Google Photos Memories je konečne na webe

Niektorí možno žili v domnienke, že takzvaný produkt Fotky od Googlu je jednoducho mobilná galéria alebo cloudové úložisko pre obrázky. Aj keď je to čiastočne správne, Google sa tiež dokázal premeniť na niečo viac, zvyčajne so svojou typickou magickou omáčkou strojového učenia. Od zdieľania na sociálnych sieťach až po tlačené fotografie, Google pridal určitú hodnotu k bežnej fotogalérii v cloude. Najmä jedna funkcia však bola čudne obmedzená vo svojej dostupnosti, ale to sa teraz mení, keď sa Memories konečne dostali z telefónov a na web.

Fotky Google síce znamenajú pre rôznych ľudí rôzne veci, ale jedným z vrcholov, ktorý ich oddeľuje od iných podobných služieb, je rozumné využitie strojového učenia na usporiadanie desiatok alebo dokonca stoviek fotografií. Patrí medzi ne zoskupovanie fotografií do albumov podľa toho, kto sa v nich nachádza, alebo ich usporiadanie na základe témy alebo udalosti z určitého rozsahu dátumov. Ten je základom toho, čo sa nazýva funkcie Spomienky Fotiek Google, a stal sa populárnym spôsobom, ako prejsť po uličke pamäte.

Hoci Memories existuje už niekoľko mesiacov, funkcia bola doteraz dostupná iba v mobilných aplikáciách Fotiek Google. Je to dosť zvláštna situácia, pretože verzia mobilnej aplikácie a webového prehliadača sú z hľadiska parity funkcií takmer rovnaké. Nech už je dôvod akýkoľvek, Google to konečne mení.

Fotky Google na webe konečne zobrazia kolotoč spomienok na vrchu vášho albumu, podobne ako to funguje v mobilnej aplikácii. Prechádzanie každej pamäte je prakticky rovnaké, aj keď budete musieť nahradiť kliknutia myšou a kurzorové klávesy gestami potiahnutia. Akékoľvek úpravy spomienok, ako je zablokovanie určitých ľudí alebo dátumov, sa tiež zosynchronizujú s tým, čo uvidíte v mobilnej aplikácii.

V typickom štýle Google táto funkcia zatiaľ nie je dostupná pre všetkých používateľov na celom svete a jej zavedenie pre všetkých môže chvíľu trvať. Táto inkarnácia spomienok Fotiek Google je v skutočnosti len najnovším podnetom od spoločnosti Google, aby túto funkciu uviedol do popredia. Minulý rok v júli bola aplikácia Fotky Google pre Android spozorovaná, že pre ňu získala miniaplikáciu na domovskej obrazovke, zatiaľ čo Chrome bude mať čoskoro modul na zobrazenie spomienok priamo zo stránky Nová karta.