Google IS sleduje, ktoré stránky navštevujete v režime inkognito prehliadača Chrome, tvrdí žaloba vo výške 5 miliárd dolárov

GOOGLE sleduje webovú aktivitu používateľov, aj keď používajú „súkromný“ režim prehliadania firmy, tvrdí súdny spor o 5 miliárd dolárov (4 miliardy dolárov).

Navrhovaná hromadná žaloba v USA obviňuje internetovú vyhľadávaciu spoločnosť z nezákonného narušenia súkromia miliónov používateľov jej webového prehliadača Chrome.

Režim inkognito prehliadača Chrome alebo „súkromné ​​prehliadanie“ má údajne umožniť používateľom surfovať po internete bez ukladania ich údajov.

Žaloba však obviňuje spoločnosť Google z tajného zhromažďovania informácií o tom, čo si ľudia prezerajú online, aj keď používajú režim inkognito.

Advokáti žalobcov označujú spoločnosť Google za „nespočetné množstvo informácií tak podrobných a rozsiahlych, že sa to Georgovi Orwellovi ani nesnívalo“.

Sťažnosť bola podaná na materskú spoločnosť Google Alphabet v utorok na federálnom súde v San Jose v Kalifornii.

Podľa podania, Google zhromažďuje údaje prostredníctvom služieb Google Analytics, Google Ad Manager, doplnkov webových stránok a aplikácií pre smartfóny.

To zahŕňa stránky, ktoré navštevujú a kde si ich prezerajú. Google to údajne robí bez ohľadu na to, či používatelia klikajú na reklamy podporované spoločnosťou Google.

Táto taktika pomáha Googlu dozvedieť sa o priateľoch, koníčkoch, obľúbených jedlách, nákupných zvykoch používateľov a dokonca o „najintímnejších a potenciálne najtrapnejších veciach“, ktoré vyhľadávajú na internete, uvádza sa v sťažnosti.

Spoločnosť Google „nemôže pokračovať v zapájaní sa do skrytého a neoprávneného zhromažďovania údajov prakticky od každého Američana s počítačom alebo telefónom,“ uvádza sa v sťažnosti.

Hovorca Googlu Jose Castaneda uviedol, že kalifornská spoločnosť Mountain View sa bude voči týmto tvrdeniam rázne brániť.

“Ako jasne uvádzame pri každom otvorení novej karty inkognito, webové stránky môžu byť schopné zhromažďovať informácie o vašej aktivite pri prehliadaní,” povedal.

Mnoho používateľov internetu považuje súkromné ​​prehliadanie za bezpečné útočisko pred pozornými očami.

Výskumníci počítačovej bezpečnosti však už dlho vyjadrujú obavy, že spoločnosť Google a jej konkurenti môžu rozšíriť používateľské profily sledovaním identít ľudí v rôznych režimoch prehliadania a kombinovaním údajov zo súkromného a bežného surfovania na internete.

V sťažnosti sa uvádza, že navrhovaná trieda pravdepodobne zahŕňa „milióny“ používateľov Googlu, ktorí od júna 12016 prezeral internet v „súkromnom“ režime.

Hľadá najmenej $5, 000 (£4(000) škôd na používateľa za porušenie federálnych odpočúvaní a kalifornských zákonov o ochrane osobných údajov.

Boies Schiller & Flexner zastupuje žalobcov Chasoma Browna, Mariu Nguyen a Williama Byatta.

Prípad je Brown et al v. Google LLC a kol., US District Court, Northern District of California, č. 20-03664.

V ďalších novinkách odborníci nedávno varovali, že režim inkognito v Chrome vás online neochráni.

Amazon bol obvinený z porušovania súkromia mladých ľudí s reproduktormi Echo s pohonom Alexa.

A Briti môžu používať nový „super súkromný režim“ prehliadača Firefox, aby sa vyhli sledovaniu.

Myslíte si, že je súkromné ​​prehliadanie bezpečné? Dajte nám vedieť v komentároch …

Platíme za vaše príbehy! Máte príbeh pre Naším cieľom je byť vaším tím techniky a vedy? Pošlite nám e-mail na adresu