Google Workspace teraz ponúka šifrovanie na strane klienta pre Disk a Dokumenty

Spoločnosť Google v pondelok oznámila, že v službe Google Workspace (predtým G Suite) zavádza šifrovanie na strane klienta, čím dáva svojim podnikovým zákazníkom priamu kontrolu nad šifrovacími kľúčmi a službou identity, ktorú si vyberajú na prístup k týmto kľúčom.

„Vďaka šifrovaniu na strane klienta sú údaje zákazníkov pre Google nerozlúštiteľné, zatiaľ čo používatelia môžu naďalej využívať výhody natívnej webovej spolupráce od Googlu, pristupovať k obsahu na mobilných zariadeniach a externe zdieľať šifrované súbory,“ uviedol vyhľadávací gigant.

„V kombinácii s našimi ďalšími možnosťami šifrovania môžu zákazníci pridať nové úrovne ochrany údajov v službe Google Workspace.“

Vývoj sa zhoduje so širšou dostupnosťou služieb Google Workspace a Google Chat pre všetkých používateľov s účtom Google. Workspace je podniková ponuka spoločnosti pozostávajúca z Gmailu, Chatu, Kalendára, Disku, Dokumentov, Tabuliek, Prezentácií, Meet a ďalších nástrojov.

Firmy používajúce Google Workspace majú na výber, či si svoje šifrovacie kľúče uložia u jedného zo štyroch partnerov – Flowcrypt, Futurex, Thales alebo Virtru – ktorí podľa spoločnosti ponúkajú možnosti správy kľúčov aj riadenia prístupu, ktoré sú kompatibilné so špecifikáciami Google.

Prístupová služba potom drží kľúč zodpovedný za dešifrovanie zašifrovaných súborov Google Workspace a umiestňuje ich mimo dosahu Googlu, pokiaľ kľúč nezíska.

Tento krok je zameraný na organizácie, ktoré sa zaoberajú citlivými alebo regulovanými údajmi, ako je duševné vlastníctvo, zdravotné záznamy alebo finančné informácie, čo im umožňuje splniť prísne požiadavky na ochranu súkromia a súlad.

A čo viac, spoločnosť Google má v úmysle zverejniť špecifikácie API služby prístupu ku kľúčom, ktoré možno použiť v spojení so šifrovaním na strane klienta, neskôr v tomto roku v snahe umožniť podnikom vytvoriť si vlastné interné kľúčové riešenia a poskytnúť im plnú kontrolu nad šifrovaním. kľúče.

Spolu s šifrovaním na strane klienta spoločnosť tiež stanovuje nové „pravidlá dôvery“, pokiaľ ide o to, ako možno zdieľať súbory, v rámci organizácie aj mimo nej, čo umožňuje správcom „vynucovať obmedzenia, ktoré obmedzujú interné a externé zdieľanie“.

Okrem toho Google zapína ochranu obsahu proti phishingu a malvéru pre Disk Google, aby zabránil zdieľaniu škodlivých súborov v rámci organizácií.

„Ak sa nájde urážlivý obsah, príslušný súbor sa označí a bude viditeľný iba pre správcov a vlastníka súboru,“ uviedol Google. „To bráni zdieľaniu a znižuje počet používateľov potenciálne ovplyvnených nevhodným obsahom.“