Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Google vyv├şjaj├║ci webov├║ str├ínku na testovanie koronav├şrusov

Autor: Bloomberg |

Uverejnen├ę: 14. marca 2020 5: 39: 25 pm

Google, Alphabet, Google Coronavirus, Verily's Project Baseline, Google Project Baseline, Google coronavirus website Po ozn├ímen├ş Trumpa v piatok Verily povedal, ┼że stavia v Severnej Kalifornii n├ístroj na ÔÇ×triedenie jednotlivcov na testovanie COVID-19ÔÇť. (Obr├ízok: AP)

Webov├ę str├ínky spolo─Źnosti Google zameran├ę na testovanie v├şrusov pon├║kan├ę prezidentom USA Donaldom Trumpom s├║ v po─Źiato─Źnom ┼ít├ídiu a v pondelok sa prv├Żkr├ít objavia online v oblasti San Francisco Bay Area.

Trump na tla─Źovej konferencii v piatok uviedol, ┼że t├íto str├ínka pom├┤┼że ─żu─Ćom zisti┼ą, ─Źi je potrebn├ę testova┼ą ich pr├ştomnos┼ą na koronav├şrusy, a potom ich nasmerova┼ą na najbli┼ż┼íie miesto, ktor├ę bude zah┼Ľ┼ła┼ą testovacie centr├í pre jazdu na parkovisk├ích Walmart a Target. Google spolo─Źnosti Alphabet Inc m├í zhruba 1, 700 in┼żinierov pracuj├║cich na projekte, dodal prezident.

T├íto str├ínka je vlastne n├ístroj na v├şrusov├ę triedenie vyvinut├Ż spolo─Źnos┼ąou Verily, zdravotn├şckou jednotkou abecedy. Pod─ża hovorcu bude s├║─Źas┼ąou z├íkladnej l├şnie projektu Verily a bude s├║─Źas┼ąou aktu├ílnej webovej str├ínky http://www.projectbaseline.com.

"Pl├ínuje sa, ┼że tento n├ístroj by sme mali ma┼ą k dispoz├şcii do pondelka," uviedla hovorky┼ła Veroly Carolyn Wangov├í. Odmieta komentova┼ą, ─Źi 1, 700 in┼żinierov z abecedy alebo Google pracovali na ├║sil├ş.

T├íto webov├í str├ínka bola jedn├Żm z nieko─żk├Żch ozn├ímen├ş, ktor├ę spolo─Źnos┼ą Trump uviedla na tla─Źovej konferencii v Bielom dome Rose Garden. Vyhl├ísil n├║dzov├Ż stav v krajine, upustil od v├Żplaty ├║rokov zo ┼ítudentsk├Żch p├┤┼żi─Źiek a uviedol, ┼że vl├ída by nakupovala ve─żk├ę mno┼żstv├í ropy, aby pomohla stabilizova┼ą ceny. Spolu s prezidentom st├íla skupina obchodn├Żch l├şdrov vr├ítane ved├║cich pracovn├şkov spolo─Źnost├ş Walmart Inc a CVS Health Corp. Nikto z Google nebol pr├ştomn├Ż.

Vo ┼ítvrtok v├Żkonn├Ż riadite─ż spolo─Źnosti Abeceda Sundar Pichai povedal zamestnancom, ┼że pod─ża internej pozn├ímky, ktor├║ videla spolo─Źnos┼ą Bloomberg, prebieha pl├ínovacie ├║silie s cie─żom zisti┼ą, ako by mohli Verely a Google pom├┤c┼ą pri testovan├ş.

ÔÇ×Ke─Ć bude k dispoz├şcii viac testovac├şch s├║prav, pl├ínova─Źi sa sna┼żia vyvin├║┼ą cestu pre agent├║ry verejn├ęho zdravia a zdravotnej starostlivosti, aby nasmerovali ─żud├ş na na┼íu webov├║ str├ínku Baseline, kde m├┤┼żu by┼ą jednotlivci, ktor├ş s├║ vystaven├ş v├Ą─Ź┼íiemu riziku, nasmerovan├ş na testovacie str├ínky na z├íklade najnov┼í├şch pokynov od org├íny verejn├ęho zdravotn├şctva, ÔÇťnap├şsal Pichai. Zahrnul tie┼ż odkaz pre zamestnancov, aby sa dobrovo─żne podie─żali na ├║sil├ş.

Projektov├í l├şnia je ambici├│zna dlhodob├í iniciat├şva abecedy na anonymn├ę zhroma┼ż─Ćovanie genetick├Żch a molekul├írnych inform├íci├ş od stoviek ─żud├ş s cie─żom vytvori┼ą podrobn├║ mapu alebo z├íkladn├║ l├şniu toho, ─Ź├şm by mala by┼ą zdrav├í ─żudsk├í bytos┼ą. Za─Źal sa v roku 2014 ako jeden z projektov spolo─Źnosti Google zameran├Żch na v├Żstrel mesiaca. Vedie ho Andy Conrad, odborn├şk na genetiku PhD.

Vo ┼ítvrtok ve─Źer poslal Conrad zamestnancom pozn├ímku, v ktorej ich vyzval, aby sa zapojili. "Vl├ídni ├║radn├şci, obchodn├ş partneri a zdravotn├şcke organiz├ície n├ís oslovili, aby sme pomohli pri rie┼íen├ş pand├ęmie COVID-19, a teraz sa na v├ís obraciame o pomoc," nap├şsal v s├║lade s k├│piou e-mailu, ktor├Ż si pozrel Bloomberg.

Po ozn├ímen├ş Trumpa v piatok Verily povedal, ┼że stavia v Severnej Kalifornii n├ístroj na ÔÇ×triedenie jednotlivcov na testovanie COVID-19ÔÇť.

"Naozaj je v po─Źiato─Źnom ┼ít├ídiu v├Żvoja a pl├ínuje sa testovanie v Bay Area, s n├ídejou, ┼że sa ─Źasom roz┼í├şri ┼íir┼íie," nap├şsala jednotka Alphabet Twitter,

Pichai v posledn├Żch t├Ż┼żd┼łoch zaslal svojim zamestnancom st├íly tok pozn├ímok a vyzval ich, aby sa postavili v├Żzve, ktor├í im pom├íha pri komunik├ícii a pr├şstupe k najlep┼í├şm inform├íci├ím po─Źas pand├ęmie.

V marci 3Americk├ę centr├í pre kontrolu a prevenciu chor├┤b Anne Schuchat povedali Kongresu, ┼że agent├║ra pou┼ż├şva ├║daje o polohe Google pre ÔÇ×cestovn├ę vzorce a in├ę prostriedkyÔÇť. Neposkytla viac podrobnost├ş a spolo─Źnos┼ą Google a CDC nekomentovali.

Spolo─Źnos┼ą Google agres├şvne zasiahla do niektor├Żch zo svojich najpopul├írnej┼í├şch online slu┼żieb s cie─żom obmedzi┼ą ┼í├şrenie falo┼ín├Żch spr├ív a dezinform├íci├ş a poskytova┼ą svojim pou┼ż├şvate─żom u┼żito─Źn├ę a presn├ę inform├ície o zdrav├ş. Vyh─żad├ívania Google s├║visiace s v├şrusom sp├║┼í┼ąaj├║ upozornenie ÔÇ×SOS AlertÔÇť, ktor├ę zobrazuje aktualiz├ície z be┼żn├Żch tla─Źov├Żch publik├íci├ş a zdravotn├şckych org├ínov pred pravideln├Żmi v├Żsledkami vyh─żad├ívania.

­čôú Indian Express je teraz na telegrame. Kliknut├şm sem sa pripoj├şte k n├í┼ímu kan├ílu (@indianexpress) a budete informovan├ş o najnov┼í├şch titulkoch

Pre v┼íetky najnov┼íie technologick├ę novinky si stiahnite aplik├íciu Indian Express.