Google odstr├íni 813 stra┼íideln├Żch aplik├íci├ş pre Android sl├║┼żiacich na ÔÇ×prenasledovanie a vyhr├í┼żanie sa ─żu─ĆomÔÇť – HNE─Ä ich odstr├í┼łte

GOOGLE odstr├ínil zo svojho ofici├ílneho Obchodu Play stovky aplik├íci├ş, ktor├ę s├║ podozriv├ę z pou┼żitia na prenasledovanie a ob┼ąa┼żovanie ─żud├ş.

Takzvan├ę ÔÇ×creepwareÔÇť aplik├ície boli stiahnut├ę viac ako mili├│nkr├ít a hackeri ich pou┼ż├şvali na priamy alebo nepriamy ├║tok na ─żud├ş.

Spolo─Źnos┼ą Google minul├Ż rok zak├ízala 813 s┼ąahovan├ş na z├íklade spr├ívy od v├Żskumn├şkov z New York University, Cornell Tech a NortonLifeLock.

T├íto spr├íva, publikovan├í tento mesiac na internete, uv├ídza, ako odborn├şci analyzovali pou┼ż├şvanie creepwaru v Obchode Play.

Creepware sa t├Żka aplik├íci├ş, ktor├ę hackeri pou┼ż├şvaj├║ na prenasledovanie, ob┼ąa┼żovanie, vyhr├í┼żanie sa alebo okr├ídanie inej osoby.

R├┤zne verzie m├┤┼żu hackerovi umo┼żni┼ą sledova┼ą va┼íu online aktivitu, ukradn├║┼ą v├ím hesl├í alebo necha┼ą po─Ź├şta─Ź zobrazova┼ą spr├ívy na obrazovke.

Sta─Ź├ş, aby si obe┼ą stiahla riskantn├║ aplik├íciu a hackeri mohli ma┼ą pr├şstup k s├║borom, spr├ívam, fotoapar├ítu a ─Ćal┼íiemu telef├│nu.

ÔÇ×Creepware umo┼ż┼łuje ─żu─Ćom nab├║ra┼ą sa do v├í┼ího po─Ź├şta─Źa alebo mobiln├ęho zariadenia a ovl├ída┼ą ho na dia─żku,ÔÇť uv├ídza sa v kybernetickej bezpe─Źnostnej firme Norton.

ÔÇ×Najsl├ívnej┼íie s├║ pr├şpady pou┼żitia kamery a mikrof├│nu zariadenia na sledovanie a po─Ź├║vanie obet├ş.

ÔÇ×Tento typ spywaru umo┼ż┼łuje hackerom, po─Ź├şta─Źov├Żm zlo─Źincom alebo online zlo─Źincom ┼ípehova┼ą va┼íu rodinu alebo pou┼ż├şva┼ą zaznamenan├Ż materi├íl na nez├íkonn├ę ├║─Źely.ÔÇť

Vedci za spr├ívou o creepware vyvinuli algoritmus s n├ízvom CreepRank, ktor├Ż dok├í┼że identifikova┼ą riskantn├Ż softv├ęr na telef├│noch in├Żch ─żud├ş.

Algoritmus ka┼żdej aplik├ícii dokonca prirad├ş ÔÇ×sk├│re dotvarovaniaÔÇť pod─ża toho, ko─żko funkci├ş m├í, ktor├ę je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą na ┼ípehovanie alebo ob┼ąa┼żovanie ─żud├ş.

T├şm potom spustil softv├ęr na anonymizovan├Żch ├║dajoch z aplik├íci├ş nain┼ítalovan├Żch vo viac ako 50 mili├│noch Android smartphones.

├Üdaje poskytla spolo─Źnos┼ą NortonLifeLock pomocou inform├íci├ş z telef├│nov, v ktor├Żch bola nain┼ítalovan├í mobiln├í antiv├şrusov├í aplik├ícia Norton Mobile Security.

Spolu, 1Vedci identifikovali 095 aplik├íci├ş pre creepware. V rokoch 2017 a┼ż 2019 boli nain┼ítalovan├ę viac ako mili├│nkr├ít.

Aplik├ície boli pou┼żit├ę na r├┤zne hanebn├ę ├║─Źely, vr├ítane ob┼ąa┼żovania, n├ívodov na hackovanie a ─Ćal┼í├şch.

Po informovan├ş spolo─Źnosti Google o aplik├íci├ích ich technologick├Ż gigant odstr├ínil 813 z Obchodu Play za poru┼íenie svojich zmluvn├Żch podmienok.

├Üpln├Ż zoznam problematick├Żch aplik├íci├ş n├íjdete tu.

Lacn├Ż nov├Ż konkurent iPhonu od Googlu za 329 libier unikol vo ÔÇ×recenznom videuÔÇť

V in├Żch spr├ívach ┼żiarliv├ş Briti ├║dajne pou┼ż├şvaj├║ na ┼ípehovanie svojich partnerov aplik├ície ÔÇ×stalkerwareÔÇť.

Pod─ża spolo─Źnosti Google s├║ telef├│ny iPhone ÔÇ×ticho hacknut├ęÔÇť a umo┼ż┼łuj├║ podvodn├şkom pr├şstup k fotografi├ím, textom a aktu├ílnym miestam.

Uniknut├ę n├í─Źrty Google odhalili tajn├ę ÔÇ×┼ípion├í┼żne hodinkyÔÇť s kamerou skrytou pod obrazovkou.

─îo hovor├şte na novinky ÔÇ×creepwareÔÇť? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu