Google Play Store znižuje vývojársku daň za predplatné o polovicu

Priemyselná prax „70/30“ znižovania príjmov medzi vývojármi a majiteľmi obchodov s aplikáciami bola v posledných rokoch pod drobnohľadom, najmä potom, čo o tom Epic Games urobili veľký hluk. Prinútila niekoľko platforiem, aby vykonali zmeny vo svojich politikách, zvyčajne len za určitých okolností znížili takzvanú „daň pre vývojárov“. Vo všeobecnosti však majitelia výkladov stále berú štandardne 30 % zo zisku, no Google robí v tejto politike výraznú zmenu, aby posunul predplatné do popredia.

Ako mnoho vecí v podnikoch, rozdelenie príjmov 70/30 sa stalo de facto štandardom bez akéhokoľvek explicitného konsenzu medzi hráčmi v tomto odvetví. Poskytnúť majiteľom obchodov a platforiem 30 % zo zisku by mohlo fungovať dobre pre Steam, kde sa každý produkt často predáva v dvojciferných číslach, ale na trh mobilných aplikácií sa to neprejavilo dobre. Bohužiaľ to bol status quo už mnoho rokov, čo skutočne poškodilo vývojárov, ktorí predávali svoje aplikácie za priemernú cenu $40,99 alebo ešte menej.

Ešte horšie to môže byť pre aplikácie a služby, ktorých zisky môžu prichádzať mesačne alebo ročne. Zároveň sa však páčia spoločnosti Google a Apple sa snažia presadiť model predplatného ako životaschopnejšiu a udržateľnejšiu stratégiu v porovnaní s jednorazovými platbami za aplikácie. S cieľom stimulovať tento model spoločnosť Google zatraktívňuje pre vývojárov prechod na poplatky za predplatné znížením dane, ktorú musia platiť.

Od januára budúceho roka sa poplatok za službu alebo čokoľvek predávané prostredníctvom Google Play Store sa zníži z 30 % na 15 %, čo znamená, že vývojári a vydavatelia odoberú 85 % všetkých príjmov, ktoré zarobia. Predtým spoločnosť Google povolila rovnaké zníženie, ale až po 12 mesiacoch opakovaného predplatného. Táto zmena nasleduje po ďalšom veľkom kroku v apríli minulého roka, keď znížila výnosy o 15 % za prvé doláre1 miliónov z tržieb developera.

Google tiež upravuje niektoré údaje pre vydavateľov elektronických kníh a služby streamovania hudby na požiadanie. Poplatok za službu môžu znížiť až na 10 %, ale iba ak sa zúčastnia programu Play Media Experience od Google. Tento program, hovorí výrobca Androidu, povzbudzuje vydavateľov, aby sa zamerali na väčšinu alebo všetky zariadenia, kde je Android k dispozícii, pričom sa ubezpečí, že rovnaký zážitok a obsah budú prítomné aj v autách, televízoroch a dokonca aj inteligentných hodinkách.