┼íie, by ur─Źite mali da┼ą ka┼żd├ęmu pauzu.

Medzi ─Ćal┼íie najd├┤le┼żitej┼íie udalosti z minul├ęho roka pod─ża RiskIQ patr├ş skuto─Źnos┼ą, ┼że mili├│ny pou┼ż├şvate─żov syst├ęmu Android boli st├íle oklaman├ş s┼ąahovan├şm niektorej z nieko─żk├Żch desiatok adware aplik├íci├ş z Google Play Store, v ktorej sa v spr├íve uv├ídzaj├║ ako u┼żito─Źn├ę aplik├ície, tak aj hry. Tieto aplik├ície zobrazovali klamlivo zobrazen├ę reklamy vr├ítane rekl├ím na cel├║ obrazovku, ako aj skryt├Żch rekl├ím a rekl├ím zobrazovan├Żch na pozad├ş. Koncov├í hra bola (a je) pre tieto druhy aplik├íci├ş, aby boli schopn├ę v podstate spe┼ła┼żi┼ą ni─Ź netu┼íiacich pou┼ż├şvate─żov.

Spr├íva obsahuje nieko─żko tipov, ktor├ę si treba zapam├Ąta┼ą: ÔÇ×Na┼í┼ąastie je mo┼żn├ę niektor├ę z t├Żchto ┼íkodliv├Żch aplik├íci├ş vyzera┼ą ─żahko. Jedn├Żm z potenci├ílnych dar─Źekov je nadmern├ę povolenie, ke─Ć si aplik├ícia vy┼żaduje povolenia, ktor├ę id├║ nad r├ímec t├Żch, ktor├ę s├║ potrebn├ę pre uveden├║ funk─Źnos┼ą. ─Äal┼í├şm je podozriv├ę meno v├Żvoj├íra, najm├Ą ak sa nezhoduje s menom v├Żvoj├íra priraden├Żm k in├Żm aplik├íci├ím z tej istej organiz├ície. Recenzie pou┼ż├şvate─żov a po─Źet stiahnut├ş, ak s├║ k dispoz├şcii, tie┼ż pom├íhaj├║ zaisti┼ą ur─Źit├║ ├║rove┼ł uistenia, ┼że aplik├ícia je legit├şmna. ÔÇť

Zdroj obrázka: imageBROKER / Shutterstock

Hr├íte s oh┼łom, ak stiahnete aplik├ície pre Android z tohto ├║tr┼żkovit├ęho obchodu s aplik├íciami 2

Andy je report├ęr v Memphise, ktor├Ż tie┼ż prispieva do obchodov ako Fast Company a The Guardian. Ke─Ć nep├ş┼íe o technol├│gii, d├í sa n├íjs┼ą, ┼że je chr├ínen├Ż nad svojou rast├║cou zbierkou vinylu, ako aj o┼íetrovate─żstvom jeho whovianizmu a fl├íkan├şm sa na r├┤znych telev├şznych rel├íci├ích, ktor├ę sa v├ím pravdepodobne nep├í─Źia.