Hackeri inteligentn├Żch hodiniek v├ím m├┤┼żu ukradn├║┼ą hesl├í a k├│dy PIN

Inteligentn├ę hodinky s├║ s prib├║daj├║cim ─Źasom st├íle ob─ż├║benej┼íie a nie je ich m├ílo, nad ─Ź├şm by ste sa mali pozastavi┼ą. Inteligentn├ę hodinky sa ukazuj├║ ako vynikaj├║ce pr├şslu┼íenstvo pre Android s mnoh├Żmi v├Żhodami, ale ─Źo sa stane, ke─Ć sa toto pr├şslu┼íenstvo pou┼żije ako n├ístroj proti v├ím? Rovnako ako ak├ęko─żvek zariadenie v modernom svete, hackeri si m├┤┼żu n├íjs┼ą cestu dovn├║tra.

Je pravdepodobn├ę, ┼że v inteligentn├Żch hodink├ích neuchov├ívate ┼żiadne citliv├ę inform├ície, z ktor├Żch m├íte strach dosta┼ą sa von. ─îo v┼íak je na inteligentn├Żch hodink├ích, nie je to, o ─Źo sa hackeri pok├║┼íaj├║; s├║ vlastne po va┼íich pohyboch r├║k. Aj samotn├ę to znie ako desiv├í my┼ílienka, ale to, ─Źo s t├Żmito pohybmi m├┤┼żu robi┼ą, je e┼íte desivej┼íie.

Mus├ş┼í si pre─Ź├şta┼ą: Android Smart Watch: The Ultimate Guide

Ako m├┤┼żu hackeri sledova┼ą, kde s├║ va┼íe ruky, a pre─Źo by to chceli?

Inteligentn├ę hodinky s├║ dnes pln├ę senzorov, ktor├ę presne ur─Źuj├║, kde je va┼ía ruka umiestnen├í a kde s ┼łou pohybujete. To je jeden z typov ├║dajov, ktor├ę hodinky zhroma┼ż─Ćuj├║, a ak ich hodinky zbieraj├║, m├┤┼żu to by┼ą aj oportunistick├ş hackeri.

Akon├íhle s├║ va┼íe inteligentn├ę hodinky infikovan├ę, senzory vo va┼íich inteligentn├Żch hodink├ích zradia v┼íetky va┼íe pohyby poslednej osobe, ktor├║ by ste o nich chceli vedie┼ą.

hackeri klávesnice-smartwatch

To je samo o sebe dos┼ą desiv├í my┼ílienka, ale ─Źo presne m├┤┼żu so v┼íetk├Żmi t├Żmito ├║dajmi urobi┼ą? Nane┼í┼ąastie pre pou┼ż├şvate─żov inteligentn├Żch hodiniek m├┤┼żu tieto ├║daje pou┼żi┼ą na uh├ídnutie va┼íich PINov a hesiel s takmer 80% presnos┼ąou.

Nieko─żko po─Ź├şta─Źov├Żch vedcov z Stevensovho technologick├ęho in┼ítit├║tu a Binghamtonskej univerzity zostavilo dokument, v ktorom je podrobne pop├şsan├ę, ako je mo┼żn├ę tak├ęto odcudzenie hesla. Je to neodmyslite─żn├í chyba v dizajne inteligentn├Żch hodiniek a v s├║─Źasnosti neexistuje dobr├Ż sp├┤sob, ako tomu zabr├íni┼ą, ke─Ć je va┼íe zariadenie u┼ż infikovan├ę.

V s├║─Źasnosti tento typ hackovania nebol vyu┼ż├şvan├Ż s v├Żnimkou ├║─Źelov v├Żskumu. Pred t├Żm v┼íak m├┤c┼ą, pou┼ż├şvatelia musia n├íjs┼ą sp├┤sob, ako chr├íni┼ą svoje citliv├ę inform├ície pred odcudzen├şm, sk├┤r ako sa o nich dozvedia.

Ako zaist├şte bezpe─Źnos┼ą svojich inteligentn├Żch hodiniek?

Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov va┼íe inteligentn├ę hodinky z├ívisia od v├í┼ího smartf├│nu, ─Źo znamen├í, ┼że pokia─ż je v├í┼í telef├│n v bezpe─Ź├ş, rovnako s├║ na tom aj hodinky. To znamen├í, ┼że hacker by musel prelomi┼ą v├í┼í telef├│n, aby sa dostal k hodink├ím, ─Źo s├║ dve bezpe─Źnostn├ę bari├ęry, ktor├ę s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou nebud├║ prelomen├ę.

hackeri smartf├│nov a inteligentn├Żch hodiniek

Ak s├║ v┼íak va┼íe inteligentn├ę hodinky vlastn├Żm nez├ívisl├Żm zariaden├şm, vystavuj├║ sa v├Ą─Ź┼íiemu riziku ako predt├Żm. Na┼í┼ąastie, ako sme u┼ż uviedli, tento konkr├ętny typ hacku inteligentn├Żch hodiniek e┼íte nebol vyu┼żit├Ż. Zatia─ż iba hovor├şme, preto┼że je len ot├ízkou ─Źasu, kedy sa vyu┼żije bezpe─Źnostn├í chyba a pou┼ż├şvate─ż bude musie┼ą zaplati┼ą cenu.

Ak sa teda hackerovi podar├ş tak├Żto hack hackn├║┼ą, ─Źo m├┤┼żete urobi┼ą, aby ste zabr├ínili ├║niku va┼íich citliv├Żch inform├íci├ş? V s├║─Źasnosti m├íte len dve mo┼żnosti.

Met├│da 1: Udr┼żujte svoj pripojen├Ż smartf├│n aktualizovan├Ż a bezpe─Źn├Ż

Pokia─ż ide o inteligentn├ę nosite─żn├ę zariadenie, va┼íou prvou obrannou l├şniou je telef├│n s Androidom. Ak je v├í┼í smartf├│n zabezpe─Źen├Ż, hacker m├í smolu, ┼że sa dostal k va┼íim inteligentn├Żm hodink├ím, tak┼że sa nebudete musie┼ą o ni─Ź stara┼ą.

Majte na pam├Ąti, ┼że to plat├ş iba vtedy, ak va┼íe inteligentn├ę hodinky nie s├║ ur─Źen├ę na to, aby fungovali oddelene od v├í┼ího smartf├│nu. V tak├Żchto pr├şpadoch sa budete musie┼ą uch├Żli┼ą k r├┤znym opatreniam.

Krok 1:

Najprv si najsk├┤r aktualizujte telef├│n, aby ste sa uistili, ┼że va┼íe bezpe─Źnostn├ę opatrenia st├íle funguj├║, ako by mali. Ak sa vo va┼íom telef├│ne nach├ídza bezpe─Źnostn├í chyba, chyby v zabezpe─Źen├ş va┼íich inteligentn├Żch hodiniek s├║ e┼íte ┼íir┼íie.

Krok 2:

Ak chcete zosta┼ą v bezpe─Ź├ş, precvi─Źujte si bezpe─Źn├ę prehliadanie a s┼ąahovanie. Plat├ş to pre v├í┼í smartphone aj pre inteligentn├ę hodinky. Zosta┼łte v bezpe─Ź├ş, preto┼że nikdy neviete, ak├Ż ┼íkodliv├Ż program m├┤┼że ─Źaka┼ą na kr├íde┼ż va┼íich inform├íci├ş.

hackeri so ┼íkodliv├Żm n├ízvom hostite─ża-inteligentn├ę hodinky

Krok 3:

Nepodce┼łujte, ─Źo pre v├ís m├┤┼że dobr├Ż antiv├şrus urobi┼ą z h─żadiska zabezpe─Źenia. Ak si cen├şte ochranu osobn├Żch ├║dajov svojich citliv├Żch inform├íci├ş, je skvel├ę n├íjs┼ą si antiv├şrusov├Ż program, ktor├Ż vyhovuje va┼íim potreb├ím.

avg-smartwatch-hackeri

V┼íetky tri bezpe─Źnostn├ę opatrenia, ktor├ę som spomenul, pom├┤┼żu minimalizova┼ą ┼íance na hacknutie va┼íich inteligentn├Żch hodiniek, existuje v┼íak jedna met├│da, ktor├í je spo─żahliv├í, ak nie primit├şvna.

Met├│da 2: Urobte svoje zmyslov├ę ├║daje pre hackerov bezcenn├Żmi

Povedzme, ┼że boli va┼íe inteligentn├ę hodinky napadnut├ę a v┼íetky va┼íe zaznamenan├ę ├║daje o pohybe sa odo┼íl├║ hackerovi. Pomocou t├Żchto ├║dajov m├┤┼żu v z├ísade uh├ídnu┼ą va┼íe heslo alebo PIN na z├íklade toho, kde sa va┼íe prsty pohybuj├║, orient├ície va┼íich r├║k a ─Ćal┼í├şch faktorov. Ak to v┼íetko funguje pod─ża pl├ínu, maj├║ 80% ┼íancu, ┼że spr├ívne uh├ídnu va┼íe inform├ície.

hackeri fig├║rok1-smartwatch

To v┼íetko za predpokladu, ┼że ste bu─Ć zadali PIN alebo heslo rukou, pod ktorou s├║ va┼íe inteligentn├ę hodinky, alebo ste pri zad├ívan├ş alebo zad├ívan├ş svojich inform├íci├ş nikdy nezakol├şsali. To znamen├í, ┼że ka┼żd├í odch├Żlka od v├í┼ího norm├ílneho hesla alebo hesla PIN vytv├íra m├Ąt├║ce senzorick├ę ├║daje, ktor├ę je ove─ża ┼ąa┼ż┼íie analyzova┼ą.

To znamen├í, ┼że existuj├║ dva sp├┤soby, ako tieto ├║daje zne┼íkodni┼ą hackerom.

Krok 1:

Pri zad├ívan├ş k├│du PIN alebo hesla so zapnut├Żmi inteligentn├Żmi hodinkami neklepajte hne─Ć na v┼íetky po┼żadovan├ę kl├ívesy. R├┤zne pres├║vajte prsty po kl├ívesnici, tla─Źte na in├ę oblasti, ├║myselne poru┼íujte rytmus ├║derov kl├ívesmi alebo ich pos├║vajte, namiesto ich zdv├şhania prejdite na in├║ kl├ívesu.

keypad2-smartwatch-hackeri

Existuje nieko─żko sp├┤sobov, ako zameni┼ą ─Ź├ştanie zmyslov├Żch ├║dajov, ale existuje e┼íte jedna mo┼żnos┼ą, v─Ćaka ktorej s├║ ├║daje ├║plne zbyto─Źn├ę alebo nevytv├íraj├║ ┼żiadne ├║daje.

Krok 2:

Toto je pravdepodobne naj─żah┼í├ş sp├┤sob, ako vyrie┼íi┼ą tento probl├ęm, aj ke─Ć to znie jednoducho. Pri zad├ívan├ş k├│du PIN alebo hesla nepou┼ż├şvajte ruku s pripojen├Żmi inteligentn├Żmi hodinkami ani ju do─Źasne nevyberajte.

Ak nevytvor├şte ├║daje, v ktor├Żch sa va┼ía ruka pohybuje predov┼íetk├Żm okolo kl├ívesov, nikto ich nem├┤┼że pre─Ź├şta┼ą a pou┼żi┼ą ich na vlastn├ę ├║─Źely; je to tak├ę ─żahk├ę.

Záver

Napriek tomu, ┼że t├íto chyba zabezpe─Źenia v inteligentn├Żch hodink├ích e┼íte nebola ├║plne vyu┼żit├í, je to stra┼íideln├í my┼ílienka, ┼że by to skuto─Źne mohlo by┼ą. Ke─Ć┼że s├║ inteligentn├ę hodinky st├íle ob─ż├║benej┼íie, pou┼ż├şvatelia bud├║ musie┼ą dba┼ą na to, aby boli ich citliv├ę inform├ície v bezpe─Ź├ş, inak bud├║ ─Źeli┼ą n├ísledkom, ktor├ę nikdy nemali mo┼żnos┼ą vidie┼ą.

Odpor├║─Źan├Ż kredit obr├ízku