Obchod Google Play sa za posledné týždne dostal do ohňa v dôsledku prehľadov, ktoré neustále zhromažďujú informácie o škodlivých aplikáciách, ktoré sa prepadli okolo bezpečnostných kontrol trhu s aplikáciami Google, aby ich bolo možné identifikovať neskôr a súhrnne naštartovať z Obchodu Play – ale nie skôr, ako sa zhromaždia informácie, ktoré sa nachádzajú v v mnohých prípadoch milióny stiahnutí a nepochybne spôsobujú značné škody v zákulisí. Stále však existujú miesta, na ktorých používatelia sťahujú aplikácie pre Android, oveľa sketchier. Nový prehľad identifikuje, čo môže byť ešte najnebezpečnejšie.
RiskIQ zverejnil svoju správu o ohrození mobilných aplikácií za rok 2019, ktorá zaväzuje 9Game.com – obchod s mobilnými aplikáciami, ktorý ponúka bezplatnú hru pre Android – ako najnebezpečnejší taký obchod a vlastne domov najnebezpečnejších aplikácií pre celý rok 2019. Podľa správy bolo v roku 2019 do obchodu nahratých takmer 62 000 nových škodlivých aplikácií, čím sa hra 9Game zaradila na prvé miesto v zozname obchodov s najaktuálnejšími škodlivými aplikáciami, ale tiež na vrchol celkového zoznamu obchodov s najnáročnejšími. celkom aplikácií. Správa varuje, že „existujú aj stovky ďalších obchodov s aplikáciami, ktoré nie sú seriózne, ako je tento,“ ktoré predstavujú „temný mobilný podsvetie, ktoré existuje mimo relatívnej bezpečnosti renomovaných obchodov. S mnohými z týchto aplikácií, ktoré sa nachádzajú v obchodoch hostených v krajinách známych pre počítačovú kriminalitu, napríklad v Číne, alebo mimo obchodov na otvorenom webe (často sa to hovorí aj o divokých aplikáciách), nie je divu, že CISO o nich nemôžu viesť karty. ““
Predtým, ako sa ponoríme do zistení správy, pravdepodobne stojí za povšimnutie, že vedci spoločnosti RiskIQ zistili, že celková úroveň zabezpečenia aplikácií sa neustále zlepšuje. Apple zaobchádza s vlastným App Store ako s citátom správy „Fort Knox“, zatiaľ čo bezpečnostné kontroly spoločnosti Google sa zlepšujú, napriek tomu, že príliš veľa útržkovitých a vyložene nebezpečných aplikácií sa stále dokáže preniknúť do svojho obchodu.
Pretože títo dvaja vedúci predajne aplikácií sú tak aktívni v snahe udržať svoje obchody bez škodlivých aplikácií, núti zlodejov k tomu, aby našli ďalšie odbytiská, kde môžu skryť svoje výrobky. Tu je prehľad obchodov s mobilnými aplikáciami, ktoré tím RiskIQ naviazal ako zdroj najnebezpečnejších aplikácií minulý rok:
Vždy je dobré sťahovať aplikácie iba zo zdrojov, ktorým viete a ktorým dôverujete – a čísla, ktoré sú uvedené vyššie, zo zdroja, ako je 9Game a ďalšie, by určite mali dať každému pauzu.
Medzi ďalšie najdôležitejšie udalosti z minulého roka podľa RiskIQ patrí skutočnosť, že milióny používateľov systému Android boli stále oklamaní sťahovaním niektorej z niekoľkých desiatok adware aplikácií z Google Play Store, v ktorej sa v správe uvádzajú ako užitočné aplikácie, tak aj hry. Tieto aplikácie zobrazovali klamlivo zobrazené reklamy vrátane reklám na celú obrazovku, ako aj skrytých reklám a reklám zobrazovaných na pozadí. Koncová hra bola (a je) pre tieto druhy aplikácií, aby boli schopné v podstate speňažiť nič netušiacich používateľov.
Správa obsahuje niekoľko tipov, ktoré si treba zapamätať: „Našťastie je možné niektoré z týchto škodlivých aplikácií vyzerať ľahko. Jedným z potenciálnych darčekov je nadmerné povolenie, keď si aplikácia vyžaduje povolenia, ktoré idú nad rámec tých, ktoré sú potrebné pre uvedenú funkčnosť. Ďalším je podozrivé meno vývojára, najmä ak sa nezhoduje s menom vývojára priradeným k iným aplikáciám z tej istej organizácie. Recenzie používateľov a počet stiahnutí, ak sú k dispozícii, tiež pomáhajú zaistiť určitú úroveň uistenia, že aplikácia je legitímna. “
Zdroj obrázka: imageBROKER / Shutterstock
Andy je reportér v Memphise, ktorý tiež prispieva do obchodov ako Fast Company a The Guardian. Keď nepíše o technológii, dá sa nájsť, že je chránený nad svojou rastúcou zbierkou vinylu, ako aj ošetrovateľstvom jeho whovianizmu a flákaním sa na rôznych televíznych reláciách, ktoré sa vám pravdepodobne nepáčia.