GPS: Nevyužívaný navigačný nástroj

Mnoho ľudí považuje GPS za zastarané a neúčinné v porovnaní s nástrojmi na sledovanie internetu a lokalizáciu, ktoré v súčasnosti máme, ale je to vlastne jedna z najsilnejších metód navigácie, akú sme kedy vytvorili. Aj keď sa to našťastie nezabudlo, stále sa mu nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžilo, a existuje mnoho spôsobov použitia nástrojov GPS, ktoré by vám mohli život veľmi, oveľa jednoduchšie uľahčiť.

Základy GPS

Všetci vieme, že zariadenia GPS používajú na určovanie našej polohy satelity, zvyčajne v maximálnom dosahu približne desať až pätnásť metrov, v závislosti od kvality prijímača. Znie to jednoducho, ale otvára to veľa možností, na ktoré ľudia za tie roky zabudli. GPS sme použili na sledovanie zemetrasení, predpovedanie povodní a správu prichádzajúcich snehových zrážok a najčastejšie ako bezpečnostné opatrenie alebo navigačný nástroj. Čím sa však líši od ostatných nástrojov a prečo na tom tak záleží?

Hlavnou výhodou systému GPS je, že používa viacero satelitov, z ktorých všetky majú nezávisle sledovať vzdialenosti a zisťovať vašu polohu na základe všetkých údajov, ktoré navzájom zdieľajú. Na rozdiel od sledovania Wi-Fi, ktoré vám môže povedať iba vašu polohu v dosahu siete Wi-Fi, GPS je neuveriteľne presné a často môžu zistiť vašu presnú polohu, ak sa nachádzate na jasnom vonkajšom mieste. Na to, aby váš prijímač GPS fungoval, nepotrebujete prístup k žiadnym špeciálnym službám a nemusíte platiť žiadne poplatky: pokiaľ sa dostanete k satelitom, môžu sledovať vašu polohu.

Prečo je GPS užitočné?

GPS je pravdepodobne najviac spoľahlivý systém určovania polohy, ktorý sme kedy vyvinuli, a je najbližšie k celosvetovému navigačnému systému. Ak ste sa stratili v lesnej oblasti a nepoznáte cestu von, stačí sa dostať na miesto, kde vás satelity môžu dosiahnuť, a čakať na prijatie informácií o vašej polohe: aj keď dochádza k rušeniu stromami alebo k zlému Počasie, väčšina systémov GPS sa stále dokáže dostať do dvadsať metrov od vašej polohy, takže budete stále vedieť, kde sa nachádzate.

Ešte lepšie je, že systémy, ktoré umožňujú tento druh sledovania, sú veľmi kompaktné. Bez ohľadu na to, či sú nainštalované vo vašich telefónoch, alebo ich nosíte ako samostatný núdzový nástroj, nezaberú veľa miesta, takže ich môžete mať pri sebe takmer kedykoľvek, bez toho, aby ste museli nosiť so sebou objemné vybavenie.

Kedy mám používať GPS?

Ak ste milovníkom prechádzok, turistiky, behania alebo dokonca len objavovania prírodných lesných oblastí, oplatí sa zaobstarať si aspoň jedno zariadenie schopné GPS. Nielenže vám môže povedať vašu (takmer) presnú polohu, ale zariadenie GPS s navigáciou do auta vám dokonca môže pomôcť dostať sa kamkoľvek na svete tým, že vás neustále informuje o tom, kam idete. Na to je možné použiť aj mobilný systém GPS, ktorého ďalšou výhodou je ľahká preprava takmer kdekoľvek.

V skutočnosti môže byť GPS užitočný doslova v akejkoľvek situácii, kde by ste mohli nepoznať oblasť, dokonca ani v miestnom meste. Nápomocné to prestane byť iba vtedy, ak ste už s nejakým miestom oboznámení, ale aj tak vám možnosť nikdy neuškodí a len veľmi málo ľudí pozná celé svoje rozloženie naspamäť. Niektoré zariadenia GPS vám umožňujú naplánovať trasu z jedného bodu do druhého, čo môže byť dobrý spôsob, ako zistiť skrátenú cestu medzi bodmi.

Kde nájdem zariadenia GPS?

Ak vás zaujíma používanie zariadenia GPS alebo sa chcete len pozrieť, ako ďaleko sa mobilné nástroje GPS a navigácia do auta dostali, je tu veľa miest, kde sa môžete pozrieť. Patria sem špecializované hobby weby, ako napríklad GeoSettr, ktorý poskytuje zoznamy najlepších nových zariadení GPS a doplnky, ktoré pridávajú k modelom z predchádzajúcich rokov, a tiež podrobnosti o tom, ako ich možno použiť na všetky druhy outdoorových aktivít.

Bez ohľadu na to, kam sa pozriete, určite nájdete množstvo rôznych štýlov zariadení GPS, od hodiniek a kompasov po vysokovýkonné systémy vysielačov a prijímačov GPS. Či už si ho chcete kúpiť alebo nie, zmeny v technológii GPS od jej prvého vytvorenia môžu byť fascinujúcou témou na preskúmanie.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2UVT8az