Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Harvardskí vedci postavili robotickú ruku inšpirovanú chobotnicou

V krátkosti: Manipulácia s predmetmi je jednou z najťažších výziev v oblasti robotiky, takže vedci vybudovali pokročilé mäkké robotické rameno, ktoré sa podobá chápadlámi chobotnice čo do formy aj funkcie. Dosiahnutá obratnosť je pozoruhodný krok vpred v oblasti mäkkej robotiky.

Svet robotiky je plný fascinujúcich nápadov, vďaka ktorým by mohol byť svet, v ktorom žijeme, oveľa pohodlnejší, a to aj napriek tomu, že vzbudzuje platné obavy o potenciálny negatívny dopad na tých, ktorí budú čoskoro nahradení robotmi.

Medzitým vedci skúmajú rôzne spôsoby zlepšenia robotických zbraní tým, že sa inšpirujú prírodou. Napríklad tím Harvardovcov dokázal vytvoriť šikovný tím, ktorý napodobňuje chápadlá chobotnice a ich schopnosť otvárať poháre, ako aj ich silnú priľnavosť, ktorá sa používa na zachytenie koristi a odrazenie útočníkov.

Harvardskí vedci postavili robotickú ruku inšpirovanú chobotnicou 1

Vedci z Harvardskej školy inžinierstva a aplikovaných vied Johna A. Paulsona a univerzity Beihang v Číne postavili mäkkú robotickú ruku s názvom Festo Tentacle Gripper. Je to zjednodušená verzia skutočnej ponuky, ale podobne schopná relatívne ľahko zvládnuť rôzne objekty rôznych veľkostí a tvarov.

Rameno má zužujúci sa tvar a dve rady prísaviek, ktoré mu pomáhajú zachytiť predmet bez ohľadu na jeho štruktúru. Doteraz boli pokusy obmedzené na napodobňovanie odsávacích schopností. Tento je však tiež schopný sa ohnúť dovnútra, presne ako rameno chobotnice.

Harvardskí vedci postavili robotickú ruku inšpirovanú chobotnicou 2

Vedci chceli kombinovať obidve vlastnosti do jedného zariadenia, aby sa dosiahla rovnaká obratnosť, ktorá predtým vyžadovala viac ramien, a na tento účel používajú dva ventily, jeden na vyvíjanie tlaku na ohýbanie ramena a druhý na zapojenie biomimetických prísaviek na báze vákua , Týmto spôsobom môže chapač chápadla Festo pripevňovať, ovíjať a uvoľňovať rôzne predmety, ako aj stlačiť do malých priestorov, aby niečo získal.

Zhexin Xie, jeden zo študentov doktorandského štúdia zapojený do tvorby chápadla chápadla Festo, vysvetlil, že testy, ktoré okrem iného využívajú hrnčeky na kávu, skúmavky, vajíčka a živý krab, boli úspešné. Celkovo je to významný krok vpred pre mäkkú robotiku, čo chce NASA použiť na objavovanie iných svetov.