Holandsko získa do budúceho roka prvé domy s 3D tlačou na svete

Techniky 3D tlače sa už dlhší čas pokúšajú dostať sa do hlavného prúdu. Doteraz faktory, ako sú náklady, bránili masovému prijatiu technológie, ale ak je samotný projekt veľký, prijatie 3D tlače by mohlo stáť za to, napríklad v domácnostiach s 3D tlačou.

Podľa The Guardian bude prvý funkčný 3D tlačený dom v Holandsku pripravený na budúci rok. Prvým zo série piatich 3D tlačených domov bude jednoposchodový dvojizbový dom so sídlom v Eindhovene. Tento projekt 3D tlačených domov, prezývaný Projekt Milestone, je päťročnou iniciatívou na prekonanie nedostatku kvalifikovaných murárov a na zabezpečenie potrebnej podpory architektonického priemyslu v krajine.

“Prvým cieľom projektu je postaviť päť veľkých domov, v ktorých sa bude pohodlne bývať a budú mať spokojných obyvateľov,” hovoria vývojári.

Projekt je spoločným podnikom medzi holandskou stavebnou spoločnosťou Van Wijnen a Eindhovenskou technickou univerzitou, známym názvom vo svete 3D tlače. Ďalšími prispievateľmi na projekte sú strojárska firma Witteveen+Bos, materiálová spoločnosť Saint Gobain-Weber Beamix a realitná manažérka Vesteda.

“Projekt je prvým projektom komerčného bývania na svete, ktorý je založený na 3D tlači betónu,” uviedol hovorca univerzity podľa denníka The Independent. “Všetky domy budú obsadené.” [and] budú spĺňať všetky moderné požiadavky na pohodlie. “

Aby sa minimalizovali riziká, bude prvý 3D tlačený dom malý, merajúci iba 1000 štvorcových stôp. Ďalšie štyri 3D tlačené domy budú viacposchodové budovy. V prípade prvého domova budú v areáli Eindhovenovej univerzity vytlačené iba vnútorné a vonkajšie steny. Architekti však dúfajú, že tlačový proces nakoniec presunú na stavenisko. Existuje tiež šanca, že do štvrtého alebo piateho domu budú dokonca aj drenážne potrubia a ďalšie potrebné inštalácie vyrobené pomocou tlačiarne.

Šance na úspech projektu Milestone sú dosť vysoké. Prvý 3D tlačený dom, ktorý bude uvedený na trh s prenájmom budúci rok, už len týždeň po zverejnení fotografií z projektu prilákal 20 aplikácií od zainteresovaných rodín. Strany zapojené do projektu predtým vyvinuli svetovo prvý 3D tlačený betónový most pomocou 3D tlačiarne. Most v súčasnosti používajú cyklisti v holandskej dedine Gemert.

Rudy van Gurp, manažér spoločnosti Van Wijnen, uviedol, že používanie domov s 3D tlačou zníži náklady na výstavbu a škody na životnom prostredí, uvádza The Guardian. “Dnes nepotrebujeme formy používané na stavbu domov vyrobených z cementu, a preto nikdy nebudeme používať viac cementu, ako je potrebné,” povedal Van Gurp.

Podľa vývojárov sú 3D tlačené domy navrhnuté tak, aby vyzerali ako „nevyrovnané bloky v zelenej krajine“. Vývojári ďalej tvrdia, že cieľom návrhu je, aby bol šetrný k životnému prostrediu, napríklad bez pripojenia na zemný plyn. Vývojári tvrdia, že domov bude potrebovať relatívne menej betónu, a teda aj menej cementu. To zase znižuje emisie CO2 z výroby cementu.

3D tlačiareň, ktorá sa používa v domácnostiach s 3D tlačou, je ako veľké robotické rameno s tryskou v hornej časti, ktorá sprchuje formulovaný cement podobným spôsobom ako šľahačka. Cement sa pridáva po vrstve, aby sa zvýšila jeho pevnosť, a „tlačí sa“ podľa návrhu architekta.

Použitie 3D tlačiarne by tiež mohlo poskytnúť príležitosť prispôsobiť si dom podľa želania majiteľa. Senzory je možné tiež umiestniť priamo do steny, vďaka čomu budú domácnosti skutočne inteligentné. Tieto senzory môžu zahŕňať ovládače osvetlenia, kúrenia a zabezpečenia.

“3D tlač betónu je potenciálnym meničom hier v stavebníctve,” povedal hovorca Eindhovenskej univerzity. Hovorca dodal, že 3D tlač dáva flexibilitu pri konštrukcii akéhokoľvek tvaru, použití jemných betónových štruktúr a tlači vo všetkých druhoch farieb na jeden výrobok.

Van Gurp pre denník The Guardian povedal, že sú z tejto inovácie nadšení a považujú ju za futuristický dizajn, ale už premýšľajú, čo bude ďalej. V budúcnosti bude kupujúci môcť navrhnúť svoje vlastné domy a „urobiť ich estetickejšími“, hovorí Van Gurp.